8 lat temu

Jak jeść zdrowo?

czego-nie-jesc-1

W gąszczu reklam i mód na różne diety, coraz trudniej rozeznać się w tym, co jest rzeczywiście zdrowe, a co tylko udaje. Oto nasz poradnik.Przeczytajcie, czego powinniście pozbyć się z diety.

Białe pieczywo z rafinowanej mąki

Biały chleb i rafinowana mąka są nieprzydatne dla organizmu, ponieważ zostały praktycznie pozbawione wszelkich witamin, minerałów, błonnika i innych ważnych składników odżywczych.

Rafinacja oznacza nic innego jak oczyszczenie, niestety na jego skutek eliminuje się również wszelkie dobroczynne składniki zbóż. Ze względu na to, że organizm dostaje bezwartościową „żywność”, może to prowadzić do problemów zdrowotnych. Rafinowana biała mąka ponadto jest bielona chlorem i bromem – związkami, które uszkadzają narządy wewnętrzne oraz tarczycę.

Gotowe mrożone potrawy

czego-nie-jesc-2

Większość mrożonek naładowana jest konserwantami, przetwarzaną solą, utwardzonymi olejami i innymi sztucznymi składnikami. Nie mówiąc już o tym, że większość jedzenia z mrożonek została wstępnie ugotowana, powodując, że zawartość składników odżywczych jest w nich minimalna.

Ponownie podgrzewając potrawę tracimy je już całkowicie. Lepiej ich unikać na rzecz świeżych produktów spożywczych.

Biały ryż

czego-nie-jesc-3

Podobnie jak białe pieczywo, biały ryż został pozbawiony większości swoich składników odżywczych, oddzielając otręby od kiełków – dwóch składników, które tworzą o wiele zdrowszy dla nas brązowy ryż. Nawet tak zwany „wzmacniany” biały ryż jest odżywczo zubożały.

Nasze ciało przetwarza rafinowany produkt inaczej niż brązowy ryż, który wchłania się wolniej i nie powoduje takich skoków cukru we krwi jak robi to biały ryż.

Popcorn do mikrofalówki

czego-nie-jesc-4

Praktycznie każdy element popcornu z mikrofali, od genetycznie modyfikowanych ziaren kukurydzy, do przetworzonej soli i konserwantów chemicznych, stosowanych w celu zwiększenia jego walorów smakowych, jest niezdrowy i generuje choroby.

Ponadto, tego typu popcorn zawiera substancję chemiczną zwaną diacetylem, która może niszczyć płuca. Jeśli kochasz popcorn, zostań przy ziarnach organicznych, które można samodzielnie przygotować w garnku, doprawiając zdrowymi składnikami – olejem kokosowym, prawdziwym masłem i różową solą himalajską.

Wędliny z azotanami

czego-nie-jesc-5

Wędliny, kiełbaski, hot-dogi, boczek, mięso i wiele innych produktów mięsnych często naładowana jest azotynem sodu i innymi chemicznymi środkami konserwującymi, które są przyczyną chorób serca i raka. Jeśli jesz mięso, trzymaj się tych produktów z niską zawartością azotynów i azotanów i jedz te, które pochodzą z ekologicznych upraw, gdzie zwierzęta karmione są trawą.

Podstawowe proteiny i batoniki energetyczne

czego-nie-jesc-6

Coraz częściej pojawiające się na sklepowych półkach, mogą wydawać się dobrym uzupełnieniem zdrowej diety. Jednak najczęściej te zamienniki dla zwykłych posiłków zawierają przetworzone biało sojowe, rafinowany cukier, utwardzony tłuszcz i inne szkodliwe dodatki, które przyczyniają się do przewlekłych chorób.

Oczywiście wiele zależy od poszczególnego producenta oraz marki – wybierając przekąski proteinowe dobrze jest zawsze upewnić się co do składu na opakowaniu.

Margaryna

czego-nie-jesc-7

Ukryta jest w wielu przetworzonych produktach, m. in. słodyczach.

Składająca się z utwardzonych tłuszczów trans jest jednak bardziej szkodliwa dla naszego zdrowia niż pierwotnie sądzono. Silnie działanie miażdżycowe, choroba wieńcowa, otyłość i cukrzyca – to wszystko powoduje, że reklamowana w latach ’90 jako pozbawiona cholesterolu margaryna ma gorsze skutki dla układu krążenia niż tradycyjne tłuszcze nasycone.

Wbrew złej famie nie są one szkodliwe (jedyne spożywane w nadmiarze), a pozbawione sztucznych tłuszczy masło może mieć więcej korzyści zdrowotnych niż margaryna. Lepszą alternatywą dla tłuszczy nasyconych są oliwa i olej kokosowy.

Mleko sojowe i substytuty mięsa

czego-nie-jesc-8

Jednym z największych mitów zdrowotnych współczesnych czasów jest szał na produkty sojowe, zastępujące mięso.

Poza faktem, że większość soi pochodzi z nasion modyfikowanych genetycznie, większość dodatków do produktów sojowych jest przetwarzana przy użyciu toksycznych substancji chemicznej takich jak heksan, który jest powiązany z powstawaniem wad wrodzonych, problemów reprodukcyjnych i raka.

Niefermentowana soja jest również bardzo bogata w estrogen, co może zaburzać naturalną równowagę hormonalną ciała. Jej nadmierne spożycie jest szczególnie niebezpieczne dla chłopców w okresie dojrzewania.

Produkty dietetyczne

Wiele produktów określanych mianem „dietetycznych” pozbawionych jest cukru, który jest zastępowany szeregiem sztucznych i niezdrowych słodzików, takich jak aspartan i sukraloza, które powodują uszkodzenia układu nerwowego, problemy żołądkowo-jelitowe i zaburzenia hormonalne.

Wiele produktów dietetycznych również zawiera chemiczne środki zapachowe, aby zająć miejsce tłuszczów, które zostały usunięte, aby sztucznie obniżyć zawartości kalorii.

Zamiast trzymać się dietetycznej żywności, wybieraj te produkty, które są tak blisko natury, jak to tylko możliwe, łącznie z produktami o wysokiej zawartości tłuszczu produkowanych w naturalny sposób.