8 lat temu

Jak zobaczyć czarną dziurę? Możecie to zrobić z własnego domu!

teleskop-obserwacje-ciekawe

Wystarczy prosty hobbystyczny teleskop.

Czarne dziury są jednym z tych fenomenów astronomicznych, o którym wszyscy wiemy, że istnieją, ale mało kto je kiedykolwiek widział. Naukowcy wciąż nie rozumieją dokładnie, w jaki sposób powodują zakłócenia w kosmosie oraz jak wpływają na naszą galaktykę.

Do tej pory astronomowie potrzebowali wysoko wyspecjalizowanego sprzętu – teleskopów gamma lub rentgenowskich, aby zobaczyć czarne dziury. Ostatnio jednak międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu w Kioto stwierdził, że jest to również możliwe obserwując migoczące światło gazów, krążących wokół horyzontu zdarzeń.

„Wiemy, że można dokonać obserwacji czarnej dziury na podstawie promieni optycznych światła widzialnego, innymi słowy – czarne dziury mogą być obserwowane bez specjalistycznego sprzętu ani teleskopów wykrywających promieniowanie” wyjaśnia Mariko Kimura.

Jeśli więc dysponujecie w domu nawet hobbystycznym teleskopem powinniście być w stanie zobaczyć czarną dziurę, obserwując światło krążące wokół niej!

Czarne dziury często funkcjonują w tzw. systemie binarnym, obejmującym dziurę oraz sąsiadującą z nią gwiazdę, której materia przyciągana jest przez osobliwość. Powoduje to, że czarne dziury otoczone są pierścieniem z gazu z pobliskiej gwiazd, które tworzą spiralny wzór, w miarę jak są przyciągane do jej centrum. Ta spirala nazywana jest dyskiem akrecyjnym. To co zwykle obserwują astronomowie, to promieniowanie X generowane z centralnej części dysku. Temperatura w tej części przekracza 10 milionów Kelwinów.

inside-a-black-hole-rendering

15 czerwca 2015 roku astronomowie zaobserwowali aktywność w okolicach uśpionej do tej pory czarnej dziury V404 Cygni, oddalonej od nas jakieś 7800 lat świetlnych. Przy tej okazji astronomowie zebrali ogromne ilości danych i ustalili, że wzorce zmian optycznych skorelowane są z rentgenowskimi.

Astronomowie z Kioto oraz ich współpracownicy z Krajowej Agencji Kosmicznej JAXA, National Laboratory RIKEN i Hiroshima University wykazali, że promieniowanie rentgenowskie pochodzące z wewnętrznych obszarów dysku akrecyjnego, promieniując, ogrzewają również jego obszary zewnętrzne powodując, że emitowane są widoczne promienie.

„Gwiazdy można zaobserwować dopiero po zmroku, i do tego tylko przez kilka godzin każdej nocy, ale dzięki obserwacji z różnych miejsc na świecie, byliśmy w stanie zebrać bardziej wyczerpujące dane”, mówi współautor Daisaku Nogami. „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasza międzynarodowa sieć obserwacji była w stanie wspólnie udokumentować to rzadkie zjawisko.”

Jeśli więc dysponujecie w domu przynajmniej ośmiocalowym teleskopem, możecie rozpocząć próby obserwacji czarnej dziury. O ile wystarczy wam cierpliwości.


 

POLECANE ARTYKUŁY:
Czarne dziury przejściem do innego wszechświata?
Co się stanie po wejściu do czarnej dziury? Oto 6 możliwych scenariuszy
Erupcja super masywnej czarnej dziury