8 lat temu

Krampus – „Święty Mikołaj”, którego wolelibyście nie spotkać

is9mhkcjhfbp0o3urode

Czy wiesz, że jest anty-Święty Mikołaj, który towarzyszy temu „prawdziwemu” podczas świątecznych podróży? Nazywa się Krampus, a sądząc po jego zdjęciach, jest złym goblinem, którego żadne dziecko nie chciałoby spotkać.

Ubrany w zwierzęce skóry, w przerażającej masce często z rogami – przypominał diabła albo złego goblina. Krampus, w przeciwieństwie do Mikołaja, przychodzi, by ukarać niegrzeczne dzieci – według legendy porywa je i wynosi w wielkich koszach.

krampus3

Legenda Krampusa pochodzi z Niemiec, ale była też znana i praktykowana w innych rejonach – w Austrii, w północnych Włoszech, w Chorwacji i Słowenii.

devilsantakh4

Do dzisiaj tradycja jest obchodzona. Młodzi mężczyźni ubierają się jak Krampus w pierwszych dwóch tygodniach grudnia, szczególnie wieczorem 5 grudnia i snując się po ulicach, straszą dzieci i kobiety zardzewiałymi łańcuchami z przyczepionymi do nich dzwonkami.

W niektórych obszarach wiejskich tradycja obejmuje również wychłostanie rózgą przez Krampusa. Zły goblin traktuje w ten sposób zwłaszcza młode kobiety.

krampus1

krampus2

krampus6

krampus4

krampus5