9 lat temu

Kampania społeczna – dlaczego nikt nie chce kupić koszulki za 2 euro?

Screen-shot-2015-05-04-at-6.02.32-PM-714x400
Koszulka za dwa euro to niesamowicie dobra oferta! Każdy z nas z pewnością mając taką możliwość chciałby skorzystać i kupić. Jednak podczas tego eksperymentu w Berlinie nikt nie kwapił się do zakupu t-shirtów z ulicznego dyspozytora – dlaczego?

Działająca na terenie Niemiec grupa aktywistów Fashion Revolution stawia sobie jako swoją misję uświadamianie konsumentów na temat tego, kto i w jakich warunkach wytwarza dostarczane do Europy tekstylia. Członkowie organizacji ustawili na terenie Berlina maszynę vendingową, oferującą bawełniane t-shirty we wszystkich możliwych rozmiarach, za jedyne 2 euro. Jedynym warunkiem, poza wrzuceniem monety, było obejrzenie przed dokonaniem zakupu filmiku, pokazującego w jaki sposób koszulka została wyprodukowana.

Powszechne jest, że jako konsumenci nie wiemy nic na temat towaru, który nabywamy. Informacje te często są przed nami ukrywane lub po prostu w ogóle się nad nimi nie zastanawiamy, bezrefleksyjnie kupując dalej. Sięgają po towar nie zastanawiamy się, w jaki sposób i na kogo nasze decyzje będą miały wpływ.

Akcja przeprowadzona przez Fashion Revolution opierała się na założeniu całkowitej przejrzystości i w efekcie pokazała jaką siłę ma informacja. Prezentowany filmik spowodował, że 80% osób zrezygnowało z zakupienia t-shirta pomimo atrakcyjnej ceny. Te statystyki napawają optymizmem i pokazują, że warto zwiększać świadomość konsumentów, gdyż bezpośrednio wpływa ona na decyzje zakupowe.
Dla społeczeństw, które konsumują tak duże ilości towaru prawda może być gorzką do przełknięcia pigułką, ważne jednak by uświadomić sobie, że każdy z nas ma wpływ na globalną ekonomię. Bierność i ignorancja podtrzymują natomiast istniejący system produkcji ubrań.

Częścią kampanii realizowanej przez Fashion Revolution jest też zachęcanie konsumentów by stawiali pytania producentom swoich ulubionych marek „kto zrobił moje ubranie?”. Używając do tego specjalnego hashtaga #whomademyclothes możemy naprawdę uczynić swój głos słyszalnym na wszystkich portalach społecznościowych, zachęcając producentów odzieży do całkowitej przejrzystości. Informacje te mają w końcu wpływ na nasze decyzje zakupowe. Ponadto żądając transparentności zachęcamy producentów do zmiany ich dotychczasowych metod, tak by zyski z pracy były uczciwie dysponowane pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu produkcji.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat Fashion Revolution odwiedźcie ich profil na Facebooku.