9 lat temu

Ciekawostki na temat Dnia Matki

tumblr_leiixljNOh1qbbuybo1_500
26 maja obchodzimy Dzień Matki. Skąd wziął się ten zwyczaj i jak obchodzi się to święto w innych krajach? Poniżej kilka ciekawostek.

Najstarsze źródła dotyczące Dnia Matki pochodzą aż ze starożytnego Egiptu. Ludzie czcili tam matkę boga Horusa, Izydę. Była ona według wierzeń ideałem matki i żony. Kobiety w starożytnym Egipcie cieszyły się większymi prawami niż w innych ówczesnych kulturach. Matki darzono ogromnym szacunkiem, dla starożytnych Egipcjan szczęśliwa rodzina była podstawą, a ta nie mogła istnieć bez miłości i szacunku. Wysoko rozwinięty kult Izydy, należącej do najważniejszych bogów pokazywał jak ważna była matka. W kulturze starożytnego Egiptu kobieta posiadająca dzieci była otoczona społecznym szacunkiem.

Rodzina Ozyrysa (Izyda znajduje się po prawej stronie), Luwr, wikipedia.pl

Rodzina Ozyrysa (Izyda znajduje się po prawej stronie), Luwr, wikipedia.pl

Także w starożytnej Grecji i Rzymie czczono boginie matki. Grecy obchodzili wiosenne święto na cześć Rei, matki wszystkich bogów. Rzymianie obchodzili Hiliaria (najprawdopodobniej w maju) na cześć bogini Cybele. Zwyczaj obchodzenia tego święta niestety zanikł w późniejszych czasach i odrodził się dopiero w XVII wieku w Anglii. Wszyscy ludzie, niezależnie od wykonywanej pracy dostawali jedną wolną niedzielę w roku, aby odwiedzić swoje matki. Kobiety były zwyczajowo obdarowywane kwiatami i słodyczami. Zwyczaj ten zanikł w XIX wieku i powrócił w latach powojennych. W USA Ann Maria Reeves Jarvis w 1858 roku ogłosiła Dzień Matczynej Pracy, w 1872 roku Julia Ward Howe promuje Dni Matek Pokoju, w 1905 święto otrzymuje obecną nazwę Dnia Matki i zostaje spopularyzowane przez Ann Marie Jarvis (Córkę Ann Jarvis). W 1914 święto to zostaje uznane przez kongres świętem narodowym. W tym samym roku obchodzono w Polsce po raz pierwszy Dzień Matki w Krakowie.

12333222

Anna Jarvis, en.wikipedia.org

Dzisiaj świętują je kobiety niemal z całego świata, oczywiście data jest zależna od kraju. Jako pierwsi w lutym obchodzą je Norwegowie, kolejni są Gruzini (3 marca). 8 marca świętują m.in. Afganistan, Albania, Austria, Kosowo, Laos i Maroko. Czwartą niedzielę Wielkiego Postu to czas świętowania dla mam z Irlandii, Nigerii i Wielkiej Brytanii. 21 marca przypada dzień matki w krajach muzułmańskich np. w Egipcie, Kuwejcie czy Emiratach Arabskich. Tego dnia świętują też Izraelki. Większość krajów ustanowiła dzień matki w drugą niedzielę maja. Jako ostatnie obchodzą swój dzień Indonezyjki (22 grudnia). Także to, w jaki sposób się celebruje ten dzień, zależy od kraju. W Tajlandii Dzień Matki przypada 12 sierpnia, w dniu urodzin Jej Wysokości Królowej. Domy są dekorowane jej portretami i kwiatami, odbywa się uroczysty pochód pod pałac, gdzie odśpiewana jest pieśń „Matka Królestwa”. Następnie można podziwiać uroczysty pokaz fajerwerków. Podczas tego dnia matki są obdarowywane białymi kwiatami, składa się ofiary w świątyniach. Także jałmużna dla ubogich dana w ten dzień jest wyrazem szacunku dla matki.

We Francji zwyczaj obchodzenia święta został zapoczątkowany przez Napoleona. Kwiaty nie są najpopularniejszym prezentem, o wiele częściej daje się czekoladki, sery, książki czy wykupuje dzień w SPA. Według zwyczajów mamie należy podarować też upieczone przez siebie ciasto. W Meksyku jest to jedno z najważniejszych świąt w roku. Jego celebrowanie zaczyna się mszą, następnie podawane jest uroczyste śniadanie.

Jak widać, matki są ważne na całym świecie, niezależnie od kultury czy religii. Ten jeden dzień warto spędzić właśnie z nią.

 

Źródła: madreksiazki.org/milosc-starozytnym-egipcie, www.wstronedziewczat.org.pl, www.ofeminin.pl, puellanova.pl, historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com, zrobmy-to-razem.pl, pl.wikipedia.org