9 lat temu

8 zasad bezpieczeństwa w social media

Social-media-frenzy
Coraz więcej portali umożliwia nam komunikowanie się i wymianę informacji między sobą. Nasza aktywność może nam jednak przysporzyć również wielu problemów – pamiętajcie o odpowiedzialnym korzystaniu z nowinek technologicznych. Oto zestaw podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych.

1. Publikuj odpowiedzialnie

Wszystko co zamieszczasz w jakimkolwiek medium społecznościom powinno mieć treść nadającą się do pokazania każdemu odbiorcy – nawet jeśli są to informacje wyłącznie prywatne.

2. Pamiętaj, że w sieci reprezentujesz nie tylko siebie

Każde twoje zachowanie w sieci powinno spełniać standardy ustanowione przez twojego pracodawcę – być może firma, w której pracujesz wydaje nawet poradnik albo kodeks postepowania w sieci – warto się z nim zapoznać.

3. To co raz trafi do sieci, pozostaje tam na zawsze

Pamiętaj o tym, że raz zamieszczonych informacji możesz już nie być w stanie usunąć. Zanim zamieścisz zdjęcie lub video zastanów się nad reakcją, jaką może ono wywołać w twoim otoczeniu.

4. Uważaj na to, co piszesz

Social media coraz bardziej zacierają granice pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, czasami nieodpowiednie zdjęcie lub komentarz mogą zostać uznane za ujawnianie tajemnicy zawodowej. Uważaj więc by przypadkiem nie upublicznić na temat swojej pracy za dużo.

5. Pozostaw prywatne informacje prywatne

Możliwość nawiązania z tobą kontaktu przy użyciu sieci jest bardzo istotna, w obecnych czasach coraz więcej firm rekrutuje przy użyciu social mediów. Nie oferuj jednak prywatnych informacji kontaktowych nikomu, kogo dobrze nie znasz w „realnym” życiu.

6. Zachowaj dyskrecję planując swoje podróże

Informacje o twoich planach wyjazdowych mogą być bardzo interesujące dla różnego rodzaju oszustów, szczególnie jeśli prowadzisz firmę – są osoby, które mogą tylko czekać na moment kiedy znikniesz z kraju. Nie dyskutuj o swoich wyjazdowych planach i nie upubliczniaj informacji na portalach do planowania wakacji aż do momentu, gdy zakończysz podróż.

7. Nie odpowiadaj na wiadomości jeśli nie znasz nadawcy

Media społecznościowe nie są pozbawione możliwości spamowania co daje pole do działania dla złośliwych hakerów, jeśli więc otrzymałeś wiadomość od kogoś, kogo nie znasz najbezpieczniej będzie jeśli ją po prostu zignorujesz.

8. Nie używaj tego samego hasła do wszystkich kont

Używanie jednego hasła i loginu do wszystkich portali społecznościowych może być wygodne ale z pewnością nie jest bezpieczne. W przypadku zhakowania lub kradzieży konta o wiele bezpieczniej jest używać innych loginów i oryginalnych haseł dostępu.