9 lat temu

To zdjęcie zostało wykonane na Śląsku przez polskiego fotografa!

Wojczyski1
Prosto ze swojego balkonu w Piekarach Śląskich, młody fotograf-astronom Bartosz Wojczyński wykonał setki niezwykłych zdjęć księżyca, które po obróbce graficznej stworzyły to jedno, spektakularne zdjęcie!

To niesamowite, ale do stworzenia tego niezwykle dokładnego obrazu księżyca fotograf użył 32 tysięcy zdjęć, które zrobił w przeciągu zaledwie 30 minut na swoim balkonie, w wieczór 29 kwietnia.

Taka efektywność w pstrykaniu fotek jest możliwa dzięki specjalnej kamerze do astrofotografii, która nie tyle robi zdjęcia, co kręci krótkie filmiki. Sekwencje kamery rejestrowały poszczególne fragmenty księżyca, by następnie podczas pięciogodzinnej obróbki zdjęć poskładać uzyskany materiał w jedną całość.

W trakcie procesu starannego układania poszczególnych klatek, samouk astro-fotograf przekształcił materiał o wadze 73,5 GB w jeden 14-megapikselowy obraz. Gotowa fotografia została stworzona przy użyciu zaawansowanych technik graficznych m. in. zabarwiania księżyca – „dzięki zwiększonemu zabarwieniu możliwe są do zbadania różnice w składzie chemicznym powierzchni Księżyca,” mówi Wojczyński dla PetaPixel”. „Na przykład, niebieskawy odcień w kilku obszarach wskazuje na bogate gleby tytanu”.

Wojczyński do wykonania tego zdjęcia użył specjalnego teleskopu fotograficznego Celestron C9.25 oraz aparatu monochromatycznego ZWO ASI174MM, który jest zaprojektowany szczególnie do robienia zdjęć właśnie księżycowi oraz słońcu.

To pierwszy tak duży projekt fotograficzny Wojczyńskiego. Nie jest to jednak jego fotograficzny debiut – więcej niesamowitych zdjęć nieba możecie znaleźć na jego stronie internetowej.
Wojczyski2

Wojczyski3

Wojczyski4

Wojczyski5

Wojczyski6