9 lat temu

Najszybszy pociąg świata – rekord pobity!

japan-maglev-train-world-record-01
Czy to ptak? Czy samolot? Nie! To szalenie szybki japoński pociąg, który pobił niedawno rekord prędkości!

Pociąg japońskich linii kolejowych, obsługiwany przez firmę Maglev osiągnął prędkości 603 km na godzinę podczas eksperymentalnej jazdy na torze w Yamanashi pod koniec kwietnia, ustanawiając tym samym światowy rekord. Osoby czuwające nad przejazdem potwierdziły, że pociąg pokonał dystans 1 800 metrów jadąc z prędkością powyżej 600 km na godzinę, przejechanie tego nieomal dwukilometrowego odcinka zajęło mu dokładnie 10,8 sekund! To odległość równa nieomal 20 boisk futbolowych, przejechana w czasie, który zajęło ci przeczytanie dwóch ostatnich zdań.

Dokonując przejazdu pociąg pobił swój własny rekord, który poprzednio wynosił 590 km na godzinę, osiągnięte również podczas próbnej jazdy, co z kolei przebiło wynik 581 km/h ustanowiony w 2003 roku podczas jednego z pierwszych testów prędkości.
Są to jednak wyniki osiągnięte na torze próbnym, tymczasem najszybszy komercyjny pociąg pasażerski jeździ w Chinach na trasie do Szanghaju, która pędzi z prędkością 431 km/h. Tymczasem najszybszy kursujący w Stanach Zjednoczonych pociąg osiąga maksymalną prędkość zaledwie 241 km/h i jest to Amtrak’s Acela Express. Zwykle jednak jeździ używając mniej więcej połowę swoich możliwości.
maglev-735x413
W przeciwieństwie do tradycyjnych pociągów, pociągi Maglev pracują za pomocą magnesów do odpychania pociągu od torów i jazdy przed siebie. Japoński Magvel nie używa metalowych torów – wagony unoszą się ok. 10 cm nad specjalnymi prowadnicami, co pozwala na bezdotykowy ruch.
Japońskie linie kolejowe testują maksymalną możliwą prędkość pociągów pod kątem planowania trasy między Tokio a Nagoi. Rozpoczęcie kursów super szybkich pociągów na tym odcinku planowane jest dopiero na 2027 rok. Dziś podróż między tymi miastami może trwać prawie 5 godzin jazdy samochodem. Ale w przyszłości, pociąg Maglev mógłby skrócić ten czas do zaledwie 40 minut! Pociąg mógłby skrócić czas podróży między Tokio a Osaką lub czy Nowym Jorkiem i Waszyngtonem do jednej godziny.