9 lat temu

Skąd się biorą piegi?

6457247_piegi-na-100
Piegi są z jednej strony piękne przez charakterystyczny wygląd, który nadają ludzkiej twarzy, ale z drugiej strony są trochę tajemnicze. Skąd te małe plamy pojawiają się na niektórych twarzach, a dlaczego na innych nie? W jaki sposób powstają?

Słyszeliście może o melanocytach? Są to specjalne komórki, znajdujące się w naskórku, stanowiące pewnego rodzaju naturalny filtr przeciwsłoneczny wbudowany w nasz organizm. Chronią one skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniami UV wytwarzając melaniny. Na skutek kontaktu skóry ze słońcem komórki pompują w nas pigment melaniny, który powoduje jej ciemnienie. Ma to służyć do ochrony przed szkodliwymi efektami promieniowania.
image-156638
Wszyscy mamy podobną ilość melanocytów w skórze, czasem jednak poszczególne komórki mogą różnić się intensywnością wytwarzania pigmentu lub są nierównomiernie rozłożone, czego wynik objawia się na skórze jako piegi! Piegi to melanina, która próbuje przyciemnić skórę, tyle że skumulowana w małych seriach.

Osoby piegowate mają dodatkowo małą premię od matki natury w postaci odmiennego wariantu genu MC1R, który odpowiedzialny jest za równoważenie pigmentu skóry. Ludzie z piegami nie są więc w żaden sposób wybrakowani względem bladych osób, ich skóra po prostu wyposażone jest w dodatkową opcję – dostali od natury coś ekstra!
DSC_4553Kate-T.-Parker-Photography
W dawniejszych czasach piegi funkcjonowały jako stygmat, były postrzegane jako odmienność od nieskazitelnej urody i były uważane za defekt, obecnie chyba wiele z nas marzy o posiadaniu czegoś tak wyjątkowego.