9 lat temu

5 naukowych mitów lat 90-tych

nutty-prof
Naukowe horyzonty poszerzają się każdego dnia. O tym że konfrontacja przestarzałych przekonań z postępującym rozwojem może być bolesna, wiemy juz od czasów Kopernika. Oto 5 stwierdzeń, których raczej nie powinniście już przekazywać dalej jako wiedzę.

1. Dinozaury wyginęły w wyniku eksplozji wulkanu

anigif_original-27088-1426886899-32
Wielka eksplozja wulkanu była jedną z kilku popularnych teorii o przyczynie wyginięcia dinozaurów. Stała ona w opozycji do najbardziej obecnie akceptowanej hipotezy o kolizji z asteroidą. „Teoria asteroidy” pojawiła się w latach 80-tych, jednak dopiero na początku lat 90-tych geologowie znaleźli długo poszukiwany krater powstały po zderzeniu. Najnowsze badania dowodzą jednak ,że sprawa nie była tak prosta i najprawdopodobniej wyginięcie wielkich gadów było spowodowane wystąpieniem obu tych zjawisk jednocześnie.

2. Istnieją wielkie genetyczne różnice między rasami ludzkimi

nasalbonecharacteristicstypical
Tak naprawdę to różnice te nie są dużo większe, niż różnice między genomem człowieka i winogrona. Tak, winogrona mają aż 25% genów wspólnych z ludźmi! Badania opublikowane w 2002 roku dowodzą, że różnice między Afrykańczykami są większe, niż między Afrykańczykiem a Euro-Azjatą.

3. Dinozaury miały gładką skórę, czasem pokrytą łuskami

anigif_enhanced-buzz-20443-1426888521-6
Za ten pogląd podziękujmy panu Spielbergowi, którego artystyczna wizja zdominowała myślenie o wyglądzie dinozaurów na lata. Obecnie zdaniem paleontologów większość dinozaurów miała pióra. Nawet „wielkie” i „złe” tyranozaury z małymi łapkami – one też miały kolorowe, wytworne PIÓRA.

4. Neandertalczycy byli głupi

Untitled-1
…I wyginęli bo wyparli ich dużo mądrzejsi Homo Sapiens. Jasne. To był bardzo popularny pogląd, głoszący, że nasi przodkowie przetrwali, bo ich społeczności były bardziej rozwinięte, podobnie jak zdolności łowieckie.

Najnowsze badania archeologiczne, opublikowane w 2014 roku, sugerują, że zdolności poznawcze ludzi wcale nie były większe od neandertalczyków. Oni również używali narzędzi, byli wytrawnymi myśliwymi i budowali społeczności. Do końca nie wiemy dlaczego wyginęli, ale na pewno powodem nie było „przechytrzenie” przez homo sapiens.

5. Woda?! – Tylko na ziemi

anigif_enhanced-buzz-1545-1426885078-13
Odkryliśmy wiele miejsc gdzie woda też występuje lub występowała. Mars kiedyś płyną wodą, podobnie jak niektóre planety i księżyce. Na księżycu Jowisza – Europie jest więcej wody niż na Ziemi! I coraz większą ekscytację, w środowiskach naukowych, budzi możliwość istnienia w niej życia. W tym miesiącu potwierdzono istnienie oceanu ciekłej wody na największym księżycu Jowisza, Ganimedesie.