Budynek, który „zjada” smog
Jakby to było gdyby smog mógł być absorbowany przez budynki, w których żyjemy i pracujemy? Byłoby to prawdziwie rewolucyjne rozwiązanie, gdyż na masową skalę ograniczałoby jego przedostawanie się do atmosfery. Pierwsze innowacyjne technologie zmierzające w tym kierunku właśnie powstały.
Technologia działa jak duży filtr powietrza
Poznajcie Palazzo Italia – pionierski projekt budynku, wykonanego ze specjalnego rodzaju betonu, który pochłania smog. Zaprawa będąca mieszanką cementu i dwutlenku tytanu pozwala na przepływ powietrza przez ściany i jednoczesne wyłapywanie cząsteczek tlenku azotu, konwertując je na nieszkodliwe związki soli.
Budynek został zaprezentowany podczas tegorocznej Wystawy Światowej Expo 2015 w Mediolanie.
Palazzo Italia zużywa również 40 procent mniej energii niż zwykły budynek tej wielkości i emituje zanieczyszczenia powietrza na zerowym poziomie. 140 kilowatów energii, generowanych przez fotowoltaiczny szklany dach wystarcza na zasilanie niemal 11 tysięcy energooszczędnych żarówek.
„Chcieliśmy aby budynek był jak organizm z własną osmozą” skomentował główny architekt projektu Michele Molè, „jak drzewo, które wdycha dwutlenek węgla i emituje tlen”.