11 miesięcy temu

Park jurajski w Krasiejowie – przygoda, zabawa i edukacja dla całej rodziny

JuraPark w Krasiejowie

Film Stevena Spielberga przez dekady rozpalał wyobraźnię zarówno młodszych, jak i starszych wielbicieli dinozaurów. Okazuje się, że Ty także możesz przeżyć niezwykłe emocje odwiedzając Park Jurajski w Krasiejowie. Jakie atrakcje czekają w JuraParku w Krasiejowie? Dlaczego warto wybrać się tam z całą rodziną? Zapraszamy do artykułu, w którym przedstawimy zalety tego fantastycznego miejsca.

Poznaj JuraPark i przenieś się w czasie o miliony lat

Mówi się, że fascynacja dinozaurami przechodzi dwa etapy. Pierwszy z nich jest w wieku 4-10 lat, a następny, kiedy sami mamy dzieci. Nie da się ukryć, że gigantyczne gady sprzed milionów lat fascynują kolejne już pokolenie. Możliwość doświadczenia na własne oczy gabarytów, które miały drapieżne gady z kredy, jury i triasu, robi ogromne wrażenie.

JuraPark w Krasiejowie jest miejscem niezwykłym. Ścieżka edukacyjna z dinozaurami ma około 1500 metrów długości. Czas zwiedzania z przewodnikiem wynosi od 1,5 do 2 godzin, ponieważ w JuraParku znajduje się blisko 200 naturalnej wielkości modeli dinozaurów. Co więcej, wszystkie prehistoryczne gady, płazy i dinozaury zostały przedstawione w naturalnej wielkości, dzięki czemu na własne oczy można zobaczyć ich majestat. Można także łatwo wyobrazić sobie, jakie przerażenie musiały one siać miliony lat temu.

Modele dinozaurów zostały wykonane przez profesjonalnych paleo-rzeźbiarzy, przez co każdy osobnik wyróżnia się wysoką jakością szczegółów i zgodnością z najnowszymi odkryciami oraz standardami obowiązującymi w paleontologii. W JuraParku znajduje się prawie 70 gatunków dinozaurów, dlatego jest to największy tego typu obiekt w Europie. Trasa usiana jest licznymi planszami z fotografiami środowisk roślinnych oraz dinozaurów dla konkretnej ery.

Pawilon paleontologiczny – zobacz prawdziwe skamieliny!

JuraPark, to nie tylko atrapy i modele dinozaurów, ale także pawilon paleontologiczny. Przeszklona, betonowa konstrukcja chroni największy w Europie pokład skamieniałości płazów i gadów z okresu triasu. Można je oglądać przez przeszkloną podłogę, dlatego każdy ma okazję być maksymalnie blisko prawdziwych skamieniałości. Warto dodać, że szczątki zwierząt odnalezionych w Krasiejowie datowane są na 230-225 milionów lat, co oznacza, że są one starsze, niż szczątki dinozaurów. To właśnie tutaj znaleziono „Śląskiego jaszczura spod Opola”, który nazywany jest pradinozaurem będącym przodkiem późniejszych wielkich stworzeń.

Czy wiesz, że ekspozycja wewnątrz pawilonu jest ewenementem na skalę całej Polski?  Jest to jedna z niewielu ekspozycji o charakterze „in situ” (w miejscu znalezienia) na świecie. Przeszklona podłoga ujawnia skamieniałości metopozaurów, cyklotozaurów oraz pojedyncze skamieniałości aetozaurów oraz fitozaurów.

JuraPark w Krasiejowie

Park rozrywki i kąpielisko plaża jurajska, czyli relaks dla całej rodziny

JuraPark to nie tylko modele dinozaurów i prawdziwe skamieliny, ale także możliwość wypoczynku dla całej rodziny. Na terenie parku wydzielona jest także jurajska plaża, czyli obszar wodny oznakowany linami pławnymi i bojkami. Co więcej, teren ten jest pod nadzorem ratowników, dlatego  kąpiele są całkowicie bezpieczne. Leżaki oraz parasole z siedziskami sprawiają, że jest to idealne miejsce do odpoczynku po intensywnym zwiedzaniu.

Jurajska plaża szczególnie mocno oblegana jest w okresie letnim, kiedy to kąpiel jest nie tylko urozmaiceniem wizyty w parku, ale także skutecznym sposobem na ochłodę. Dzięki temu JuraPark jest miejscem pełnym emocji, zabawy, radości oraz możliwością odpoczynku dla całej rodziny. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wstęp na jurajską plażę wliczony jest w cenę biletu. Tym bardziej zachęca to do korzystania z wodnych atrakcji i możliwości schłodzenia się w upalne dni.

Kolejną atrakcją dla najmłodszych jest park rozrywki w Krasiejowie, który zawiera takie atrakcje, jak:

  • Basen z kulkami,
  • Karuzelę „samolociki”,
  • Dmuchańce,
  • Trampoliny,
  • Kolejkę szynową „Ciuchcia” ,
  • Małpi gaj,
  • Eurobangee.

Wszystko to utrzymane jest oczywiście w klimacie doskonałej przygody. Na szczególną uwagę zasługuje mini rollercoaster na plaży, który dostępny jest dla dzieci w wieku od ok5 lat i o wzroście minimum 130 centymetrów (pod opieką dorosłych mogą korzystać również mniejsze dzieci).

Tunel czasu – zobacz początek wszechświata

Ostatnią omawianą dziś atrakcją jest Tunel Czasu, czyli niezwykłe miejsce, w którym można poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Na pokładzie Kapsuły Czasu przemierza się ponad 300 metrowy tunel, w którym pokazane zostały wszystkie najważniejsze wydarzenia z historii wszechświata.

Początek podróży to czas, w którym nie było jeszcze nic, ponieważ jest jeszcze przed Wielkim Wybuchem. Później ukazywane są momenty powstawania pierwszych galaktyk oraz układu słonecznego. Tunel Czasu pozwala być świadkiem narodzin Ziemi oraz podziwiania ewoluujących form życia. Wszystko to okraszone jest najnowszą technologią multimedialną, dlatego wrażenia są po prostu niesamowite.

JuraPark jest miejscem, w którym odpocznie cała rodzina, a szczególności wielbiciele historii oraz dinozaurów.