2 lata temu

Franczyza – czy jest to biznes dla mnie? 5 pytań, które musisz sobie zadać

franczyza

Franczyzobiorca to osoba, przedsiębiorcza, prowadząca własną działalność gospodarczą. Jednak jakie cechy trzeba mieć, by sprawdzić się w biznesie?

Franczyza – oferty są bardzo atrakcyjne, wymagane jest jednak spore zaangażowanie w rozwój swojego biznesu

Oto lista 5 pytań, które musi zadać sobie każdy franczyzobiorca:

Czy mamy odpowiednie umiejętności?

Nie chodzi tu o umiejętności związane z zarządzaniem daną placówką. Te możemy nabyć bardzo szybko, często franczyzodawca udziela nam ogromnej ilości wskazówek, zapewnia kursy czy szkolenia. Chodzi tu o umiejętności miękkie – zdolność do komunikacji z innymi, wyczucie potrzeb drugiego człowieka, charyzmę, ambicję, chęć do rozwoju, nauki i poznawania nowych rzeczy.

Franczyzobiorca to osoba, której głowa jest pełna pomysłów i energii do wdrażania ich w życie. Są to ludzie inteligentni, z perspektywami, o przedsiębiorczym podejściu. To właśnie dla nich stworzona została franczyza. Oferty dużych sieci dają franczyzobiorcom ogromne szanse na rozwój.

Czy chcemy pracować?

Franczyza wbrew pozorom jest dość wymagającym zajęciem. Często wiąże się z koniecznością zainwestowania w rozwój placówki dużej ilości czasu, zanim uda się zbudować zaufany zespół. Jest wiele osób, które zawsze marzyło o własnym sklepie, salonie, punkcie usługowy,., ale brakowało im do tego odwagi.

Razem z możliwością współpracy w ramach franczyzy da się odkryć w sobie pokłady energii, których u siebie wcześniej nie widzieliśmy. Jeśli więc masz przeczucie, że to może być to, warto spróbować, nawet pomimo pewnych obaw . Franczyza może zmienić twoją dotychczasową karierę w pasmo sukcesów.

Czy potrzebujemy stabilności?

Biznes można prowadzić na wiele różnych sposobów. To, co zapewniane jest w ramach franczyzy, to przede wszystkim sprawdzony przez innych biznes oraz stabilność. Nie musimy martwić się o duże bariery wejścia na rynek czy potencjał konkurencji – zajmować się tym będą eksperci od marketingu i zarządzania większą siecią, z którą nawiążemy współpracę.

Możemy liczyć na odpowiednie wsparcie sieci franczyzowej w różnych obszarach prowadzenia biznesu. Franczyza daje także szansę na rozwijanie swoich umiejętności. Franczyzobiorca musi jednak szybko się uczyć, bo każda branża szybko się zmienia, a wiedza i umiejętności są także niezbędne do przyciągania nowych klientów.

Czy poradzimy sobie z zarządzaniem innymi osobami?

W modelu franczyzowym kompletowanie personelu zwykle spoczywa na franczyzobiorcach. To, że mamy pewne umiejętności kierownicze, nie znaczy, że sobie w tym aspekcie bez problemu poradzimy, budując własny zespół. Musimy zastanowić się nad tym, czy będziemy w stanie i w jaki sposób dotrzeć do konkretnej grupy pracowników, których zatrudnimy.

Jeśli wierzysz, że uda ci się to zrobić, to warto spróbować/ to na pewno tak się stanie.

Ile chcemy zarabiać?

Jakie zarobki zapewnia franczyza? Oferty rzadko kiedy precyzują, ile możesz zarobić. Zależy to od wielu czynników zaangażowania w prowadzenie działalności, jakości obsługi klientów czy umiejętności współpracy z siecią . Więc nawet jeśli na początku nie będzie to szło w 100 proc. po twojej myśli, z czasem zaczniesz odczuwać satysfakcję finansową. Co więcej, niektóre sieci oferują na pierwsze miesiące przychód gwarantowany, który pozwoli ci na stabilizację oraz przejrzyste warunki rozliczeń finansowych dające szansę na stopniowy rozwój także w aspekcie finansowym.