2 lata temu

Jak uzyskać obywatelstwo norweskie?

Norwegia

Norwegia to kraj na północy Skandynawii kojarzony w Polsce głównie z Fiordami i długimi zimowymi nocami. Po przybyciu na miejsce szybko okazuje się, że prócz pięknych widoków Norwegia ma do zaoferowania o wiele więcej.

Chęć uniknięcia podwójnego opodatkowania w Norwegii oraz wysokie zasiłki rodzinne sprawiają, że wielu polskich obywateli zastanawia się nad pozostaniem w Norwegii na dłużej lub na stałe. Wówczas pojawia się pewna myśl, która powoduje, że niektórzy zaczynają wyszukiwać informacji pod hasłem „obywatelstwo norweskie – jak uzyskać?”.

Zasiłek rodzinny w Norwegii

Oprócz atrakcyjnych i dobrze płatnych miejsc pracy państwo norweskie ma także dobrze rozwinięty system wsparcia socjalnego, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Jednym z popularniejszych rozwiązań wsparcia socjalnego jest zasiłek rodzinny. Przysługuje on na każde dziecko do 18. roku życia.

Barnetrygd, bo tak właśnie nazywa się w Norwegii zasiłek rodzinny, przysługuje ojcu lub matce. Otrzymywać mogą go zarówno osoby pracujące, jak również poszukujące pracy i korzystające już z zasiłku dla osób bezrobotnych.

W ramach tego świadczenia uzyskać można:

  • 1054 korony norweskie miesięcznie na każde dziecko,
  • dodatek o tej samej wysokości na każde dziecko dla samotnego rodzica,
  • 660 koron norweskich jako wsparcie dla samotnego rodzica wychowującego dziecko do trzeciego roku życia.

Specjaliści z firmy ATS zawsze służą pomocą zarówno w kwestii dotyczącej ubiegania się o zasiłki, jak również w sprawach dotyczących opodatkowania. „Podwójny podatek – Norwegia” to jeden z najpopularniejszych tematów, z jakimi polscy obywatele zgłaszają się do Biura ATS. Okazuje się, że konsultanci znają metodą na to, jak uniknąć podwójnego opodatkowania, by oddawać urzędowi skarbowemu mniej pieniędzy.

Jak uzyskać obywatelstwo norweskie?

Konsultanci z ATS mają także wiedzę na temat tego, jak uzyskać obywatelstwo norweskie. Oczywiście podstawowym warunkiem jest zamieszkiwanie Norwegii – i to przez dłuższy czas. By móc starać się o norweskie obywatelstwo, należy udokumentować, że w ciągu ostatnich lat mieszkało się w Norwegii przez minimum siedem lat. To oczywiście jeden z wielu warunków. Ważna jest także znajomość języka norweskiego – warto więc udokumentować udział w przynajmniej trzystu godzinach nauki tego języka. Dla obywateli polskich największą przeszkodą jest jednak co innego.

Ustawodawca norweski nałożył bowiem na swoich nowych obywateli jeden, niekiedy trudny do spełnienia, warunek. Państwo norweskie wymaga zrzeczenia się dotychczasowego obywatelstwa. Oznacza to, że trzeba zrzec się obywatelstwa polskiego, by móc stać się Norwegiem. Prawo norweskie nie dopuszcza bowiem możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa. Przez ten warunek wielu obywateli polskich rezygnuje ze zmiany obywatelstwa, zwłaszcza że dzięki pomocy biura ATS można cieszyć się wieloma norweskimi przywilejami, nadal pozostając obywatelem ojczystego kraju.