2 lata temu

E-szkolenia – czym się różnią od tradycyjnych szkoleń?

Zastanawiasz się czym e-szkolenia różnią się od tradycyjnych szkoleń i jakie są ich wady i zalety? Czy wybór szkolenia zawsze jest dobrym pomysłem? Dowiedz się czym są eSzkolenia i jak wybrać najlepsze.

E-szkolenie – definicja

E-szkolenia często nazywane są również szkoleniami online, szkoleniami przez Internet oraz eSzkoleniami. Bez względu na zastosowaną pisownię (wszystkie przytoczone formy są poprawne) oznaczają one szkolenie, które realizowane jest za pomocą onlineowych środków porozumiewania się na odległość. Oczywiście zróżnicowanie e-szkoleń jest bardzo duże. Wyróżniamy między innymi:

  • E-szkolenia na żywo – zajęcia realizowane są w wirtualnej przestrzeni, z użyciem programów do wideokonferencji, uczestnicy i prowadzący widzą i słyszą się nawzajem i mają możliwość zadawania pytań, odbycia dyskusji, pracy w grupach itp.
  • E-szkolenia e-learningowe – czyli wszelkiego typu szkolenia i kursy internetowe, gdzie uczestnik loguje się do platformy szkoleniowej (e-learning), na której udostępnione są materiały szkoleniowe w postaci prezentacji, artykułów, ćwiczeń, quizów i ankiet itp. W tego typu eszkoleniu brakuje jednak bezpośredniego kontaktu z trenerem czy wykładowcą oraz innymi uczestnikami.
  • E-szkolenia multimedialne – program szkolenia przedstawiany jest w postaci nagrania wideo, a uczestnik może samodzielnie zdecydować o tempie przeglądania kolejnych lekcji, jak też wiele razy wracać do danej porcji materiału. E-szkolenia multimedialne dostępne są często również bezpłatnie, chociaż ich jakość często pozostawia wiele do życzenia.

e-szkolenie a szkolenie tradycyjne

Zarówno e-szkolenie, jak i szkolenie tradycyjne mają swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniej formy szkolenia może zależeć od dostępności danej tematyki w postaci e-szkolenia, ceny czy też osobistych preferencji. Zanim jednak wybierzemy warto zdawać sobie sprawę z pewnych różnic.

E-szkolenia mogą być równie efektywne jak szkolenia tradycyjne, gdy tematem szkolenia jest zapoznanie uczestników z teorią, porcją twardej wiedzy itp. Jeśli jednak chcemy rozwijać umiejętności praktyczne wybór e-szkolenia może okazać się dobrym wyborem, o ile zajęcia realizowane są na żywo. Doskonaląc umiejętności, a nie jedynie posiadaną wiedzę, dużo częściej potrzebujemy wsparcia trenera czy wykładowcy w zrozumieniu niuansów czy poprawnym wykonaniu danego zadania. Dużo częściej szkolenie polega też na weryfikowaniu wykonywanej pracy i korzystaniu z uwag, wskazówek i poprawek prowadzącego, a te najlepiej jest otrzymywać na bieżąco.

Również, jeśli planujemy rozwinąć umiejętności wymagające zdobycia umiejętności fizycznych, e-szkolenie nie jest najlepszym wyborem. Doskonałym przykładem tego typu szkoleń są szkolenia z wystąpień publicznych. Ich istotną częścią jest nauczenie się kontrolowania stresu związanego z przemawianiem oraz opanowanie komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Osiągnięcie tego w trakcie e-szkolenia jest praktycznie niemożliwe.

Kolejną istotną różnicą pomiędzy eSzkoleniem i szkoleniem stacjonarnym jest jego wartość networkingowa. Szkolenia to nie tylko prelekcje i uczenie się od wykładowcy. Bardzo wiele umiejętności zdobywamy od innych uczestników poprzez wchodzenie w interakcję, dzielenie się doświadczeniami oraz nawiązywanie kontaktów zawodowych. Chcąc robić to efektywnie powinniśmy zdecydować się na udział w szkoleniu realizowanym w sali szkoleniowej.

Dużą przewagą e-szkoleń jest ich dostępność. Analiza liczby e-szkoleń dostępnych na największym polskim portalu szkoleniowym pokazuje, że żadne miasto w Polsce, nie zapewnia takiej różnorodności tematów i terminów szkoleń. Szacuje się, że już ponad 40% szkoleń organizowanych w Polsce to właśnie e-szkolenia internetowe.

Kolejną mocną stroną eSzkoleń jest ich cena. Większość z nich jest sporo tańsza od podobnego szkolenia, tyle tylko że realizowanego w sali konferencyjnej. Dlaczego? Organizatorzy e-szkoleń nie ponoszą kosztów związanych z wynajmem sali, zapewnieniem wyżywienia czy koniecznością dostarczenia materiałów szkoleniowych w wersji drukowanej. Również od strony uczestnika e-szkolenie oznacza niższe koszty. Nie potrzebuje on tracić ani czasu, ani pieniędzy na podróże i dojazdy.

Jak wybrać najlepsze e-szkolenie?

Oferta e-szkoleń jest tak duża i zróżnicowana, że najlepszą radą jaką można udzielić osobie poszukującej eszkolenia jest porównywanie ofert. E-szkolenie na ten sam temat może znacznie różnić się ceną w zależności od organizatora, czasem trwania, zróżnicowaniem oferowanych w jego trakcie zajęć oraz jakością materiałów merytorycznych. Porównanie ofert sprawia, że możemy dobrać e-szkolenie nie tylko najlepiej dopasowane do naszych potrzeb, ale też w atrakcyjnej cenie.