2 lata temu

Bezpieczne hasło – jak je stworzyć?

hasło

Dane w Internecie zabezpieczane są hasłami. Jest to podstawowa i najpopularniejsza metoda, która chroni nasze dane i tożsamość. Wpisując hasło możemy zalogować się na skrzynkę elektroniczną lub na portal społecznościowy. Hasło pozwala na dostęp do różnych platform internetowych. Dzięki niemu możemy pobrać pieniądze z bankomatu czy zapłacić za zakupy kartą kredytową.

Bezpieczne hasło – czy coś takiego istnieje?

Czy istnieje w ogóle bezpieczne hasło? Jak stworzyć trudne hasło, które zapamiętamy? Na szczęście są różne systemy i narzędzia, które co jakiś czas wymuszają na użytkownikach zmianę hasła. Niestety bardzo wiele osób nie traktuje tej zmiany poważnie i kolejne hasło bardzo często jest łatwiejsze od poprzedniego. Dodatkowo wiele osób ma tendencję do ustalenia jednego hasła do wszystkich możliwych kont, co także nie jest dobrym rozwiązaniem. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że coraz więcej platform wymusza ustalenie hasła, które musi składać się z minimum 8 znaków. W tym haśle powinny znajdować się litery, cyfry, znaki specjalne i przynajmniej jedna wielka litera. Taka kombinacja pozwala na stworzenie nieco trudniejszego hasła, które nie będzie łatwe do rozszyfrowania.

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Tworzenie hasła nie powinno być przypadkowe. Musi być ono unikalne i złożone, dzięki temu trudniej będzie można je złamać. Istnieją zasady, które są pomocne w tworzeniu bezpiecznych haseł. Najważniejszą zasadą jest liczba znaków. Ich ilość powinna wynieść minimum 10. Dobrym hasłem jest hasło długie. W haśle powinny znaleźć się duże i małe litery. Im będą one bardziej ze sobą pomieszane, tym naturalnie lepiej. Nie może zabraknąć również cyfr i znaków specjalnych. W haśle nie powinno używać się danych osobowych. Nie wpisujemy imion, nazwisk, adresu czy imion współmałżonka i dzieci. Logując się do jakiejś platformy, należy unikać w haśle skojarzeń z nią. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie hasła, które łatwo zapamiętamy. Może to być ulubiony cytat lub sformułowanie, które często używamy. Oczywiście powinno ono być zbudowane z małych i wielkich liter w połączeniu z cyframi i znakami specjalnymi.

Jak chronić się przed atakami hakerów?

Podczas logowania się do różnych kont należy za każdym razem sprawdzić, czy połączenie jest bezpieczne, a strona logowania nie jest podstawiona przez hakerów. Bezwzględnie należy unikać otwierania nieznanych linków, które są przesyłane e-mailem, komunikatorem czy SMS-em. Bardzo często w tytule takiej wiadomości istnieje znajome imię lub informacja, którą wcześniej gdzieś oglądaliśmy. Każde hasło powinno być chronione. Nie wolno zapisywać go w przeglądarce internetowej lub w innych narzędziach dających taką możliwość. Nie zapisujemy także hasła w notatniku na komputerze lub co gorsze w przypadku karty bankomatowej w portfelu obok karty. Istnieją miejsca, w których można bezpiecznie zapisać hasło. Jak również należy pamiętać o backupie danych (tu znajdziesz więcej informacji, co to jest backup?). Są to odpowiednie narzędzia, które dają dodatkowo możliwość generowania bezpiecznych haseł. Jedno jest pewne. Jeśli serfujemy po Internecie, to zawsze z głową i z zachowaniem pełnej ostrożności.