3 lata temu

Luneta obserwacyjna spektyw – co to jest i do czego służy?

Wśród osób, które pasjonują się tzw. birdwatchingiem, czyli obserwacją ptaków i niezastąpionym sprzętem jest spektyw – luneta obserwacyjna. Urządzenie to sprawdza się również do oglądania innych bardzo oddalonych obiektów.

Do największych zalet tych urządzeń należy dużo większa moc w porównaniu do tradycyjnych lornetek i lunet. Sprawdzają się do zastosowań amatorskich, np. do wspólnego, rodzinnego podziwiania przyrody, lecz z tego sprzętu korzystają również naukowcy, np. ornitolodzy. A najważniejsze przy obserwacji spektywem jest to, że korzystając z tego urządzenia, nie przeszkadza się zwierzętom, gdyż jesteśmy w stanie zachować odpowiednią odległość.

Czym są lunety obserwacyjne – spektywy?

Spektywem – lunetą obserwacyjną nazywamy teleskopy soczewkowe – optyczne urządzenia monokularowe z bardzo dużym powiększeniem, w zakresie około 20–80 razy. W przypadku urządzeń z powiększeniem stałym najbardziej powszechne jest 30-krotne. Natomiast w lunetach ze zmiennym powiększeniem występuje ono zazwyczaj w przedziale od 15- do 60-krotnego. W zależności od powiększenia używa się w nich określonego okularu.

 

 

Na lunecie obserwacyjnej znajdują się zazwyczaj dwie wartości, może to być np. „40 × 62”. Pierwsza z tych liczb oznacza zawsze powiększenie, natomiast ta druga wartość opisuje średnicę – aperturę wejściową obiektywu wyrażoną w milimetrach. Zatem luneta obserwacyjna z przedstawionymi powyżej przykładowymi parametrami „40 × 62″ powiększa 40-krotnie, a średnica jej obiektywu to 62 mm. 

Jakość lunety obserwacyjnej zależy od wielu czynników, wśród których wymienia się:

 • liczbę użytych soczewek;
 • powierzchnię warstw antyodblaskowych;
 • mocowanie obiektywu;
 • rodzaj materiału, z którego wykonany jest tubus;
 • konstrukcja okularu;
 • rodzaj wykorzystanego w optyce szkła;
 • światłosiłę.

Warto przyjrzeć się dwóm ostatnim czynnikom, spośród wymienionych wyżej. Szczególnie cenione są szkła fluorytowe, mające specjalne właściwości dyspersyjne, najwyższej jakości sprzęt może być oznaczony HD – ze szkłem High-Definition i ED – ze szkłem niskodyspersyjnym (Extra-Low Dispersion). Światłosiła to bardzo istotne kryterium, które zależne jest m.in. od jakości zastosowanego, od jakości powłok antyodblaskowych, a także od wybranego powiększenia. Głównym wskaźnikiem do określenia tego parametru jest średnica obiektywu, czyli druga liczba w specyfikacji lunety, o której pisaliśmy wcześniej.

Do jakich zastosowań można używać lunety obserwacyjne?

Luneta obserwacyjna jest wykorzystywana do obserwacji obiektów na dużych odległościach lub szczegółów na średnich odległościach. Poniżej przedstawiamy przykładowe zastosowania spektywu:

 • podpatrywanie przyrody na bardzo dużych przestrzeniach – szczególnie cenią sobie ten przyrząd ornitolodzy – naukowcy oraz birdwatcherzy – amatorzy;
 • obserwacja zwierzyny na dużych odległościach przez myśliwych podczas polowań;
 • podgląd tarcz w sportach strzeleckich;
 • obserwacja panoram miejskich i widoków naturalnych, np. górskich.

Bogaty wybór lunet obserwacyjnych dla miłośników przyrody i nie tylko

Jeśli chcesz obcowanie z przyrodą, podziwianie ptaków, wędrówki po górach i spacery miejskie uczynić jeszcze bardziej niezwykłe i fascynujące, to lunety obserwacyjne – spektywy są rozwiązaniem dla Ciebie. Luneta obserwacyjna to też znakomity prezent dla Twoich bliskich, którzy kochają przyrodę. Może stanowić również świetny pomysł na uatrakcyjnienie rodzinnych wycieczek.