3 lata temu

25. Festiwal Nauki w Warszawie

Festiwal Nauki

W 1996 roku prof. David Shugar odwiedził międzynarodowy Festiwal Naukowy w szkockim Edynburgu. Po powrocie do Polski podzielił się pomysłem zorganizowania podobnej imprezy nad Wisłą.

W grudniu 1996 r. Rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezes Polskiej Akademii Nauki podpisali Porozumienie i powołano do życia Festiwal Nauki w Warszawie. Dyrektorem został mianowany dr hab. Maciej Geller (1997 – 2013), Radzie Naukowej przewodniczyła prof. Magdalena Fikus.

Festiwal Nauki w Warszawie zaczynał skromnie – w 1997 r. 72  spotkania zorganizowane przez  44 instytucje, a w  ostatnich latach ponad 500 imprez w ponad stu instytucjach naukowych stolicy i Mazowsza, początkowo nawet z filią w Siedlcach. W latach przed pandemią zdarzało się, że spotkań z nauką było ponad 900.

Okazuje się, że niebanalne, mądre popularyzowanie nauki może cieszyć się dużym powodzeniem wśród ludzi w każdym wieku. Festiwal doczekał się własnej publiczności, która od lat przychodzi na spotkania festiwalowe, ale co roku pojawiają się nowi: rodziny z dziećmi, nauczyciele (z całej Polski!) ze swoimi uczniami, entuzjaści nauki niezależnie od wieku.

Program przygotowany na 25-lecie Festiwalu Nauki, to:

– 6 debat głównych,

– 268 spotkań festiwalowych (wykłady, warsztaty, pokazy, wystawy),

– 388 lekcji festiwalowych dla klas (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe).

A także, jubileuszowo, 12 wykładów na 25-lecie.

Wybitni uczeni podzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą, a wśród nich profesorowie:

Grażyna Borkowska, Krzysztof M. Byrski, Ewa Czerniawska, Andrzej Friszke, Zbigniew Gaciong, Andrzej Leder, Paweł Machcewicz, Andrzej Mencwel, Zbigniew Mikołejko, Wojciech Pisula, Michał Różyczka, Tomasz Szapiro, Magdalena Środa.

Zaproszeni badacze z różnych dziedzin nauki pomogą nam zrozumieć doświadczenia fizyczne, przemiany społeczne, procesy historyczne; to, co dzieje się na Ziemi, ale i w kosmosie; to, jak zmieniamy się my sami, ale też jak zmieniamy świat wokół nas. Spotkamy się podczas pokazów, dyskusji, warsztatów i wykładów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będzie to okazja, jak co roku, do odwiedzenia warszawskich szkół wyższych, ośrodków badawczych i muzeów.

Festiwal rozpocznie się 17 września debatą „Ekonomia „zieloności”, czyli czy da się skorzystać na pomaganiu planecie?”

Nie może też, zwłaszcza w tym roku, zabraknąć tematu „Epidemie kiedyś i dziś” (18 IX) z udziałem psychologa, filozofa, historyka i socjologa.

Jednym z festiwalowych gości będzie prof. Adam Leszczyński, autor głośnej książki „Ludowa historia Polski”. Debata z jego udziałem (24 IX) będzie z pewnością okazją do głębszego wejrzenia w zakamarki naszych dziejów, zastanowienia się nad naszą polską tożsamością.

Zapraszamy także na debaty „Internet – dawniej, teraz, w przyszłości” (25 IX), „Życie na Ziemi i w Kosmosie” (19 IX), „Czy nauka może przekroczyć samą siebie?” (26 IX).

Będą, oczywiście, spotkania związane z patronami roku 2021 ustanowionymi przez Sejm RP: Konstytucją 3 Maja, kardynałem Stefanem Wyszyńskim, Stanisławem Lemem, Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, Tadeuszem Różewiczem.

Będziemy mogli wysłuchać wykładu zeszłorocznego laureata nagrody Złota Róża, Łukasza Lamżę (23 IX). Nowego laureata poznamy podczas ostatniego spotkania (26 IX).

Zapraszamy także na spotkanie noblowskie 18 października – imprezy zamykające jubileuszowe obchody.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: festiwalnauki.edu.pl
Facebook: FestiwalNaukiwWarszawie
Twitter: @FNWarszawa
Kanał na YouTube: FnwWarszawie

Festiwal Nauki