3 lata temu

Międzynarodowy Dzień Teatru 2021

Święto zostało ustanowione w 1961 r. z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 r., Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.

Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. Pierwsze orędzie w 1962 r. wygłosił Jean Cocteau.

W 2021 r. autorem orędzia jest Helen Mirren, wybitna brytyjska aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, która debiutowała w 1965 r. w roli Kleopatry w Antoniuszu i Kleopatrze Shakespeare’a w londyńskim National Youth Theatre. Następnie była związana z Royal Shakespeare Company, gdzie wystąpiła w wielu rolach Szekspirowskich oraz z eksperymentalnym zespołem Petera Brooka Centre de Recherche Théâtral. Grała m.in. w przedstawieniach w National Theatre oraz w produkcjach realizowanych na West Endzie i nowojorskim Broadwayu. Laureatka prestiżowych nagród: Olivier Award, What’s On Stage award, Tony Award.

Grała w filmach reżyserowanych przez: Kena Russella, Lindsaya Andersona, Johna Mackenzie, Pata O’Connora, Petera Greenawaya, Roberta Altmana, Petera Weira, Nicholasa Hytnera, Michaela Hoffmana. Została uhonorowana wieloma nagrodami za pracę w filmie i telewizji (trzy Złote Globy, cztery nagrody BAFTA, cztery nagrody Emmy) i była czterokrotnie nominowana do Oscara – statuetkę amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki zdobyła za rolę Elżbiety II w Królowej Stephena Frearsa. W 2003 r. otrzymała tytuł szlachecki.

 

To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki.

Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą.

Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu.

Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi.

Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata.

Nie mogę się doczekać.

Helen Mirren, tłum. Paweł Paszta