3 lata temu

Jak efektywnie uczyć się z dzieckiem w dobie pandemii koronawirusa?

nauka

Ostatni rok przyniósł ogromne zmiany w życiu każdego z nas. Edukacja przeżyła poważne trzęsienie ziemi, a uczniowie i rodzice zostali postawieni przed niezwykle trudnym zadaniem, jakim jest wspólna nauka w domu. W jaki sposób ułatwić ją sobie i dziecku? Oto kilka propozycji.

 

Rytm dnia

Z góry zaplanowany dzień daje nam poczucie bezpieczeństwa i wprowadza nieco wewnętrznej samodyscypliny. Staje się on jeszcze skuteczniejszy, jeżeli rozplanujemy go wraz z dzieckiem, a nie przedstawimy jako gotowca, do którego młody człowiek musi się dostosować. Możemy wspólnie stworzyć tygodniowy rozkład jazdy, w którym konieczne jest uwzględnienie potrzeb dziecka, jego pomysłów, a nie tylko obowiązków.

 

Bądź konsekwentny

Bycie rodzicem konsekwentnym jest nie tylko ważne w procesie uczenia się dziecka w warunkach domowych, ale także w szeroko pojętym wychowaniu. Staje się ono szczególnie istotne, gdy samodzielnie w domu musimy zapewnić dziecku takie możliwości i warunki rozwojowe, jakie miało ono w szkole. Oczywiście nie jest to proste zadanie, ale każdy odpowiedzialny rodzic musi się z nim zmierzyć. Nasze konsekwentne działanie sprawi, że uczniowi będzie łatwiej poradzić sobie z tą specyficzną sytuacją, w jakiej się znalazł, a efekty naszego wysiłku będą widoczne gołym okiem.

 

Wyeliminuj rozpraszacze

Warto zadbać o przestrzeń, która będzie sprzyjała zdobywaniu wiedzy. Tutaj należy kierować się zasadą komfortu i minimalizmu. Organizując miejsce do nauki, musimy zadbać o tak pozornie błahe rzeczy jak: biurko/stolik o odpowiedniej wysokości, dostosowane, wygodne krzesło, odpowiednio oświetlone miejsce. Dodatkowo należy wyeliminować wszelkie rozpraszacze uwagi. Na biurku powinny znajdować się jedynie potrzebne przybory, a w domu powinna panować cisza.

 

Zadbaj o dietę i regularne posiłki

Zbilansowana dieta nie jest niczym nowym, jednak jej wpływ na jakość życia i uczenia się jest ogromny, więc nie można o niej nie wspomnieć. Odpowiednie odżywianie jest kluczem do prawidłowej pracy mózgu oraz efektywnej nauki. Jeżeli nie dostarczymy organizmowi odpowiednich składników odżywczych, za to będziemy go karmić „pustymi kaloriami” jego możliwości znacznie się zmniejszą, koncentracja uwagi spadnie, a proste zadania będą kosztowały znacznie więcej energii, niż powinny. Nie bez znaczenia jest też dostarczanie posiłków o względnie stałych porach oraz odpowiednie nawodnienie.

 

Unikaj podjadania w trakcie nauki

Nie należy mieszać ze sobą tych dwóch czynności, jakimi są nauka i jedzenie. Jest to niepotrzebne rozpraszanie uwagi, przez co nie zajmujemy się w pełni ani nauką, ani posiłkiem. Rozdzielenie tych rzeczy jest ważne nie tylko w kontekście koncentrowania uwagi, ale także w wyrabianiu prawidłowych nawyków żywieniowych.

 

Wymyśl własne rytuały

Miłym akcentem, który będzie dobrze nastrajał przed nauką, jest wygospodarowanie przestrzeni na jakiś mały wspólny rytuał, spędzenie chwili razem. Może to być 10 minut spędzone po prostu na rozmowie, na planowaniu popołudnia czy wspólne czytanie. Ważne, żeby było to coś miłego i wyciszającego. Wszelkie energiczne zabawy raczej się tutaj nie sprawdzą.

 

Nie rezygnuj z porannej rutyny

Zdecydowanie inaczej podchodzi się do obowiązków, nawet jeśli wykonuje się je z domowego zacisza, jeżeli nie rezygnujemy z naszych zwyczajowych, porannych czynności takich jak: mycie się, ubieranie, ścielenie łóżka. Wtedy rzeczywiście czujemy, że pracujemy/uczymy się jak w szkole. Do szkoły raczej nie wychodzimy w piżamie i bez umytych zębów. W przypadku nauki w domu również przestrzegajmy tych zasad. Daje to poczucie zdrowego rozdzielenia tej sfery szkolnej i domowej. Jednocześnie pamiętajmy, że skoro wymagamy od dzieci, aby były wyszykowane i umyte, to sami nie możemy biegać do południa w piżamie. Dzieci widzą nasz stosunek do obowiązków i naśladują go.

 

Zaspokojone potrzeby to podstawa sukcesu

Choć jest to dość oczywista zasada, to nie chodzi tutaj jedynie o takie potrzeby jak jedzenie czy spanie – wiadomo, że dziecko wyspane, najedzone może się w pełni skupić na nauce. Należy też pamiętać, o innych, równie istotnych sferach, jak potrzeba bliskości, czułości, akceptacji, poczucia bezpieczeństwa. Mogłoby się wydawać, że nie ma to wpływu na naukę i możliwości umysłowe dziecka. Nic bardziej mylnego. Komfort psychiczny dziecka i zaspokojone potrzeby emocjonalne są równie istotne co jego potrzeby fizjologiczne i tak samo warunkują sukces.

 

Pamiętaj o równowadze

Zachowanie zdrowego balansu to podstawa. Jest czas na naukę, jest czas na odpoczynek. Zadbaj, aby był to odpoczynek aktywny, nie tylko zmiana laptopa na telewizor czy tablet z grami. Zamiana jednego ekranu na drugi to nie odpoczynek. W dzisiejszych czasach młody człowiek potrzebuje oderwania od elektroniki na rzecz innych równie atrakcyjnych sposobów spędzania czasu.

 

Dobry humor

Zawsze warto mieć go przy sobie. Nic tak nie rozładowuje napięcia i nie łagodzi konfliktów jak wspólny śmiech, a tych przy nauczaniu w warunkach domowych nie brakuje. Czasami warto przeobrazić sytuację na pierwszy rzut oka trudną w żart, aby za chwilę spojrzeć na nią nieco łaskawszym okiem i spokojnie dojść do porozumienia. Dystans jest czymś, co zdecydowanie pomoże nam zachować zdrowie psychiczne i ukaże ukryte walory każdej sytuacji.

 

Wietrzenie głowy

Świeże powietrze w pokoju to świeży umysł gotowy do pracy. W miarę możliwości do naszego codziennego harmonogramu, poza wietrzeniem pomieszczenia, należałoby dodać przynajmniej półgodzinny spacer po ukończonej nauce. Zapewnienie aktywnego wypoczynku pozwala nabrać sił na kolejny dzień.

 

Pozwól sobie pomóc

Nie bój się szukać wsparcia w obecnej sytuacji. Wybieraj kreatywne rozwiązania i rzetelne źródła, które pomogą ci zapanować nad sytuacją. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, możesz skorzystać z pomocy stron edukacyjnych, których zadaniem jest wspomaganie rodzica i dziecka. Z takim wsparciem przychodzi portal odrabiamy.pl. Dzięki tej platformie usprawnisz odrabianie prac domowych i zwiększysz efektywność domowej nauki. Możesz skorzystać z przypisanych do konkretnych przedmiotów aktualnych podręczników i ćwiczeń. Znajdziesz tu pomoc nie tylko w odrabianiu lekcji, ale także w nauce do sprawdzianów czy egzaminów. To ogromna baza wiedzy!