3 lata temu

Zespół niespokojnych nóg to ryzyko próby samobójczej?

zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg (RLS) wiąże się z niemal trzykrotnie większym ryzykiem samobójstwa i samookaleczeń. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Penn State.

 

Zespół niespokojnych nóg – czy łączy się z innymi zaburzeniami?

Korzystając z zebranych danych, naukowcy odkryli, że ludzie z zespołem niespokojnych nóg (RLS) mieli 2,7-krotnie wyższe ryzyko samobójstwa lub dokonania samookaleczenia. Badacze sprawdzali też pod tym kątem takie stany i choroby, jak depresja, bezsenność, czy cukrzyca.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Journal of American Medical Association (JAMA) i upubliczniono do wglądu.

Zespół niespokojnych nóg a psychika

Xiang Gao, profesor nauk o żywieniu i dyrektor Nutritional Epidemiology Lab w Penn State, mówi, że odkrycia są istotne. Sugerują bowiem, że lekarze powinni zwracać szczególną uwagę na zdrowie psychiczne pacjentów z RLS. Zwłaszcza, że wrasta liczba samobójstw w Stanach Zjednoczonych.

– Nasze badanie sugeruje, że zespół niespokojnych nóg jest nie tylko związany z kwestiami fizyczności, ale także ze zdrowiem psychicznym – twierdzi Gao. – A ponieważ RLS jest niedostatecznie diagnozowany, a liczba samobójstw rośnie, to połączenie będzie coraz bardziej niebezpieczne. Klinicyści mogą chcieć zachować ostrożność podczas badania przesiewowego pacjentów zarówno pod kątem RLS, jak i ryzyka samobójstwa – dodaje Gao.


Zespół niespokojnych nóg – co o nim wiemy?

Według naukowców, RLS przytrafia się około pięciu procent populacji USA. Powoduje uczucie dyskomfortu w nogach i wywołuje potrzebę ich poruszenia – zazwyczaj w nocy. Chociaż dokładna przyczyna RLS jest nieznana, poprzednie badania wykazały związek między RLS a niedoborem żelaza. A także – z niskim poziomem dopaminy w mózgu.

Gao wyjaśnia, że chociaż RLS wiązano w przeszłości z większym ryzykiem przedwczesnej śmierci, naukowcy nie wiedzieli, dlaczego tak jest. Poprzednie badania wykazały co prawda związek między RLS a większym ryzykiem nadciśnienia lub zawału serca, co sugeruje możliwą zależność sercowo-naczyniową. Ale niektóre badania wykazywały również związek między RLS a depresją i myślami samobójczymi.

– Chciałem zbadać potencjalny związek między RLS a samobójstwem od ponad 10 lat. Ale ponieważ łącznie wskaźniki RLS i wskaźniki samobójstw były – statystycznie – rzadko diagnozowane, nie było to dotąd możliwe – zaznacza Gao. – Jednak kiedy przeniosłem się tutaj, do Penn State, uzyskałem dostęp do zbioru danych ponad 200 milionów ludzi. Dało nam to więc możliwość ostatecznego przetestowania tej hipotezy.

 

zespół niespokojnych nóg

RLS zwiększa ryzyko samobójstwa i samookaleczenia

Naukowcy wykorzystali dane z krajowych oświadczeń Truven Health MarketScan z lat 2006–2014. W tym – 24 179 osób, u których zdiagnozowano RLS oraz 145 194 osób, które nie miały RLS. Żaden z uczestników nie miał na koncie prób samobójczych i problemu z samookaleczeniem na początku badania.

Po przeanalizowaniu danych naukowcy odkryli, że ludzie z zespołem niespokojnych nóg mieli o 270% większe ryzyko samobójstwa lub samookaleczenia niż osoby, u których RLS nie występował. Ryzyko nie zmniejszyło się, nawet gdy naukowcy sprawdzili takie czynniki, jak depresja, zaburzenia snu i powszechne choroby przewlekłe.

Po ocenie tych czynników nadal nie widzieliśmy spadku znaczenia związku. To oznacza, że RLS może nadal być niezależną zmienną przyczyniającą się do samobójstw i samookaleczeń – twierdzi Muzi Na, profesor ds. rozwoju kariery w dziedzinie badań nad promocją i profilaktyką zdrowotną w Penn State. – Wciąż nie znamy dokładnego powodu zjawiska, ale nasze wyniki mogą pomóc w konstruowaniu przyszłych badań tak, aby dowiedzieć się więcej o tym mechanizmie – dodaje.

Naukowcy zapowiadają, że w przyszłości konieczne będą kontrolne badania w celu powtórzenia i potwierdzenia tych wyników.

 

Na podstawie: NeuroscienceNews