4 lata temu

Jak dbać o laptopa – 10 sprawdzonych zasad

10 Sprawdzonych Zasad, Jak Zadbać o Laptopa

Laptop to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych urządzeń multimedialnych. Jego niekwestionowaną zaletą jest przede wszystkim wygoda użytkowania – możemy korzystać z niego w dowolnym miejscu i w każdym czasie, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba.

Laptop świetnie sprawdzi się w podróży, pracy, podczas oglądania filmów czy do codziennego użytku. Choć wydawać by się mogło, że sprzęt ten nie wymaga specjalnej troski, warto odpowiednio o niego zadbać, aby mógł posłużyć przez wiele lat. Oczywiście w razie potrzeby, można oddać sprzęt do serwisu, który dokona profesjonalnej naprawy – sprawdź tutaj. Takie działanie będzie jednak trochę kosztować. W poniższym poradniku przedstawimy 10 sprawdzonych zasad, jak dbać o laptopa, by uniknąć nieprzyjemnych skutków.

Zadbaj o baterię w laptopie

Nie da się ukryć, że laptopy w obecnych czasach są bardzo powszechne. Do prawidłowego działania sprzętu niezbędna jest dobra bateria. Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest rozładowywanie baterii. Postarajmy się, aby nie rozładowywać jej do zera, ponieważ ma to niekorzystny wpływ na działanie akumulatora.

Specjaliści uważają, iż najlepiej, gdy poziom baterii utrzymuje się w granicach 50-80%. Przy tym należy zwrócić uwagę na zużycie energii w urządzeniu. O baterię zadbamy zmniejszając jasność ekranu, odłączając zbędne moduły, zamykając rozmaite programy czy rezygnując z podświetlenia klawiszy.

Unikaj przeładowywania baterii

Mając do czynienia głównie ze starszymi modelami laptopów, osiągając poziom 100% baterii, warto odłączyć urządzenie od zasilania. Takie rozwiązanie niewątpliwie przedłuża żywotność akumulatora, dzięki czemu będzie on mógł posłużyć dłuższy czas bez szwanku. Warto zaznaczyć, iż młodsze modele mają wbudowane specjalne zabezpieczenia, dzięki którym bateria nie ulega uszkodzeniu.

Zwróć uwagę na układ chłodzenia

Wentylator to bardzo ważna rzecz w laptopie. Nie ulega wątpliwości, że wymaga on odpowiedniej pielęgnacji, aby urządzenie mogło działać sprawnie. W przeciwnym razie, laptop będzie się przegrzewał, co skutkuje zawieszeniem systemu oraz ogólnym spadkiem wydajności.

Co jakiś czas trzeba również zerkać pod obudowę, aby stwierdzić, czy wentylator nie wymaga przeczyszczenia z nagromadzonego kurzu. Do tego celu przydadzą nam się kosmetyki biurowe.

Nie korzystaj z laptopa w łóżku

Głównym powodem przegrzewania laptopa jest bliski kontakt z materiałami, takimi jak elementy ubioru, pościel, koc czy obrus. O tym, że komputer się przegrzewa świadczy wysoka temperatura oraz utrudniona praca. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może powodować uszkodzenia karty graficznej czy procesora, które są bardzo kosztowne w naprawie.

 

korzystanie z laptopa w łóżku

 

Chroń laptop przed zalaniem

Aby ograniczyć zalanie laptopa do maksimum, unikaj umieszczania w pobliżu urządzenia szklanek bądź otwartych napojów. Nieoczekiwany ruch może przyczynić się do zalania komputera, co jest niestety jedną z najczęściej spotykanych usterek. Oprócz tego nie spożywajmy posiłków bezpośrednio przed komputerem, ponieważ prowadzi to do zabrudzenia sprzętu.

Otwieraj sprzęt w delikatny sposób

Sposób otwierania laptopa również wpływa na jego funkcjonowanie. Otwierając komputer przenośny powinniśmy zawsze trzymać za środek matrycy, gdyż jest to najbardziej bezpieczna opcja. Dodatkowo, uchroni to przed wyrwaniem klapy z zawiasów. Zabronione jest trzaskanie klapą laptopa podczas zamykania. Przenosząc urządzenie, trzymajmy za spód. Unikajmy również kładzenia laptopie ciężkich przedmiotów.

Korzystaj z oryginalnej ładowarki

Dla konkretnego modelu laptopa warto wyposażyć się w oryginalną ładowarkę, gdyż tylko taka zapewni nam najwłaściwsze parametry techniczne. Ponadto, należy zaznaczyć, iż są one bezpieczne dla urządzenia. Zaś tańsze zamienniki mogą generować usterki komputera, takie jak np. uszkodzenie płyty głównej. Naprawa tego podzespołu jest bardzo kosztowna.

Odpowiednio podpinaj przewód

Kolejną bardzo ważną kwestią jest podpinanie przewodu. Wielu producentów radzi, aby najpierw podpinać końcówkę do laptopa, a następnie do kontaktu. Podobnie przy wyłączaniu komputera od ładowania – najpierw wyciągamy wtyczkę z laptopa, a następnie odłączamy kabel z gniazdka. Przy tym uważajmy, aby kabel nie okręcał się, nie naprężał ani nie wyginał, dzięki czemu przedłużymy jego żywotność.

Korzystanie z laptopa adekwatne do jego jakości

Bardzo często zdarza się tak, iż użytkownicy laptopa nie zdają sobie sprawy, że urządzenie nie potrafi sprostać wymaganiom stawianym przez na przykład grę. W konsekwencji zazwyczaj pogarsza się działanie sprzętu – może się on przegrzewać a gra nie będzie dla nas przyjemnością. W takim przypadku zdecydowanie lepiej postawić na komputer stacjonarny, który powstał z myślą o miłośnikach gier. Pamiętajmy, aby nie wykonywać czynności, które są ponad siły wybranego przez nas modelu.

Regularnie oczyszczaj laptop z zanieczyszczeń

W celu zadbania o urządzenie trzeba także regularnie oczyszczać urządzenie z zanieczyszczeń. Mowa tu nie tylko o wentylatorze, ale również klawiaturze czy matrycy. Przy tym należy czyścić także obudowę, korzystając z nawilżonej szmatki czy ręcznika papierowego nasączonego płynem do szyb.

 

komputer

 

Bezpieczne przenoszenie

Komputer przenośny, jak sama nazwa wskazuje wymaga odpowiedniego przenoszenia. Aby zapewnić urządzeniu optymalne warunki, najlepiej umieścić go w specjalnym pokrowcu, przystosowanym do tego rodzaju transportu. Oczywiście dobrze dobrany pokrowiec ochroni przed wstrząsami oraz uniemożliwi wysunięcie się sprzętu.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach laptop to atrybut każdego człowieka. Laptop przydaje się zarówno w celach biznesowych, jak i do codziennego użytku domowego. Doskonale sprawdzi się w przypadku pracy zdalnej i nie tylko. Dzięki niemu możesz z łatwością zaplanować podróż czy dokonać zakupów online.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli laptopów. Większość z nich posiada naprawdę zadowalające parametry techniczne. Niezależnie od tego, jaki wybierzemy należy szczególnie pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji urządzenia. Komputery wymagają regularnego czyszczenia, dbałości o zasilacz oraz ogólną ochronę. Dzięki zastosowaniu tych kilku prostych kroków będziemy mogli cieszyć się niezawodnym laptopem przez wiele lat!