4 lata temu

Rekuperacja – wentylacja i odzyskiwanie energii

Budując dom, nie można zapominać o kilku ważnych elementach. Jednym z nich jest prawidłowy przepływ powietrza wewnątrz budynku. Niestety wiele osób często o tym zapomina, a po przeprowadzce dom zmienia się w istną szklarnię. Brak prawidłowej wentylacji oraz szczelne okna powodują nieprawidłowe funkcjonowanie budynku oraz jego mieszkańców. Co zrobić, aby w swoim domu nie czuć się jak dojrzewający ogórek? Z pomocą przychodzi rekuperator, który pomoże odzyskać energię z zanieczyszczonego powietrza.

Co to jest rekuperacja?

Jak zapobiec nieprawidłowej wentylacji w domu? Skorzystać z metody rekuperacji. Jest to najprostszy i zarazem najskuteczniejszy sposób, aby cieszyć się czystym powietrzem w swoim domu! Wystarczy już na etapie projektu wprowadzić pomysł w życie i zamontować w domu rekuperator. Jak działa ten fantastyczny wytwór techniki? Niezwykle prosto i przede wszystkim pożytecznie. Najpierw filtruje powietrze z zewnątrz, aby smog, pyły oraz małe owady nie dostawały się do wewnątrz. Następnie ze zużytego powietrza, w którym jest mnóstwo bakterii, wirusów, wilgoci, roztoczy, wszelakiego kurzu, a przede wszystkim znaczące ilości dwutlenku węgla, zostaje odzyskana energia, a zanieczyszczone powietrze jest wydalane z budynku. Funkcjonowanie w tak czystym domu jest niezwykle zdrowe dla organizmu. A jakie jeszcze zalety posiada rekuperacja?

Rekuperator – wentylacja mechaniczna

Niestety, w odróżnieniu od rekuperatora, wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie poradzić sobie tak dobrze z oczyszczaniem powietrza. Szczególnie zimą mieszkańcy domu oddychają zużytym, zanieczyszczonym powietrzem, w którym są spore ilości CO2. Do czego to może prowadzić? Do częstych zawrotów oraz bólów głowy. Wietrzenie domu zimą, żeby wpuścić do niego trochę tlenu, nie jest wcale dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze otwieranie okien, kiedy na dworze panuje minusowa temperatura, powoduje nagłe wychłodzenie domu. Dodatkowo wpuszczasz do środka cały dym z kominów, a przy tym smog, który jest szkodliwy dla organizmu. W związku z tym w pomieszczeniu zaczyna unosić się nieprzyjemny zapach. Nagłe wyziębienie domu, zaraz po tym, gdy panowała w nim wysoka temperatura, może prowadzić do powikłań zdrowotnych. A do tego przeciągi, których w wietrzne, jesienne i zimowe dni, nie unikniesz otwierając okna. Łatwo wtedy o poważne przeziębienie. Taka sytuacja jest także ryzykowna, jeśli w domu są dzieci. Zupełnie inaczej jest w przypadku rekuperacji. Do najważniejszych jej zalet można z pewnością zaliczyć:

  • odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza i ogrzewanie nim świeżego powietrza, wpuszczanego do domu, co daje mniejsze zapotrzebowanie na ciepło,
  • oszczędność na ogrzewaniu,
  • oszczędność miejsca poprzez brak kominów,
  • oczyszczanie powietrza, co oznacza życie bez CO2, bakterii, wirusów, grzybów, kurzu, zapachów i zanieczyszczeń,
  • dostarczanie idealnej ilości świeżego powietrza do każdego pomieszczenia w domu,
  • brak potrzeby wietrzenia mieszkania i otwierania okien w mroźne dni.

Jaki rekuperator?

W zależności od indywidualnych potrzeb mieszkańców, poziomu zdrowia oraz przede wszystkim wielkości domu, możesz dopasować swój własny rekuperator. Należałoby to zrobić już na etapie projektu, aby w odpowiednim czasie wybrać idealne komponenty. Doradca do spraw rekuperacji na pewno doradzi Ci odpowiedni sprzęt. Prace nad systemem rekuperacji w domu zazwyczaj rozpoczynają się jeszcze w stanie surowym. Wszystkie czynności wykona wynajęta firma, która zajmuje się sprzedażą, montażem, a także serwisem systemu rekuperacji. Takie usługi na najwyższym poziomie świadczy m.in. firma Vasco.

Inteligentne zarządzanie systemem

Firma ta, jako jedna z niewielu specjalistów w dziedzinie rekuperacji, posiada dodatkowe komponenty do systemu. Absolutnie innowacyjne, inteligentne zarządzanie systemem rekuperacji to hit wśród użytkowników! Możesz sterować rekuperatorem z każdego miejsca na ziemi i to za pomocą smartfona, który zawsze masz przy sobie. Aplikacja Vasco pozwoli Ci na dokładne ustawienie sprzętu, nie schodząc z kanapy. Możesz m.in.:

  • ustawić tygodniową intensywność rekuperatora,
  • przyjrzeć się parametrom rekuperatora w danej chwili,
  • zmodyfikować bieżącą intensywność rekuperatora,
  • ustawić specjalne programy rekuperatora, np. wietrzenie mieszkania, uruchamianie kominka, dłuższą nieobecność w domu, czy obecność gości.

Ponadto możesz ustawić tryb automatyczny. Czy to nie wspaniałe, mieć tak inteligentny system w swoim domu? Oprócz aplikacji, system rekuperacji wyposażony jest w manualny sterownik, którym zawsze możesz dostosować rekuperator do warunków w domu. Dodatkowo firma Vasco oferuje zestaw czujników, które wykażą wzrost CO2 w domu lub większą wilgotność w łazience i automatycznie włączą odpowiedni program rekuperatora. Cały ten system, wraz z czujnikami i aplikacją, pozwoli Ci cieszyć się czystym powietrzem w domu, przez cały rok. Zadbaj więc o najwyższą jakość życia i zdrowie swoje oraz domowników.