5 lat temu

Dym i mgła. Smog zdemaskowany

Smog jest jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia, pomimo tego nadal wiemy o nim zbyt mało. Otaczające nas powietrze staje się dla ludzkości głównym przeciwnikiem w walce o zdrowie. Jeśli chcemy pokonać tak trudnego rywala, musimy go najpierw poznać, rozpracować i ujawnić wszystkie jego tajemnice, a potem uderzyć we właściwy punkt.

Dym i mgła mogą być sprzymierzeńcami na polu bitwy, gdy próbujemy zakraść się i zaskoczyć rywala. Co jednak w sytuacji, kiedy to właśnie ciężkie powietrze staje się naszym głównym przeciwnikiem? Wtedy potrzebujemy czasu i konsekwentnych działań. O tym, w jaki sposób skutecznie walczyć ze smogiem, podczas spotkania z cyklu SCIENCE CAFE dla dorosłych w Centrum Nauki EXPERYMENT opowie Piotr Siergiej – rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i aktywista Warszawy Bez Smogu. Usłyszycie jak we własnych domach i miejscach pracy wygrywać na co dzień ze smogiem, a także dowiecie się, jak wasze zachowania sprawią, że powietrze w miastach stanie się czystsze.

Zdemaskujemy smog, wyjaśniając:

–  dlaczego mówimy o nim dopiero od kilku lat;
– dlaczego powietrze w Polsce jest bardziej zanieczyszczone niż w większości krajów UE;
– czy czeka nas smogowa emigracja;
– jakie mogą być efekty smogu – astma, udar czy może zawał.

Spotkanie będzie połączone z warsztatami, podczas których, dzięki doświadczeniom, dowiecie się:

– czym jest inwersja temperatury;
– jak małe są w rzeczywistości pyły zawieszone (PM2,5 i PM10);
– czym różni się smog londyński od smogu typu Los Angeles;
– na czym polega efekt Tyndalla.

Musimy wspólnie przygotować się do skutecznej walki ze smogiem!

Piotr Siergiej – rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i aktywista Warszawy Bez Smogu. Pracował jako redaktor działu „Eko” w portalu wyborcza.pl, redaktor prowadzący w portalu ChronmyKlimat.pl oraz rzecznik w Koalicji Klimatycznej. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej i Tygodniku Powszechnym.

Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki EXPERYMENT oraz za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl.