5 lat temu

Wszystko o Warszawie: Amfiteatr w Łazienkach Królewskich

Łazienki Królewskie to jedno z najbardziej malowniczych i charakterystycznych miejsc na mapie stolicy. Na ich terenie znajdują się liczne zabytki Warszawy, a jednym z nich jest przepiękny amfiteatr, który latem gromadzi wielu mieszkańców miasta oraz przyjezdnych, gdyż właśnie tam odbywają się liczne koncerty i wystawiane są sztuki teatralne.

Amfiteatr w Łazienkach Królewskich obecnie

Amfiteatr Królewskich Łazienek znajduje się nad brzegiem malowniczego Stawu Południowego. Przypomina nieco antyczne ruiny, a jednocześnie bardzo dobrze funkcjonuje jako scena teatru na otwartej przestrzeni. Kamienna widownia usytuowana jest na planie półkola. Ze sceną jest ona połączona wodnym kanałem. Scenę amfiteatru otacza malownicza kompozycja typowych dla architektury rzymskiej elementów. Sprawdzają się one jako oprawa dla sztuk teatralnych czy pokazu baletu, które opierają się na mitologicznych motywach. Przez bramę po lewej stronie obiektu na scenę wchodzili aktorzy, którzy podpływali tam na łodziach. Klimat warszawskiego amfiteatru tworzy zatem złudzenie, że w trakcie trwania sztuki przebywa się w gorącej Grecji. Więcej ciekawych informacji dotyczących architektury tego miejsca, jak innych zabytków można dowiedzieć się ze strony internetowej: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/architektura.

W Amfiteatrze Łazienek Królewskich, podczas okupacji, wystawiane były sztuki dla niemieckiej ludności, gdyż budynek w czasie II wojny światowej nie został na szczęście zniszczony. Obecnie na scenie teatru odbywają się liczne koncerty i wystawiane są przedstawienia teatralne zarówno dla mieszkańców, jak i licznych przyjezdnych z kraju i zza granicy.

Amfiteatr za czasów Stanisława Augusta

Amfiteatr w Łazienkach Królewskich za czasów Stanisława Augusta górny element architektury widowni ozdabiało aż 16 posągów najwybitniejszych na ówczesne czasy dramaturgów. Materiał, z jakiego zostały wykonane, był jednak zbyt słaby i nie wytrzymał próby czasu. Z tego też względu w latach 20. XX wieku posągi usunięto, a w czasach obecnych zastąpiono je 8 rzeźbami poetów, które wykonał Stanisław Jakubowski. Takie rozmieszczenie posągów sprawia wrażenie, że przedstawieni na nich twórcy wspólnie z widownią oglądają sztukę z ostatniego rzędu.

Kto zaprojektował warszawski amfiteatr?

Warszawski amfiteatr zaprojektował architekt – Jan Chrystian Kamsetzer. Inspiracją dla Jana Drezdeńskiego twórcy były odkrycia w Herkulanum, które były zilustrowane na wzornikach rozpowszechnionych w całej Europie. Dodatkowo architekt czerpał inspirację z ruin rzymskiego rynku – Forum Romanum.