5 lat temu

Międzynarodowa Noc Nietoperzy

 

Międzynarodowa Noc Nietoperzy to coroczna impreza organizowana pod auspicjami Porozumienia o ochronie populacji nietoperzy europejskich (ang. EUROBATS – Agreement on the Conservation of Populations of European Bats).

Podczas Międzynarodowej Nocy Nietoperzy służby ochrony przyrody, organizacje pozarządowe i wolontariusze organizują różne działania związane z popularyzowaniem potrzeby ochrony nietoperzy. Międzynarodowa Noc Nietoperzy ma na celu zbliżyć ludzi do tych często źle odbieranych ssaków i podważać wciąż istniejące uprzedzenia. Prawie 1 400 gatunków nietoperzy jest niezastąpiona w celu świadczenia usług stabilności ekosystemów lądowych na całym świecie. Nietoperze owadożerne przyczyniają się do naturalnej kontroli szkodników, a nietoperze owocożerne i żywiące się nektarem odgrywają kluczową rolę w zapylaniu i rozsiewanie nasion wielu gatunków roślin. EUROBATS zainicjowało całą akcję w 1997 r. i dotyczy ona Europy, ale w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy organizowane są imprezy na całym świecie.

 

Porozumienie o ochronie populacji nietoperzy europejskich zostało zawarte w 1991 r. Obecnie obejmuje 36 państw w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. EUROBATS ma na celu ochronę 53 gatunków nietoperzy zidentyfikowanych w obszarze Porozumienia, poprzez przepisy prawne, edukację, środki ochrony i współpracę międzynarodową.