5 lat temu

Dlaczego samoloty się spóźniają?

Każdemu pasażerowi prędzej czy później przydarzy się opóźniony lot. Podróże lotnicze pozwalają szybko pokonywać duże przestrzenie, ale podobnie jak większość innych gałęzi transportu są uzależnione od wielu czynników, na które nie mamy wpływu.

Pogoda

Najczęstszym powodem opóźnień samolotów są warunki atmosferyczne. Solidna ulewa, zamieć albo potężne opady śniegu potrafią dosłownie zalać lub zasypać lotnisko i pasy startowe. Usunięcie zasp śniegu i oczyszczenie pasów startowych musi trochę potrwać. Gęsta mgła uniemożliwia bezpieczne starty i lądowanie, podobnie działa naprawdę mocny wiatr. Chociaż na każdym europejskim lotnisku znajduje się kosztowny sprzęt, służący do kontroli lotów i naprowadzania samolotów, technologia musi przegrać z pogodą.

Zagrożenie bezpieczeństwa

Innym powodem odwoływania lotów jest niebezpieczeństwo ataków terrorystycznych. Do udanych zamachów na lotniska i samoloty dochodzi rzadko, ale wystarczy pojawienie się takiej groźby, by wstrzymać ruch lotniczy. Do tej kategorii należą też wojny, zamachy stanu i przewroty wojskowe wpływające na bezpieczeństwo na lotnisku docelowym. To oczywiście skrajne przykłady, które mogą na nas wpłynąć w przypadku bardziej egzotycznych lotów. Warto jednak pamiętać, że odwołanie lub opóźnienie lotów mogą wywołać także zamieszki i strajki generalne, a te zdarzają się również w Europie.

Lot z przesiadką – opóźnienie

Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut opóźnienia potrafi utrudnić życie. Zwłaszcza, gdy mieliśmy przesiadać się na kolejny lot, a do celu podróży jeszcze setki lub tysiące kilometrów. Co zrobić, gdy przytrafi się opóźnienie lotu z przesiadką? Jeśli Twój niedoszły rejs spełni określone warunki, możesz starać się o odszkodowanie w wysokości nawet 600 euro. Najlepiej skontaktować się z jedną z profesjonalnych firm zajmujących się odzyskiwaniem odszkodowań, np. AirHelp. Specjaliści pomogą w niezbędnych formalnościach. Pamiętajmy, że aby móc starać się o zadośćuczynienie opóźnienia, nasz lot musi się spóźnić o ponad 3 godziny.

Tłok w powietrzu

Czasem wystarczy seria kilku niewielkich opóźnień, by całkowicie zdezorganizować pracę lotniska. Dzieje się tak zwłaszcza w tych mniejszych portach lotniczych, które dysponują tylko jednym pasem startowym. W tym przypadku działa efekt domina i seria opóźnień powoduje, że sypie się cały harmonogram lotów. Musimy poczekać na swoją kolej, często spędzając godzinę już na pokładzie samolotu. Dzieje się tak również na większych lotniskach, np. w przypadku prac remontowych i konserwacyjnych prowadzonych w jednej z części portu lotniczego. Jest to zdecydowanie zmorą wszystkich wyjeżdzających na wakacje.

Przeglądy maszyn

Rutynowe sprawdzenie bezpieczeństwa maszyny przed lotem może skończyć się jej uziemieniem. Ze względu na możliwość zagrożenia prawidłowego przebiegu lotu, taki samolot musi zostać w hangarze do momentu naprawy lub wymiany uszkodzonej części. Niestety w trakcie sezonu urlopowego trudno o zastępczą maszynę i może tak się stać, że nasz lot opóźni się z tego powodu nawet o parę dni. To jednak ekstremalny przypadek.

Niesforni pasażerowie

Za opóźnienia mogą odpowiadać sami pasażerowie. Wystarczy, że dwie osoby przejdą odprawę, ale zamiast wejść na pokład samolotu, spędzą czas w lotniskowym barze albo strefie wolnocłowej. Załoga rejsu będzie ich szukać, bo jeżeli nadali bagaże, samolot nie może polecieć bez nich. Również agresywne, pijane osoby na pokładzie mogą powodować opóźnienie. Zanim zostaną wyproszone, minie sporo czasu, a wówczas na lotnisku ustawi się już kolejka samolotów czekających na miejsce na pasie startowym. Latając warto pamiętać, że opóźnienia to nic zaskakującego i być przygotowanym na nieco dłuższą podróż.