5 lat temu

Naukowcy wydrukowali pierwsze serce 3D

Fot. Oded Balilty / AP Photo

 

Naukowcy wydrukowali prototyp serca z komorami i naczyniami krwionośnymi.

Przeszczep serca często jest jedyną możliwością leczenia dla milionów pacjentów z niewydolnością, ale czas oczekiwania sprawia, że wiele osób umiera przed zabiegiem. Dokonanie naukowców daje ogromną nadzieję na przełom w dziedzinie transplantologii.

Serce 3D wydrukowane przez naukowców na uniwersytecie w Tel Awiwie powstało z komórek własnych pacjenta i materiałów biologicznych. Narząd pasuje wielkością do ciała królika, jednak naukowcy twierdzą, że korzystając z tej techniki, można stworzyć serce dla człowieka.

„To pierwszy raz, kiedy ktokolwiek z powodzeniem zaprojektował i wydrukował całe serce składające się z ludzkich komórek i naczyń krwionośnych” – ogłosił profesor Tal Dvir.

Dodał, że ważne jest stosowanie materiałów i tkanek pobranych od konkretnego pacjenta, bo ma to kluczowe znaczenie dla skutecznego projektowania narządów.

Kolejnym etapem będzie przystosowanie serc, żeby pracowały jak ludzkie. Najpierw naukowcy będą przeszczepiać je zwierzętom i obserwować reakcję organizmów. Profesor Tal Dvir ma nadzieję, że w ciągu najbliższych 10 lat technologia ta będzie już powszechnie stosowana i drukarki 3D będą we wszystkich szpitalach, aby przeszczep wydrukowanych narządów był rutynowym zabiegiem.