3 lata temu

8 słynnych obrazów, których ukrytego znaczenia z pewnością nie znaliście

Dzieła sztuki nie są tylko estetycznymi cackami, często niosą też w sobie metaforyczny sens, lub niezwykła historie ich powstania.

1. Taras kawiarni w nocy

1


Wielu teoretyków sztuki twierdzi, że obraz nawiązuje do Ostatniej Wieczerzy. Interpretacja taka wynika z faktu, że przy stole zasiada 12 osób, a w jego centralnym miejscu znajduje się osoba z długimi włosami.

2. Alegoria z Wenus i Kupidynem, Agnolo Bronzino

2
Pomimo, iż na pierwszy rzut oka wygląda to jak słodki obraz na temat uroków ludzkiej cielesności wielu uważa, że jest tak naprawdę ostrzeżenie przez syfilisem. Głównie za sprawą krzyczącej postaci znajdującej się w drugim planie – opuchnięte dłonie, łysienie oraz utrata zębów to typowe w renesansie objawy choroby.

3. Wiosna, Botticelli

3
Historycy sztuki uważają, że obraz ten powstał w wyniku pasji artysty do roślin – na obrazie można bowiem rozpoznać ponad 200 różnych gatunków.

4. Isabella, John Everet Mill

4
Ten obraz ukazuje postaci z Dekameronu Boccaccia. Wydaje się również, że postać na pierwszym planie z lewej strony przedstawiona jest (w symboliczny sposób) z erekcją. Biorąc pod uwagę, że Decameron jest jedną z najbardziej przepełnionych erotyzmem książek w historii nie jest to wielkim zaskoczeniem.

5. Lekcja muzyki, Johannes Vermeer

5
Wiele osób uważa, że jest to jeden z najlepszych portretów XVII wiecznego mieszczańskiego życia w Danii. Inni jednak widzą w nim również alegoryczny portret ukrywanego pożądania. Wino, leżąca wiolonczela i kąt pod jakim namalowano obraz mają być symbolami ukrywanej namiętności, którą uczennica żywi do swojego nauczyciela.

6. Wypadek, L.S. Lowry

6
Obraz na pierwszy rzut oka wydaje się dosyć nudny, ale mówi się, że pokazuje on również mnóstwo ludzkiego cierpienia. Scena na obrazie została zainspirowana historią samobójstwa – grupa ludzi zbiera się wokół nasiąkniętych wodą zwłok. Wiele z obrazów Lowrego inspirowanych było przypadkami przemocy, śmierci, biedy i chorób.

7. Człowiek – Władca wszechświata, Diego Riviera

7
Dzieło Riwiery oryginalnie było projektowane pod kątem Centrum Rockefellera w Nowym Jorku jednak ostatecznie zostało zrealizowane w Meksyku ponieważ Nelson Rockefeller nie chciał się zgodzić na wizerunek Lenina w muralu. Malując dzieło w Meksyku Riviera zdecydował się dodać postać Rockefellera ze szklaneczką martini w ręce i jak niektórzy uważają przedstawiając go jako prostytutkę.

8. Śmierć Prokris, Piero de Cosimo

8
Brytyjski profesor Michael Baum wysnuł interpretację, że ciało modelki namalowanej na obrazie jest w rzeczywistości ciałem ofiary mordu. Obraz opowiada historię Prokris z opowiadań Owidiusza, zabitej z ręki własnego męża Kefalosa, który podczas powołania pomylił ją ze zwierzyną, rzucając w nią oszczepem. Profesor twierdzi, że postać na obrazie wygląda jak ktoś, komu zerwano kręgi, i kto starał się odeprzeć atak nożem. Historyk uważa, że malarz poprosił o ciało z kostnicy i dostał ofiarę morderstwa.