9 lat temu

8 słynnych obrazów, których ukrytego znaczenia z pewnością nie znaliście

Dzieła sztuki nie są tylko estetycznymi cackami, często niosą też w sobie metaforyczny sens, lub niezwykłą historię ich powstania.

1. Taras kawiarni w nocy

1
Wielu teoretyków sztuki twierdzi, że obraz nawiązuje do Ostatniej Wieczerzy. Interpretacja taka wynika z faktu, że przy stole zasiada 12 osób, a w jego centralnym miejscu znajduje się osoba z długimi włosami.

2. Alegoria z Wenus i Kupidynem, Agnolo Bronzino

2
Pomimo iż na pierwszy rzut oka wygląda to jak słodki obraz na temat uroków ludzkiej cielesności, wielu uważa, że jest tak naprawdę ostrzeżenie przez syfilisem. Głównie za sprawą krzyczącej postaci znajdującej się w drugim planie – opuchnięte dłonie, łysienie oraz utrata zębów to typowe w renesansie objawy choroby.

3. Wiosna, Botticelli

3
Historycy sztuki uważają, że obraz ten powstał w wyniku pasji artysty do roślin – na obrazie można bowiem rozpoznać ponad 200 różnych gatunków.

4. Isabella, John Everet Mill

4
Ten obraz ukazuje postaci z Dekameronu Boccaccia. Wydaje się również, że postać na pierwszym planie z lewej strony przedstawiona jest (w symboliczny sposób) z erekcją. Biorąc pod uwagę, że Decameron jest jedną z najbardziej przepełnionych erotyzmem książek w historii, nie jest to wielkim zaskoczeniem.

5. Lekcja muzyki, Johannes Vermeer

5
Wiele osób uważa, że jest to jeden z najlepszych portretów XVII wiecznego mieszczańskiego życia w Danii. Inni jednak widzą w nim również alegoryczny portret ukrywanego pożądania. Wino, leżąca wiolonczela i kąt, pod jakim namalowano obraz, mają być symbolami ukrywanej namiętności, którą uczennica żywi do swojego nauczyciela.

6. Wypadek, L.S. Lowry

6
Obraz na pierwszy rzut oka wydaje się dosyć nudny, ale mówi się, że pokazuje on również mnóstwo ludzkiego cierpienia. Scena na obrazie została zainspirowana historią samobójstwa – grupa ludzi zbiera się wokół nasiąkniętych wodą zwłok. Wiele z obrazów Lowrego inspirowanych było przypadkami przemocy, śmierci, biedy i chorób.

7. Człowiek – Władca wszechświata, Diego Riviera

7
Dzieło Riwiery oryginalnie było projektowane pod kątem Centrum Rockefellera w Nowym Jorku, jednak ostatecznie zostało zrealizowane w Meksyku, ponieważ Nelson Rockefeller nie chciał się zgodzić na wizerunek Lenina w muralu. Malując dzieło w Meksyku Riviera zdecydował się dodać postać Rockefellera ze szklaneczką martini w ręce i jak niektórzy uważają, przedstawiając go jako prostytutkę.

8. Śmierć Prokris, Piero de Cosimo

8
Brytyjski profesor Michael Baum wysnuł interpretację, że ciało modelki namalowanej na obrazie jest w rzeczywistości ciałem ofiary mordu. Obraz opowiada historię Prokris z opowiadań Owidiusza, zabitej z ręki własnego męża Kefalosa, który podczas powołania pomylił ją ze zwierzyną, rzucając w nią oszczepem. Profesor twierdzi, że postać na obrazie wygląda jak ktoś, komu zerwano kręgi, i kto starał się odeprzeć atak nożem. Historyk uważa, że malarz poprosił o ciało z kostnicy i dostał ofiarę morderstwa.