5 lat temu

Opis i opracowanie ankiety na potrzeby pracy dyplomowej

Studenci postawieni przed zadaniem napisania pracy licencjackiej lub magisterskiej, muszą stawić czoła wielu nowym wyzwaniom. Szczególnie dużym problemem jest przeprowadzenie i poprawne opisanie ankiety, praktycznie nieodzowne w wielu pracach badawczych.

Na pozór najtrudniejszą częścią zadania jest samo jej przeprowadzenie – przygotowanie pytań, znalezienie odpowiedniej grupy ankietowanych oraz przekonanie ich do wzięcia udziału w badaniu. Potem wystarczy już „tylko” przejrzenie wyników. Okazuje się jednak, że „tylko” urasta często do problemu, z którym wielu studentów nie jest w stanie sobie poradzić.

Dlaczego opracowanie ankiety wcale nie jest łatwe?

Poprawna analiza i interpretacja wyników ankiety to zadanie złożone. Poza wymagającym starannej precyzji przedstawieniem zebranych danych, należy jeszcze właściwie je opisać.

I chociaż, przynajmniej w teorii, studenci przygotowywani są w trakcie zajęć (zwłaszcza z promotorem) do „przebrnięcia” przez część badawczą ankiety, często okazuje się to niewystarczające do opracowania prawidłowego opisu odpowiedzi uzyskanych od respondentów. Do powyższych problemów dochodzi jeszcze stres – praca dyplomowa może przecież zaważyć na dalszych losach osoby, która ją pisze. Błędy w pracy licencjackiej czy magisterskiej, mogą opóźnić możliwość jej obrony, a tym samym – zdobycia tytułu (magistra, inżyniera), co wpływa na przyszłość zawodową studenta.

Szukanie pomocy

Co w takim razie robić, gdy dane są już zebrane, ale nie opisane, a czas na oddanie pracy bezlitośnie kurczy się z minuty na minutę? Przede wszystkim – nie panikować! Warto obiektywnie (w miarę możliwości) ocenić to, co zostało jeszcze do zrobienia i upewnić się, jak dużo czasu pozostało nam do ostatecznego terminu oddania pracy. Jeśli jest go niewiele, a pytania „Czy o wszystkim pamiętam?”, „Czy część badawcza na pewno jest poprawna?”, „Czy nic mi nie umknęło?” spędzają sen z powiek, warto rozważyć opcję skorzystania z pomocy specjalistów. I nie ma w tym nic złego! Skorzystanie z usług firmy takiej jak Promediana to nie to samo, co powierzenie osobie trzeciej napisania pracy (ta jest już przecież niemal zakończona i student nie traci do niej praw). To po prostu kolejna konsultacja ekspercka, dzięki której zyskamy pewność, że część badawcza pracy jest poprawna, a jeśli specjaliści znajdą w niej braki lub błędy i pomogą w ich wyeliminowaniu. Korzystanie z takiego wsparcia nie jest też powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie – świadczy ono o poważnym potraktowaniu sprawy, z którą wiąże się przyszłość studenta.

Dlaczego warto korzystać z pomocy ekspertów?

Specjaliści tacy, jak pracownicy firmy Promediana, dysponują wiedzą z różnych obszarów (od socjologii, po medycynę) i doświadczeniem w opisywaniu wyników ankiet. Z ich wsparcia korzystają ośrodki badawcze i instytucje, zatem z całą pewnością są to osoby, w ręce których warto oddać swoją pracę dyplomową. Zapoznają się oni z jej częścią badawczą i, jeśli okaże się to konieczne, zasygnalizują ewentualne błędy, pomogą przy opracowaniu wyników (także w postaci wizualnej – o czym wielu studentów zapomina, skupiając się na opisie słownym, pozbawionym wykresów czy diagramów). Warto też dodać, że korzystanie z pomocy Promediany to oszczędność czasu i… nerwów. I pozwoli na przygotowaniu się do ostatecznego sprawdzianu, jakim jest obrona własnej pracy. A świadomość, że dzięki sprawdzeniu jej przez doświadczony zespół, jest ona nie tylko wolna od błędów, ale świetnie się prezentuje, zdecydowanie ułatwi to zadanie – każdemu studentowi.