Technik weterynarii – podstawowe obowiązki

Wielu młodych ludzi, którzy kochają zwierzęta i pracę na wsi, wybiera zawód technika weterynarii. Niestety – po ukończeniu szkoły nie każdy z nich decyduje się na wykonywanie tego zawodu. Dlaczego?

Technik weterynarii Kraków – obowiązki

Do obowiązków technika weterynarii nie należy jedynie głaskanie zwierząt przed planowanym zastrzykiem.
To coś znacznie więcej – to udział w porodach, asystowanie w operacjach, sekcjach zwłok, pobieranie materiału do badań, inseminacja bydła, odkażanie klatek i zagród… Jednym słowem krew, pot i łzy. Nie każdy młody człowiek jest na to gotowy – szczerze mówiąc, mało który jest. Zwłaszcza wśród młodzieży wychowanej w mieście, z dala od gospodarstw wiejskich, gdzie można zaobserwować, jak naprawdę wygląda praca ze zwierzętami.

Korzyści z bycia technikiem weterynarii

Jeśli to jest zawód dla Ciebie i po ukończeniu szkoły wsiąkniesz w obowiązki „zwierzęcej pielęgniarki”, z pewnością będziesz usatysfakcjonowany wysokością dochodów, ale przede wszystkim pracą, którą – posiadając odpowiednie predyspozycje – naprawdę można pokochać. Współpraca z technikiem weterynarii to konieczność dla hodowców zwierząt, jeśli sami nie posiadają odpowiednich kwalifikacji oraz kiedy obowiązków jest zbyt dużo. Wielu techników prowadzi więc jednoosobową działalność gospodarczą, współpracując z hodowlami i wykonując pojedyncze usługi w zakresie swoich kompetencji.

Co zrobić po szkole, jeśli tak naprawdę nie chcesz wykonywać zawodu?

Możliwości są dwie – albo całkowicie zrezygnować z pracy ze zwierzętami i zająć się czymś zupełnie innym, albo przekwalifikować się – na przykład na groomera. Kto to taki? Groomer to inaczej mówiąc w dużym uproszczeniu – psi fryzjer. Jeśli lubisz psy i wyobrażałeś sobie, że będziesz się zajmować głównie nimi, to jest to zajęcie w sam raz dla Ciebie. Strzyżenie, pielęgnacja pazurków, pielęgnacja skóry, walka z insektami – tym właśnie będziesz się zajmować. Na otwarcie salonu strzyżenia psów możesz uzyskać dotację – na przykład z urzędu pracy.
Jeśli więc jesteś właśnie w takiej sytuacji – masz dyplom technika weterynarii i nie wiesz co z nim zrobić, może to jest dobry wybór?