5 lat temu

Mindfulness a menopauza: czy trening uważności pomaga zmniejszyć jej objawy?

Trening uważności (mindfulness) może być związany z mniejszą liczbą objawów menopauzalnych u kobiet – tak wynika z badań klinicznych Mayo Clinic opublikowanych niedawno w Climacteric: The Journal of International Menopause Society. Naukowcy odkryli, że bycie uważną może być szczególnie pomocne dla kobiet w okresie menopauzy, zmagających się z drażliwością, lękiem i depresją.

Badania nad związkiem mindfulness i menopauzy

„W tym badaniu odkryliśmy, że kobiety w średnim wieku o wyższych wskaźnikach uważności – mindfulness odczuwają mniej objawów menopauzy” – mówi główny specjalista badań klinicznych Mayo Clinic i specjalista ds. zdrowia kobiet, Richa Sood, M.D. „Te wyniki sugerują, że trening uważności może być obiecującym narzędziem, które pomoże kobietom zmniejszyć objawy menopauzy i ogólny stres” – dodaje specjalistka. Trening mindfulness polega na skupianiu uwagi na chwili obecnej i obserwowaniu myśli i wrażeń bez osądzania ich. Wcześniejsze badania wykazały, że praktykowanie mindfulness może zmniejszyć stres i poprawić jakość życia. A to wyjątkowo ważne dla społeczeństwa. Każdego dnia, około 6000 kobiet w USA wchodzi w okres menopauzalny. Do 2020 r. liczba kobiet, które ukończyły 55. rok życia, ma osiągnąć 46 milionów. Za kobietę w okresie menopauzy uważa się kobietę, u której przeminął rok bez cyklu miesiączkowego. Często doświadczane objawy menopauzy to między innymi uderzenia gorąca, nocne poty, suchość pochwy i zmiany nastroju.

Przebieg badań nad mindfulness i menopauzą

Badaniami objęto 1744 kobiety w wieku od 40 do 65 lat, które otrzymały opiekę w Klinice Zdrowia Kobiet Mayo Clinic w Rochester w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. Uczestniczki wypełniały ankiety oceniające ich objawy menopauzalne, postrzegany poziom stresu i uważność, czyli wspominany mindfulness. Badacze stwierdzili, że kobiety z wyższymi wskaźnikami mindfulness, miały mniej objawów menopauzy. Im wyższy poziom odczuwanego przez kobiety poziomu stresu, tym większy związek między wyższym mindfulness a zmniejszonymi objawami menopauzy. „Jednym z zaskakujących wyników badania jest to, że wyższe wyniki mindfulness nie były związane z mniejszym odczuwaniem napadów gorąca i nocnych potów” – mówi dr Sood. Są teorie, które zakładają, że silniejsze odczuwanie tych akurat objawów ma więcej wspólnego z indywidualnymi cechami osobowości, niż z samymi fizjologicznymi symptomami. Ekscytującym odkryciem w badaniu, według dr Sood, było powiązanie wyższych wyników w zakresie treningu uważności i obniżonych w zakresie odczuwania objawów, ze względu na drażliwość, depresję i lęk u kobiet w średnim wieku w okresie menopauzy.

Jak nauczyć się mindfulness?

„Badania trwają, jednak już teraz lekarze mogą rozważyć omówienie treningu uważności jako potencjalnej opcji leczenia kobiet w okresie menopauzy” – mówi dr Sood. Na szczęście, mindfulness jest umiejętnością, której można się nauczyć. „Zasadniczo pierwszym krokiem do bycia uważnym jest uświadomienie sobie, że nasze umysły są przez większość czasu na autopilocie” – mówi dr Sood. „Celem treningu uważności nie jest opróżnianie umysłu, ale bycie obserwatorem jego aktywności w czasie jego najlepszego działania. Drugi krok treningu polega na stworzeniu pauzy: weź głęboki oddech i obserwuj swoją własną przestrzeń, myśli i emocje, nie oceniając ich, a wynikający z tego spokój pomoże obniżyć stres” – radzi dr Sood.

Na podstawie: ScienceDaily