Do czego przygotują Cię studia hotelarskie?

Studia hotelarskie nie należą do najpopularniejszego kierunku ostatnimi czasy, a szkoda. Bo studia te uczą bardzo wielu praktycznych rzeczy, które można wykorzystać w pracy w hotelu, a także w prowadzeniu własnego biznesu, czy każdego dużego ośrodka hotelowego. Jak wyglądają takie studia i do czego przygotowują?

Jak wygląda hotelarstwo?

Hotelarstwo to dziecina, która przygotowuje do zarządzania dużymi ośrodkami hotelowymi, a także agroturystycznymi. To kierunek, na którym studenci poznają szeroko rozumiane prawo, sposoby zarządzania, rozwiązywania problemów i reagowania na trudne sytuacje. Ponadto ważny jest także aspekt PR-owy oraz marketingowy, czyli jak wykorzystywać potencjał danego miejsca, jak go reklamować i gdzie szukać takich możliwości. Często prowadzeniem hoteli zajmują się osoby, które zupełnie się na tym nie znają, przez co wiele dobrze prosperujących ośrodków popada w ruinę.

Dla kogo takie studia?

Studia hotelarskie są stworzone przede wszystkim z myślą o osobach, które są zainteresowane turystyką, gastronomią i prowadzeniem dużych ośrodków. Hotel łączy w sobie wiele funkcji i nieraz także wiele mniejszych ośrodków. Poza samymi pokojami znajdują się w nim restauracja, basen, spa, sale weselne i inne atrakcje. Wszystko to sprawia, że osoba zarządzająca powinna posiadać kompetentną wiedzę na temat prowadzenia dużego biznesu.

Z pewnością nie sprawdzą się tam osoby, które nie do końca wiedzą jak ogarnąć wiele rzeczy na raz, oraz nie potrafią zarządzać ludźmi. To także niezwykle istotne, czyli zarządzanie ludźmi. Im większy hotel, tym więcej osób w nim pracuje, zapanowanie i przydzielenie pracy każdemu z osobna to nie lada wyczyn.

Gdzie studiować hotelarstwo?

Jest to kierunek, którego na próżno szukać na uniwersytetach, raczej znajdzie się go w wyższych szkołach prywatnych, czy na AWF-ie. Jest to bowiem kierunek bardzo specjalistyczny, który łączy wiele skrajnych dziedzin. Ważna jest tutaj zarówno geografia, zarządzanie, marketing, komunikacja. Dodatkowo warto również wziąć pod uwagę fakt, że konieczny jest silny i zdecydowany charakter. Jeśli ktoś takiego nie posiada, może nie dać sobie rady w wyczerpującej i bardzo wymagającej pracy, jaką jest hotelarstwo.

Zobacz studia hotelarskie na WSEIZ w Warszawie

Jak znaleźć pracę po takim kierunku?

Warto już na studiach szukać pracy w hotelu. Z reguły zaczyn się od recepcji. Dzięki tej pracy można podpatrzyć jak wygląda praca hotelu z drugiej strony, jak działają systemy rezerwacji, jak działa kuchnia, całe zarządzanie hotelem, sprzątanie, konserwacja i inne elementy, które dla gościa nie są widoczne. Praca na recepcji nie jest łatwa i często konieczne jest przebywanie na niej przez całą noc, jednak dzięki takiej pracy łatwiej poznać mechanizmy hotelarstwa. Po zakończeniu studiów łatwiej znaleźć pracę, jeśli mamy, choćby minimalne, doświadczenie.