5 lat temu

Prawda, czary czy Photoshop?

W dzisiejszych czasach, oglądając piękne zdjęcia, pierwszym pytaniem, jakie nasuwa się na myśl, jest to, czy zdjęcie jest prawdziwe, czy udoskonalone w Photoshopie? Przy obecnym postępie technologicznym, dzięki któremu mamy do dyspozycji mnóstwo narzędzi i aplikacji graficznych, dokonywanie zmian w zdjęciach tak, aby wyglądały pięknie i profesjonalnie stało się bardzo proste. Jednak raz na jakiś czas zdarza się, że ujęcia są wykonywane w sposób na tyle przemyślany i precyzyjny, że dodatkowa obróbka w Photoshopie staje się zbędna.

1. Wyjście z tunelu

Urocza dziewczynka wyłaniała się z tunelu, gdy jej tata zrobił zdjęcie, a oświetlenie sprawia, że zdjęcie wygląda, jakby było obrabiane w jakimś programie.

2. Różowe Jabłko Perłowe

Jest takie powiedzenie, że jedno jabłko dziennie trzyma lekarza na dystans. Z pewnością znajdą się tacy, którzy nie przepadają za tymi owocami, jednak najprawdopodobniej nie przeszliby obojętnie obok Różowego Jabłka Perłowego.

Albert Etter, sadownik z północnej Kalifornii, wyhodował odmianę jabłek o jasnoróżowym miąższu i żółto-zielonym kolorze skórki. Mają słodki aromat i słodko-cierpki smak.

3. Róża tak piękna, że aż nierealna

Kwiaty występują w wielu kolorach, a każdy kolor ma znaczenie i wartość. Co jednak powiedzieć o róży, która ma dwa kolory? Nietrudno dojść do wniosku, że na pierwszy rzut oka kwiat ten jest tak piękny, ponieważ prawdopodobnie ktoś go takim uczynił w programie graficznym.

4. Ptaki na czubkach ośnieżonych drzew

Na poniższym zdjęciu widać tysiące ptaków (z czego większość to wrony) oblegających wysokie, pokryte śniegiem gałęzie drzew w śródmiejskim parku miasta Portland w stanie Oregon. Użytkownikom sieci zdarza się mylić ten widok z wnętrzem Pitaji (zwanej smoczym owocem) lub muffinami obsypanymi ziarnkami maku.

5. To jest prawdziwe drzewo

To nie wynik manipulacji w Photoshopie – to wielkie drzewo jest prawdziwe. Jest to baobab rosnący w Afryce Południowej, liczący sobie ponad 2000 lat, zwany „drzewem życia”. Jego wydrążone pnie mogą skryć do 40 osób oraz zmieścić 4500 litrów wody.

6. Dywan jak tunel czasoprzestrzenny

Ten dywan pochodzący z Iranu to niewątpliwie udane dzieło jego twórców, jednak jego unikalny wzór może niektórych onieśmielać, zniechęcając do wejścia na niego. Wygląda jak autentyczny tunel czasoprzestrzenny, przez który można cofnąć się w czasie a dla wielu może się wydawać otworem studni bez dna.

7. A to co?

Tak, wygląda zjawiskowo, lecz czy na pierwszy rzut oka można stwierdzić, co to jest? Efekt uzyskano, potrząsając pudełeczkiem wykałaczek, aż ułożyły się w taki wzór. Trudno w to uwierzyć, ale to naprawdę tylko wykałaczki a zdjęcie nie było dodatkowo obrabiane. Czasem wystarczy tylko trochę kreatywności i chęci eksperymentowania, by wydobyć piękno niemal ze wszystkiego.

8. Kot świetlny

Czy ten kot został podświetlony jakimś efektem? W rzeczywistości siedzi on tylko na lampce ogrodowej. Czarna maść kota i jego spojrzenie sprawiają, że ciężko uwierzyć w autentyczność tego zdjęcia, jednak jest ono jak najbardziej prawdziwe.

9. Siłacz ignorujący grawitację

Oto przykład zdjęcia zrobionego w idealnym momencie. To kolumbijski siłacz Lesman Paredes podczas Mistrzostw Świata Juniorów w 2015 r. Zdjęcie stało się możliwe, dzięki sprężystemu podłożu i ciężkości sztangi upuszczonej z wysokości. Siłacz został wypchnięty w górę i wygląda jakby unosił się w powietrzu.

10. Iluzyjny most

Dla wielu może się wydawać, że ten most kończy się w powietrzu, jednak jest to tylko iluzja optyczna. Zwany Mostem Storseisundet, jest jednym z obiektów Norwegii, chętnie oglądanym przez turystów. Lokalni mieszkańcy nazywają go również „pijanym mostem” lub „drogą donikąd”. Ta dziwna konstrukcja wygląda inaczej, oglądana pod różnymi kątami.

11. To mogło kosztować życie

Obsesja wykonania idealnego zdjęcia może pchać ludzi do różnych działań, czasami bardzo ryzykownych. Na poniższym zdjęciu, rosyjska modelka Viki Odintkova znajduje się na szczycie wieży Cayan w Dubaju, wisząc nad przepaścią bez żadnych zabezpieczeń. Tego typu akrobacje bez odpowiedniego przygotowania oczywiście zdecydowanie nie są wskazane. Zwłaszcza przy selfie.

12. Gdzie ta szyja?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że głowa tego psa unosi się w powietrzu. W istocie jego szyja ma po prostu jasną barwę, co w połączeniu z tłem lub oświetleniem sprawia, że nie jest ona dobrze widoczna. Ponadto, ciemny kolor głowy potęguje wrażenie odseparowania od reszty ciała.

13. Ogromny flaming

Zdjęcie to wykonał fotograf Bobby Haas i chociaż wydaje się nierealne, jest absolutnie nietknięte żadnym programem graficznym. Widok sfotografowano na meksykańskim półwyspie Jukatan, gdzie stado flamingów zbiło się w kształt jednego wielkiego flaminga. Dopiero po kilku miesiącach fotograf zorientował się, że uwiecznił arcydzieło.

14. Drzewa po powodzi

W 2010 r. pakistańskie wioski i miasta zalewały potoki deszczu, doprowadzając do sytuacji powodziowych. Dużo czasu zajął mieszkańcom powrót do normalnego życia, kiedy to zauważyli coś niezwykłego w pobliskich koronach drzew. Woda opadała bardzo wolno, przez co insekty, takie jak pająki wspięły się na drzewa, by ratować życie. Rezultatem ich czasowego zamieszkania są owinięte kokonami pajęczyny drzewa.

15. Sowa w kubku kawy

Nie jest to ani obrobione zdjęcie, ani też wymyślny wzorek na piance, wykonywany przez baristów. Obrazek sprawia wrażenie, jakby sowa spoglądała z wnętrza kubka wypełnionego kawą. W rzeczywistości ten niesamowity efekt uzyskano, wrzucając do kubka parę małych kółek.

16. Pies idący po ścianie

Z pozoru pies widoczny na zdjęciu przechadza się po ścianie, podczas gdy jego ludzcy przyjaciele stoją sobie przy niej. W istocie pies stoi na chodniku, a ludzie na tym samym chodniku leżą, przybierając adekwatne pozy. To kąt wykonania zdjęcia wprowadza widza w błąd.

 

Źródło