5 lat temu

Na Marsie niespodziewanie nagrano dźwięki wiatru!

Czy na Marsie kiedyś istniało życie? Być może. A czy słychać tam dźwięki? Zdecydowanie tak! NASA opublikowała nagrania dźwięku marsjańskiego wiatru. To pierwszy przypadek w historii, kiedy nagrano dźwięk na planecie innej niż Ziemia.

Sonda InSight, która wylądowała na Marsie tydzień wcześniej (udostępnialiśmy relację na żywo), zarejestrowała wibracje występujące na powierzchni jej paneli słonecznych, które poruszane były przez wiatr.

Naukowcy określili, że był to wiatr północno-zachodni o prędkości około 20 km/h. Czujnik ciśnienia powietrza i sejsmometr zarejestrowały wibracje 1 grudnia.

„Zarejestrowanie tego dźwięku było nieplanowaną przyjemną niespodzianką”, w ten sposób sytuację skwitował Bruce Banerdt z laboratoriów NASA. „Jedną z rzeczy do której [InSight] została stworzona, jest pomiar ruchów na Marsie, a to w sposób naturalny mieści w sobie również ruch powodowany falami powietrza”.

Dźwięki zarejestrowane przez InSight mają tak niską częstotliwość, że opierają się o dolną granicę ludzkiej słyszalności, dlatego na poniższym filmie dźwięk jest też podbity o dwie oktawy tak, by każdy z nas mógł je usłyszeć. Zaznaczamy jednak, że większość z głośników w telefonach komórkowych i laptopach nie jest w stanie wydać z siebie tak niskiego dźwięku, dlatego warto przesłuchać nagranie przez słuchawki, lub dobre głośniki.

Poniżej przedstawiamy nagranie:

„Usłyszenie pierwszego w historii dźwięku nagranego na powierzchni innej planety to zaszczyt. Mamy świetny zespół i robimy niesamowite rzeczy każdego dnia w NASA.” – ocenił członek zarządu NASA Jim Bridenstine.

Insight wylądowała na Marsie 26 listopada po 7 miesiącach i 480 milionach kilometrów lotu. Zbada głębiny planety i przeanalizuje jej aktywność sejsmiczną, w tym potencjalne „trzęsienia Marsa”.

Kolejna misja – Mars 2020 rover – dostarczy na Marsa dwa mikrofony, aby można było nagrać czystszy dźwięk.

NASA próbowała już, niestety nieskutecznie, nasłuchiwać dźwięków Marsa. Lądownik Mars Polar miał na pokładzie mikrofon, jednak rozbił się na powierzchni Marsa w trakcie nieudanej próby lądowania w 1999 r. Lądownik Phoenix z sukcesem dostarczył na powierzchnię Marsa mikrofon w 2008 r. ale naukowcy nie zdecydowali się na jego włączenie z obawy, że może doprowadzić do spięcia w innych systemach.

 

Źródło: CBS