Lawenda – piękny symbol Prowansji

Piękne lawendowe pola są symbolem Prowansji, która słynie z cudnych rozciągających się aż po horyzont upraw. To zioło jest również składnikiem słynnej prowansalskiej mieszanki. Zresztą sami możemy sobie stworzyć aromatyczny zestaw do potraw, wystarczy zrobić zapas suszonej lawendy z własnego ogrodu.

Lawenda

Lawenda to roślina pochodząca z ciepłego klimatu śródziemnomorskiego. Jest krzewinką, dlatego wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, aby utrzymać ładny pokrój oraz dużą ilość kwiatów. O ile w kraju słynącym z jej upraw rośnie praktycznie wszędzie bez zbędnych problemów, o tyle w Polsce wymaga trochę więcej troski.

Odmiany lawendy

Rynek oferuje nam kilka gatunków lawendy:

  • Lawenda wąskolistna – jest najbardziej odpornym na wymarzanie gatunkiem lawendy, dorasta do 70 cm wysokości;
  • Lawenda francuska – odmiana o innej budowie kwiatów, nie wyrasta tak mocno jak wąskolistna;
  • Lawenda holenderska – rośnie bardzo wysoko nawet około 1 m.

Tak naprawdę to gatunków tej rośliny jest około 40. Największy wybór odmian lawendy znajdziemy w internetowym sklepie ogrodniczym np. tutaj https://www.podkarpackiesady.pl/76-lawendy.

Uprawa lawendy

Jako roślina ciepłolubna, lawenda najlepiej rośnie posadzona w pełnym słońcu na osłoniętym stanowisku. Wymaga gleby lekkiej, o odczynie od obojętnego do zasadowego.

Sadzenie

Sadzić lawendę można wiosną albo jesienią. Podłoże musi być lekkie i przepuszczalne, jeśli jest zbyt zbite należy wymieszać je z piaskiem. Sadząc robimy dołek i wkładamy sadzonkę, jeśli korzenie są zbyt długie można je delikatnie skrócić.

Przycinanie

Lawendę przycinamy po kwitnieniu pomniejszając o około 2/3 wysokości, ścinamy kwiaty wraz z częścią porośniętą listkami. Aby uzyskać ładnie ukształtowaną główkę należy chwycić w garść łodygę i ściąć ostrym sekatorem. Czynność powtarzamy, aż krzew nabierze estetycznego wyglądu.

Dzięki cięciu lawenda zakwitnie jeszcze raz jesienią. Wtedy też należy ją przyciąć. Jednak drugie kwitnienie nie jest tak obfite jak pierwsze i wymaga tylko kosmetycznego wyrównania.

Kompozycje

Tworząc kompozycję z lawendy w ogrodzie warto połączyć ją z wyższymi kwiatami, takimi jak róża wielkokwiatowa, zimozielone nisko rosnące krzewy czy powojniki. Lawenda idealnie nadaje się do obsadzania ścieżek wysypanych kamieniem wapiennym, murków oraz ogrodzeń.

Zastosowanie lawendy

Popularność rośliny wynika nie tylko z pięknego wyglądu, ale także z jej praktycznych zastosowań. Od kuchni po garderobę – wszędzie tam można użyć lawendę.

Lawenda w kuchni

Popularność zdobywa w Polsce syrop z lawendy. Ten dość nietypowy przysmak można bez problemu zrobić samemu w domu. Wystarczy oskubane kwiatki lawendy zalać, zrobionym wcześniej w równych proporcjach z wody i cukru, syropem. Następnie przecedzić, odcisnąć, zlać do butelek. Można go bez pasteryzacji przechowywać w ciemnym miejscu.

Lawenda w szafie

Rozdrobnione liście i kwiaty lawendy są bardzo dobrym i nietoksycznym dla ludzi środkiem na mole. Wystarczy bawełniane woreczki wypełnić mieszanką lawendy, kwiatami wrotyczu, igłami sosny oraz rozmarynem albo tymiankiem, aby mieć piękny zapach w szafie i zabezpieczyć ubrania.

Lawenda to nie tylko piękna ozdoba ogrodu, ale też bardzo przydatna roślina w kuchni. Warto wiedzieć, że bardzo ładnie komponuje się na rabacie z różami oraz innymi światłożądnymi roślinami.

Dodatkowe informacje:

http://erazdrowia.pl/lawenda-kiedy-kwitnie-i-co-z-niej-mozna-zrobic

http://www.wegry.info.pl/jak-wygladaja-ogrody-na-wegrzech