6 lat temu

5 nieoczywistych ciekawostek o pająkach

U wielu z nas wzbudzają strach i jest to jeden z najbardziej powszechnych i naturalnych lęków. W dodatku jest to lęk w większości przypadków zupełnie nieuzasadniony, bo pająki, które spotykamy na co dzień, są zupełnie niegroźne i wyjątkowo pożyteczne. Natura niestety poskąpiła im urody i niektóre z nich wyglądają wyjątkowo nieprzystojnie. Mają 8 nóg, często ciemne barwy, czasem są włochate, a w dodatku to zabójcze drapieżniki. Na szczęście zabójcze głównie dla drobnych owadów. A jakie ciekawostki się z nimi wiążą? Przedstawimy 5 niezupełnie oczywistych faktów na ich temat.

1. Pająki jedzą swoją sieć, aby wykorzystać ją ponownie

Pająk, pająki, pajęczaki, sieci pajęcze i pajęczyny - ciekawostki o zwierzętach na ciekawe.org

Pajęcza sieć to niebywały cud natury. Jest nawet 5-krotnie silniejsza od stali i ma wiele unikatowych właściwości. Właśnie dlatego nie powinna się marnować i pająki starają się używać jej z jak największym rozmysłem. Kiedy mogą, zjadają niepotrzebne części sieci, aby mieć materiał na odbudowę, czy stworzenie nowej pułapki na inne owady. Co ciekawe, sam kształt pajęczej sieci jest rozplanowany tak, by pokryć jak największą powierzchnię przy jak najmniejszym zużyciu materiału, ale to jeszcze nic!

Pająki potrafią nastroić swoją sieć niczym struny instrumentu. Jak wiadomo, struny wibrują wydając dźwięki o różnym tonie w zależności od częstotliwości wibracji. Dokładnie tak samo jest z pajęczą siecią, która wibruje w różny sposób w zależności od tego, jaka ofiara w nią wpadnie i w jakim jej miejscu. Pająk na podstawie wibracji jest w stanie ocenić, co złapał i zdecydować, czy warto od razu ruszyć na posiłek, czy może zostawić go sobie na później.

Rodzaje wibracji mogą też informować pająka o tym, czy sieć została uszkodzona. Jeśli została uszkodzona, to pająk wie też od razu, w którym miejscu się to stało.

Strojenie pajęczyn jest wyjątkowo ważne dla pająków, ponieważ to ich jedyne okno na świat. W większości mają bardzo słaby wzrok i nie są w stanie dostrzec co tak naprawdę dzieje się w ich okolicy. Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku pająków skakunowatych, o których opowiemy za chwilę.

 

2. W trakcie snu zjadasz średnio 8 pająków rocznie? To mit, bajka, nieprawda. To nie ma żadnego sensu

Pająk, pająki, pajęczaki, sieci pajęcze i pajęczyny - ciekawostki o zwierzętach na ciekawe.org

Ciężko ocenić, skąd wziął się ten bardzo popularny mit. W rzeczywistości pająki nie próbują nawet zbliżać się do naszych łóżek. Nie mają też żadnego celu w tym, aby wchodzić na ludzi, czy żeby znajdować się w miejscach o sporej ludzkiej aktywności. Do życia i polowania potrzebują spokoju i stabilnych warunków, dlatego najczęściej widzimy je w rogach ścian i przy oknach. Nasza aktywność jest tam najmniejsza, a szansa na schwytanie owadów największa.

Polowanie i jedzenie to pierwsze i najważniejsze cele codziennego życia pająka, więc nie marnują one czasu na zakradanie się do naszych łóżek i straszenie naszych dzieci. To bardzo proste – na naszych ciałach i w naszych łóżkach nie ma potencjalnych ofiar pająków. Dlatego też jest to ostatnie miejsce, w jakie chciałyby się udać.

Ponadto jest jeszcze jedna bardzo ważna dla pająków rzecz…

 

3. Pająki się nas boją

Pająk, pająki, pajęczaki, sieci pajęcze i pajęczyny - ciekawostki o zwierzętach na ciekawe.org

Jeśli mówiliśmy już o pająkach (których nie ma) w naszych łóżkach, to warto powiedzieć o tym, że dla pająków jesteśmy po prostu przerażającymi istotami. Ze względu na nasz rozmiar prawdopodobnie nie uważają nas nawet za zwierzę, a jedynie za część krajobrazu. Niektórzy naukowcy wysuwają porównanie do głazu, za jaki miałyby nas uważać. Jesteśmy jednak głazem nietypowym, ponieważ nasze funkcje życiowe wywołują wibracje naszych ciał. Bicie serca, oddech, ruchy wewnątrz układu pokarmowego – wszystko to powoduje, że nasze ciała lekko drżą, a pająki unikają takich wibracji, uważając je za coś niebezpiecznego. Tak są zaprogramowane.

W większości przypadków uciekają też od poruszających się przedmiotów, nie próbują na nie wejść, a w skrajnych przypadkach, kiedy nie udaje im się uciec, po prostu zwijają się w kulkę i udają, że ich nie ma.

Pamiętajmy więc – pająk, jeśli już w ogóle zauważy naszą obecność, boi się nas jeszcze bardziej, niż my jego. Dla niego to naprawdę kwestia życia i śmierci – dla nas po prostu estetyki.

Z tym wszystkim wiąże się jeszcze jedna ciekawa rzecz. Udowodniono, że osoby, które boją się pająków, znajdują je w swoich domach najczęściej. Jeśli zastanawiamy się dlaczego tak jest, to odpowiedź jest wyjątkowo prosta. Ludzie, którzy nie chcą spotkać na swojej drodze pająków, po prostu ich szukają. Może nie brzmi logicznie, ale właśnie tak jest.

 

4. Pająki skakunowate są jednymi z najpowszechniej występujących na Ziemi pająków, a mimo to widujemy je najrzadziej

Pająk, pająki, pajęczaki, sieci pajęcze i pajęczyny - ciekawostki o zwierzętach na ciekawe.org

Spójrzmy tylko na to zdjęcie. Ta niezwykła „bestia” występuje właściwie wszędzie poza biegunami naszej planety. Co najmniej jeden z takich pająków znajduje się w tej chwili nie dalej niż 10 metrów od drzwi wejściowych Twojego domu, a mimo to bardzo prawdopodobne, że większość z mieszkańców budynku nigdy podobnego pająka nie zauważyła.

To przedstawiciel skakunów, czyli pająków, które nie zakładają pajęczyn w naszych domach i oknach.  Ich system polowania wygląda zupełnie inaczej. Zgodnie z nazwą – po prostu skaczą na ofiarę i robią to naprawdę dobrze. Skakun potrafi przeskoczyć nawet 10 centymetrów! Warto mieć tu na uwadze, że jedne z większych skakunów mają około 1 cm długości. Są to więc naprawdę malutkie zwierzątka, które umykają naszemu wzrokowi. Do tego świetnie się maskują i nie zostawiają śladów w postaci sieci pajęczych.

Pająk, pająki, pajęczaki, sieci pajęcze i pajęczyny - ciekawostki o zwierzętach na ciekawe.org

To dorosły skakun, którego spotkaliśmy w sklepie z obuwiem. Widać tutaj dokładnie, jak maleńkie jest to stworzenie.

Skakuny potrafią wytwarzać pajęczynę, jednak używają jej jedynie do stabilizacji lotu w trakcie skoku. Zwiększają w ten sposób swoje szanse na skuteczny atak. Tak samo, jak inne pająki polują na niewielkie owady. Oznacza to, że są dla nas równie pożyteczne i możemy uważać je za swoich małych przyjaciół, którzy chronią nas przed nadmiarem muszek i komarów.

 

5. Pająki nienawidzą mrówek do tego stopnia, że niektóre z nich udają, że same są mrówkami

Pająk, pająki, pajęczaki, sieci pajęcze i pajęczyny - ciekawostki o zwierzętach na ciekawe.org

Mrówki wytwarzają w swoich maleńkich ciałach kwas mrówkowy, który jest szalenie groźny dla pająków. Właśnie dlatego nigdy nie zobaczymy pająka w miejscu, gdzie znajduje się dużo mrówek i prawdopodobnie nigdy nie zobaczymy mrówki złapanej w pajęczą sieć. Możemy jednak zobaczyć coś zupełnie niebywałego i niezwykłego, ponieważ część z pająków doskonale udaje mrówki!

Mamy tu na myśli między innymi mrówczynkę, czyli pająka skakunowatego, który swoim wyglądem upodabnia się do swojego największego wroga. Głównym celem takiego zabiegu jest to, aby unikać ataków ptaków, które również boją się kwasu mrówkowego. Takie pająki, podobnie jak te z poprzedniego punktu, występują w Polsce i możemy spotkać je głównie na otwartych przestrzeniach zielonych, na łąkach, skrajach lasów i w parkach.

Ciężko je dostrzec, ponieważ świetnie się chowają. Jeszcze trudniej zdać sobie sprawę, że ma się do czynienia z pająkiem – na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwyczajna mrówka. Różnicą jest to, że mrówczynki są samotnikami, a mrówki poruszają się przeważnie w towarzystwie. Dlatego, jeśli zobaczymy gdzieś jedną, pojedynczą mrówkę, to przyjrzyjmy się jej dokładniej. Być może patrzymy właśnie na pająka, który jest w stanie nam „zniknąć” z pola widzenia za sprawą szybkiego i bardzo sprawnego skoku.

 

Na dziś tyle o pająkach! W poprzednim odcinku dowiedzieliśmy się kilku nietypowych rzeczy na temat chomików. Rzeczy, o których nawet byśmy ich nie podejrzewali.