Jak wolne rodniki wpływają na skórę?

Nasza skóra nieustannie narażona jest na ataki czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą bezpośrednio prowadzić do jej starzenia się. Jednym z największych zagrożeń są wolne rodniki. Ich wyeliminowanie z codziennego życia jest praktycznie niemożliwe. Natomiast istnieje wiele skutecznych sposobów na to, aby ograniczyć ich niekorzystny wpływ na cerę. (1,2)

Wolne rodniki a skóra

Powstawanie wolnych rodników jest wynikiem działania stresu oksydacyjnego. Co więcej, za pojawienie się w naszym organizmie oksydantów mogą odpowiadać również bakterie, a także wirusy.

Najgroźniejszym rodnikiem jest rodnik hydroksylowy. Może prowadzić do daleko idących zmian w strukturze DNA. Ponadto skutecznie zaburza procesy syntezy kolagenu w komórkach, co sprzyja starzeniu się skóry.

Efektem oddziaływania wolnych rodników na skórę jest:

  • pogrubienie się i szorstkość skóry,
  • pojawienie się trudności w gojeniu ran,
  • pogłębienie zmarszczek. (1)

Co może zwalczyć wolne rodniki?

Skutecznym orężem w walce z wolnymi rodnikami są antyoksydanty. To związki chemiczne powszechnie występujące m. in. w pożywieniu, które niwelują negatywne działanie oksydantów.  Antyoksydanty utrzymują skórę w dobrej kondycji. Zapobiegają mutacjom, uszczelniają naczynia krwionośne i działają przeciwzapalnie.

Przede wszystkim znajdziemy je w owocach oraz warzywach. Dlatego zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych w kontekście hamowania procesów starzenia się skóry ma tak duże znaczenie. Oczywiście im więcej antyoksydantów w danym owocu lub warzywie, tym lepiej. Dlatego do swojego jadłospisu warto włączyć te produkty, które cechują się ich dużą zawartością. Do skutecznych antyoksydantów zaliczamy m.in. polifenole, karotenoidy, apigeninę, pyknogenol, koenzym Q 10, kwas ferulowy, luteinę, likopen, witaminę C, E, witaminy z grypy B, kwasy AHA i BHA. 

Cennym źródłem antyoksydantów mogą być jabłka, winogrona, czereśnie, brokuły, czosnek, aronia, owoce cytrusowe i leśne, pomidory czy rośliny zbożowe. (1,2) 

Wolne rodniki w kosmetologii

Ważnym krokiem w profilaktyce starzenia się skóry jest odpowiednia higiena. O skórę należy dbać, odpowiednio ją nawilżać oraz pielęgnować. Dlatego poza zmianą nawyków żywieniowych warto wspomóc się w walce z wolnymi rodnikami także współczesną kosmetologią.

Antyoksydanty wykorzystywane są powszechnie w wielu dostępnych na rynku kosmetykach, a także suplementach diety.

Poza łagodzeniem procesów starzenia się skóry, pozytywnie wpływają na ogólny stan zdrowia. Niwelują m.in. takie dolegliwości jak alergie, menopauza, choroby układu krwionośnego, czy nerwowego. Jako składniki różnego rodzaju kosmetyków stosuje się np. koenzym Q10, retinol, witaminy C lub E. Znajdziemy je przede wszystkim w kremach, maseczkach, balsamach czy tonikach do twarzy. (1,2)

Bibliografia

  1. Nowak A, Zielonka J, Turek M. et al. Wpływ przeciwutleniaczy zawartych w owocach na proces fotostarzenia się skóry Postępy Fitoterapii 2014(2):94-99
  1. Maliszewska E. Substancje przeciwstarzeniowe w kosmetykach – znaczenie w przeciwdziałaniu starzenia skóry Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu 2014; s:171-186