Co to jest serwer?

Z serwerami mamy do czynienia częściej, niż nam się wydaje. Wiele osób nawet nie wie, że korzysta z serwerów. Tymczasem robią to za każdym razem, gdy korzystają z internetu. Warto zatem wyjaśnić, czym jest serwer i jak działa.

Z badań CBOS wynika, że 67% Polaków co najmniej raz w tygodniu korzysta z internetu, przeglądając różne strony internetowe. 44% internautów korzysta z bankowości online, 29% słucha radia przez internet, 61% korzysta z serwisów społecznościowych, natomiast ponad 90% używa poczty e-mail (źródło: https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_049_17.PDF). Co łączy wszystkie te osoby? Każda z nich korzysta z serwera, nawet nie mając tej świadomości. Warto zatem wiedzieć, co to jest serwer.

Kilka słów na temat serwera

W ofercie każdego renomowanego dostawcy usług internetowych znajdują się serwery (np. Domeny.pl). Co właściwie kryje się pod tym terminem? Serwer to dość szerokie pojęcie, ale w naszym przypadku możemy go zawęzić do urządzenia lub oprogramowania komputerowego. Głównym zadaniem takiego serwera jest umożliwienie funkcjonowania innych urządzeń lub programów, które nazywa się klientami. Stąd właśnie mówi się o modelu komunikacji klient-serwer. Klient wysyła określone żądanie do serwera, a ten na nie odpowiada. Na przykład, gdy chcemy obejrzeć jakąś stronę www, wysyłamy zapytanie do serwera, a ten udostępnia nam pliki tej strony internetowej.

Tak naprawdę każdy komputer podłączony do internetu może być serwerem. Jednak na użytek profesjonalny wykorzystuje się do tego wysokiej jakości, potężne maszyny umieszczane w serwerowniach. Wszystko dlatego, że serwer musi być niezawodny. Z tego powodu posiada zazwyczaj kilka zasilaczy, do tego ma zasilanie awaryjne, a miejsce przechowywania serwera jest odpowiednio klimatyzowane. Profesjonalny serwer jest przystosowany do pracy ciągłej, posiada duże i szybkie dyski twarde, dużo pamięci RAM i wydajne procesory.

Rodzaje serwerów i administracja

Serwer serwerowi nierówny i nie chodzi tylko o jego parametry. Różne rodzaje serwerów mogą mieć różne zastosowanie. Za każdym razem, gdy na przykład wysyłamy lub odbieramy wiadomość e-mail, korzystamy z serwera poczty elektronicznej. Innym rodzajem serwera jest FTP, który pozwala na wymianę plików między komputerami. Można jeszcze wymienić serwery webowe, przeznaczone do gier, różnych aplikacji, bardzo wydajne do zadań specjalnych (dedykowane). Najpowszechniej używane są jednak serwery współdzielone, które wykonują wiele różnych zadań. Warto dodać, że osoby, które opiekują się serwerami i zarządzają nimi to administratorzy serwerów. Właśnie oni są odpowiedzialni za to, żeby wszystko działało, jak należy.

Skoro wiemy już, co to jest serwer, czas wypróbować jego możliwości w praktyce. Wystarczy otworzyć dowolną stronę internetową.