Czym jest certyfikat SSL i dlaczego jest potrzebny?

Niegdyś protokół http stosowały jedynie znaczące firmy, które posiadały znane wszystkim serwisy internetowe. Z upływem czasu, zaobserwowano, zarówno za granicą jak i w kraju, że coraz więcej podmiotów używa certyfikaty SSL. Według danych statystycznych, 6,20% polskiego Internetu chronią protokoły https. Następujący wzrost spowodowany jest głównie poprzez nową politykę w Sieci oraz standardy przeciwko działaniu cyberprzestępców XXI wieku.

Pojęcie certyfikatu SSL

Jest to pewnego rodzaju instrument, którego działanie polega na szyfrowaniu danych, jakie przepływają drogą elektroniczną, począwszy od serwera do użytkownika. Zabezpiecza informacje przed ich przechwyceniem i dostaniem się w niepowołane ręce. Ponadto, daje gwarancję wiarygodności witryny.

Google informuje internautów, że protokoły HTTPS są istotną kwestią, która oddziałuje na pozycje strony w wyszukiwarce, w szczególności dotyczy to sklepów online.

Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle ważnym elementem wpływającym na funkcjonowanie biznesu, dlatego jeśli chcemy uchronić się przed cyberatakami, konieczne będzie zaopatrzenie naszego serwisu w certyfikat.

Jak zdobyć certyfikat SSL?

Certyfikat SSL można uzyskać bezpłatnie, a także nabyć go w firmach, które się w tym specjalizują. Na rynku pojawiło się wiele podmiotów oferujących takie usługi, a ceny licencji są bardzo zróżnicowane, ze względu na typ gwarantowanego szyfrowania oraz renomę danego serwisu. Na Internecie z pewnością każdy znajdzie i dokona wyboru spośród płatnych rozwiązań, natomiast poniżej opiszemy darmowe strony oferujące certyfikaty.

Do najpopularniejszych bezpłatnych serwisów, na których można uzyskać certyfikat SSL należą:

  • Let’s Encrypt
  • Cloudflare One-Click SSL
  • STARTSSL (StartCom)

Let’s Encrypt

Oferuje darmowe certyfikaty SSL, które prawie w ogóle nie odstają cechami od certyfikatów, za które należy zapłacić . Do sponsorów serwisu należą znaczące firmy takie jak Google, Mozilla, Facebook czy Automattic.

Pracę na serwisie Let’s Encrypt rozpoczyna się on weryfikacji domeny za pośrednictwem letsencrypt. Dokładne informacje związane z procesem można znaleźć w dokumentacji zamieszczonej na stronie internetowej. Należy sprawdzić, czy certyfikat jest tworzony na okres 3 miesięcy.

Jedynym mankamentem, który należy uwzględnić podczas wyboru certyfikatów od Let’s Encrypt jest konieczność wsparcia firmy hostingowej. Warto sprawdzić, czy wybrany hosting może być podporą dla certyfikatu, gdyż niektóre podmioty nie wyrażają zgody na jego wdrożenie. Na trudności z tym działaniem szczególnie narażeni są klienci Bluehost, GoDaddy i HostGator.

Cloudflare

Serwis w odróżnieniu od Let’s Encrypt działa trochę na innej zasadzie, ponieważ funkcjonuje jako serwer Proxy. Znany jest z sieci CDN oraz ochrony od ataków DDoS.

Decydując się na certyfikat Flexible SSL od CloudFlare trzeba wiedzieć, że:

  • Gwarantuje całkowite wsparcie dla SSL, ale warunkiem koniecznym, aby móc go stosować jest instalacja SSL na serwerze źródłowym.
  • Jest w mniejszym stopniu bezpieczny niż pełny certyfikatu SSL, gdyż transmisje koduje się od użytkownika do serwera CloudFlare, natomiast od serwera CloudFlare do naszego serwera nie pojawia się szyfrowanie.

Podsumowując, Flexible SSL będzie spisywał się jedynie do czasu, gdy nie wystąpi konieczność obsługi danych osobowych. W przeciwnym razie, będziemy zmuszeni do zainwestowania w płatne rozwiązanie.