Jakie funkcje mają nowoczesne defibrylatory AED?


Defibrylatory to urządzenia medyczne służące do przeprowadzania defibrylacji serca. Jakie są rodzaje defibrylatorów? Jakie funkcje ma defibrylator HeartStart FRx?

W Polsce, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, wdraża się Programy powszechnego dostępu do defibrylacji. W związku z tym aparaty AED umieszcza się w miejscach dużych skupisk ludzkich.

Zgodnie z wytycznymi programu, defibrylatory powinny znajdować się tam, gdzie nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) wystąpiło przynajmniej raz w ciągu ostatnich 5 lat, zaś rozmieszczenie aparatów AED powinno umożliwić skorzystanie z nich w czasie nie dłuższym niż 2 minuty.

Defibrylatory instalowane są zazwyczaj w zakładach pracy, ośrodkach zdrowia, szkołach, a także na dworcach, lotniskach i w centrach handlowych. Jaki defibrylator wybrać? Jakie możliwości dają poszczególne, najnowsze urządzenia?

Defibrylator FRX – czym jest?

Defibrylator AED jest prosty w obsłudze, gdyż dysponuje funkcją interaktywnej pomocy, a jego obsługę ułatwiają czytelne ikony ekranowe i wyraźne polecenia głosowe.

Ponadto, defibrylatory charakteryzują się dużą trwałością, gdyż są zaprojektowany z myślą o użytkowaniu nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Z tego względu wiele z nich jest odpornych m.in. na upadki.

Aparaty AED są też „zawsze gotowe do użycia”, gdyż zasilane są długowieczną baterią. Czym charakteryzują się defibrylatory FRX?

Defibrylator Philips HeartStart FRx są wyposażone w innowacyjne rozwiązania. Specjalne elektrody SMART Pads II eliminują konieczność nabywania różnych rodzajów elektrod dla różnych kategorii wiekowych pacjentów, dzięki czemu można je stosować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.

W związku z tym, by przełączyć urządzenie w odpowiedni tryb leczenia wystarczy zastosować klucz do trybu niemowlę/dziecko. Dzięki temu, defibrylator automatycznie skoryguje swoje polecenia dotyczące rozmieszczenia elektrod i prowadzenia resuscytacji, a także zmniejszy energię do właściwego poziomu. Warto jednak pamiętać, że brak takiej funkcji nie jest przeciwwskazaniem do terapii dzieci i niemowląt.

Ponadto, aparat HeartStart FRx umożliwia bezprzewodową łączność i zarządzanie danymi za pośrednictwem przenośnych komputerów. Aparat jest bowiem wyposażony w port podczerwieni umożliwiający transmisję informacji bez obawy o kompatybilność kabli i złącz.

Defibrylator Philips HeartStart FRx sprzedawany jest w zestawie z torbą transportową i uniwersalną szafką wiszącą z alarmem. Producent udziela także 8 lat gwarancji na urządzenie. Do zestawu dołączane są również takie akcesoria jak apteczka – przenośny zestaw pierwszej pomocy, naklejka z logo AED i rok usługi serwisowej „Standard Service”. Defibrylatory zewnętrzne możesz obejrzeć tutaj.