6 lat temu

Czym kusi kawa, czyli kilka słów o kawie z ekspresu

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tajemnicą kawy doskonałej? Rozgryzł ją już dawno pewien znany francuski dyplomata Charles-Maurice de Talleyrand, który twierdził, że „kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł i słodka jak miłość”. Być może część z nas nie ze wszystkim zgodziłaby się dziś z Talleyrandem (słodka kawa? dla niektórych to zbrodnia!). W każdym razie w dzisiejszych czasach należałoby raczej powiedzieć, że kluczem do przygotowania dobrej kawy jest po prostu dobry ekspres.

Z Talleyrandem zgadzał się Henryk Jerzy Chmielewski, który stworzył niezapomnianą serią „Tytus, Romek i A’Tomek”. Pamiętacie tę scenę, kiedy Grafik wykrzyknął do Tytusa: „Co to za lura?! Kawa powinna być czarna, mocna, ostra i aromatyczna!” Po czym Tytus dodał do niej węgla drzewnego, czystego spirytusu, paprykę, pieprz… i dezodorant marki „Brutal”, żałując potem, że zapomniał o dynamicie. Jednak o gustach się nie dyskutuje. Jedni lubią mocne espresso czy ristretto, z kolei drudzy celuję w napoje z większą ilością mleka.

Napój, który podbija serca

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie – o ile nie najpopularniejszym. Podbija serca milionów ludzi na całym świecie, zarówno dosłownie, podnosząc ciśnienie i tym samym dodając energii, jak i w przenośni. Statystyki mówią same za siebie. Dość powiedzieć, że rocznie na całym świecie spożywa się około 400 miliardów filiżanek kawy, a statystyczny Europejczyk wypija jej dziennie około cztery filiżanki. Polska nie wyróżnia się na tle tych danych, również nad Wisłą większość z nas chętnie sięga po ten napój. Według przeprowadzonych dwa lata temu badań przez dom badawczy Maison&Partners na zlecenie znanej firmy Lavazza, niemal trzy czwarte dorosłych Polaków przyznaje się do spożywania przynajmniej jednej filiżanki kawy dziennie, natomiast niemal połowa ankietowanych odpowiedziała, że pije ją nawet kilka razy w ciągu dnia.

Czym kusi kawa?

Dlaczego Polacy sięgają właśnie po kawę, a nie po inne napoje? Jak wynika z przywołanych badań, decydującą rolę odgrywa tutaj smak (tak wskazało 60 procent ankietowanych), a po drugie właściwości pobudzające, które nieraz pozwalają przetrwać ciężkie chwile (jak odpowiedziała prawie połowa pytanych). Co więcej, regularne spożywanie kawy w odpowiednich ilościach może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób. Jak przekonuje doktor Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie w rozmowie z portalem naukawpolsce.pap.pl: „Krąży wciąż wiele mitów na temat niekorzystnych skutków zdrowotnych kawy, tymczasem najnowsze badania sugerują, że nie jest produktem ryzykownym. Zwiększa ona potencjał naszego organizmu i chroni m.in. przed demencją i chorobą Alzheimera oraz niektórymi nowotworami, jak rak wątroby lub jelita grubego”.


fot. Jak spienić mleko do kawy? – Poradnik

Lepiej w domu czy w kawiarni?

Kawa to ma nie tylko właściwości pobudzające i zdrowotne, ale jest też chyba najbardziej popularnym (no, może prócz alkoholu, ale to temat na inną historię) napojem, który towarzyszy ludziom podczas spotkań towarzyskich. Wystarczy, że przypomnimy sobie, jak często zapraszaliśmy kogoś (lub byliśmy zapraszani) na filiżankę kawy, aby omówić jakieś sprawy albo tylko najzwyczajniej w świecie spędzić miło czas. Dlatego tak dużą popularnością (zwłaszcza w większym miastach) cieszą się kawiarnie. Jednak czy kawiarnianego klimatu nie dałoby się przenieść do domu? Byłoby to może nawet wskazane, jeśli na przykład wziąć pod uwagę ostatnie zatrucia w jednej z bardziej znanych sieci kawiarni w Warszawie w ostatnich tygodniach. Przewaga spotkań domowych jest taka, że jesteśmy pewni tego, co przygotujemy. Nie trzeba się również obawiać, że nie mamy przeszkolenia dla baristów – w dzisiejszych czasach z odpowiednim ekspresem do kawy można przygotować ją równie szybko i dobrze, jak to robią profesjonaliści.

Jaki ekspres do kawy?

Jeśli już zdecydujemy się na otwarcie naszej domowej kawiarni (nieważne, czy dla znajomych, czy wyłącznie dla własnej przyjemności), pojawia się pytanie: jaki ekspres do kawy wybrać? Czym kierować się przy jego zakupie? Jakie marki gwarantują brak rozczarowania? Chyba najbardziej obecnie popularne (albo jedne z najbardziej popularnych) to ekspresy Saeco oraz De’Longhi? Który z nich jest lepszy? Szczerze mówiąc, trudno powiedzieć. Zawsze jednak można sugerować się opinią tych, którzy przetestowali je na swojej skórze (niekoniecznie je porównując). Wielu blogerów testuje ekspresy do kawy, aby następnie podzielić się swoimi doświadczeniami i rekomendacjami. Jeden z takich blogerów, Łukasz Ropczyński, zakochany w kulturze włoskiej, testował swego czasu ekspresy De’Longhi, a wyniki okazały się więcej niż zachęcające. Ropczyński raczej wie o czym pisze, bowiem kawa (różne jej rodzaje) wpisana jest we włoską kulturę. Jeśli natomiast wybierzemy już odpowiedni ekspres, nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć nowy rozdział w naszym życiu: rozdział domowego baristy. Sprawdź co mówią o ekspresach blogerzy: Najlepszy ekspres ciśnieniowy – ranking blogerów 2018