7 lat temu

Krótka historia komputerów – czy znasz wszystkie fakty?

Uznany matematyk Charles Babbage skonstruował komputer ery wiktoriańskiej – nazwany Maszyną Analityczną. Oto segment młyna mechanizmu drukującego. 1834-1871.

Komputer stworzono nie do celów rozrywkowych czy wysyłania e-maili, ale z potrzeby rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych.

Do 1880 roku, populacja Stanów Zjednoczonych rozrosła się na tyle, że kilka lat zajęło spisanie całego spisu ludności. Rząd zaczął więc szukać szybszego sposobu na wykonywanie tego typu zadań, dając początek prymitywnym, ogromnym maszynom do dziurkowania kart.

Dzisiaj, w noszonych w kieszeni smartfonach mieści się nieporównywalnie więcej mocy obliczeniowej, niż w jakiejkolwiek maszynie, używanej w tamtym czasie. Poniższa chronologia jest krótkim przewodnikiem po ewolucji komputerów, od ich skromnych początków, po dzisiejsze maszyny, które pozwalają surfować w sieci, grać w gry i dają dostęp do rozmaitych multimediów.

1801: Francja – Joseph Marie Jacquard opracowuje warsztat tkacki, który za pomocą dziurkowanych, drewnianych kart automatycznie splatał włókna materiałów w różne wzory. Wczesne komputery korzystały z podobnych kart.

1822: Brytyjski matematyk Charles Babagge tworzy liczącą maszynę parową, zdolną do obliczeń wielokolumnowych ciągów liczb. Projekt, fundowany przez brytyjski rząd, okazuje się niewypałem, jednak przeszło wiek później udaje się zbudować pierwszy komputer.

1890: Herman Hollerith konstruuje system oparty na dziurkowanych kartach, w celu obliczenia spisu ludności z 1880 r., trzy lata później zakończonego sukcesem, dzięki czemu rząd zaoszczędził 5 milionów dolarów. Zakłada firmę, która później przekształci się w IBM.

1936: Alan Turing prezentuje pomysł uniwersalnej maszyny, nazwanej później maszyną Turinga, zdolnej obliczyć wszystko, co da się policzyć. Główna zasada działania współczesnych komputerów, oparta jest na jego pomysłach.

1937: J.V. Atanasoff, profesor fizyki i matematyki na Uniwersytecie Iowa, podejmuje próbę zbudowania pierwszego komputera pozbawionego kół zębatych, pasów czy wałów.

1939: W Palo-Alto w stanie Kalifornia, firma Hewlett-Packard zostaje założona przez Davida Packarda i Billa Hewletta, a jej siedziba mieści się w garażu (według Muzeum Historii Komputerów).

1941: Atanasoff wraz z pomagającym mu absolwentem, Cliffordem Berry, projektują komputer, zdolny rozwiązać 29 równań matematycznych jednocześnie. To również pierwszy komputer, mogący zapisywać informacje w pamięci głównej.

1943-1944: Profesorowie z Uniwersytetu w Pensylwanii, John Mauchly i J. Presper Eckert tworzą Elektroniczny liczbowy scalacz i kalkulator. Uważany za dziadka cyfrowych komputerów zajmował pokój o wymiarach 6 × 13 metrów i wyposażony był w 18000 próżniowych rurek.

1946: Mauchly i Presper opuszczają Uniwersytet w Pensylwanii po otrzymaniu funduszy z Urzędu statystycznego na budowę urządzenia UNIVAC – pierwszego komputera komercyjnego do zastosowań rządowych i biznesowych.

1947: William Shockley, John Bardeen i Walter Brattain z firmy Bell Laboratories wynajdują tranzystor. Tworzą przełącznik elektryczny przy użyciu stałych materiałów i bez konieczności użycia próżni.

1953: Grace Hooper opracowuje pierwszy język komputerowy, znany później, jako COBOL. Thomas Johnson Watson Jr., syn szefa IBM, tworzy komputer IBM 701 EDPM dla Organizacji Narodów Zjednoczonych.

1954: Zespół programistów IBM pod przewodnictwem Johna Backusa, pisze język komputerowy FORTRAN, akronim słów FORmula TRANslation.

1958: Jack Kilby i Robert Noyce prezentują układ scalony, zwany chipem komputerowym. Kilby w 2000 roku otrzymał za swoją prace Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

1964: Douglas Engelbart pokazuje prototyp nowoczesnego komputera, wyposażonego w mysz i interfejs graficzny (GUI). W tym momencie komputer osiągnął kolejny krok w swojej ewolucji, stając się, ze specjalistycznej, przeznaczonej wyłącznie dla naukowców maszyny, technologią bardziej dostępną dla społeczeństwa.

1969: Grupa developerów Bell Labs opracowuje UNIXa – system operacyjny, rozwiązujący kwestie kompatybilności. Napisany w języku programistycznym C, UNIX mógł być używany na wielu platformach naraz i stał się najchętniej wybieranym systemem operacyjnym instalowanym w strukturach dużych firm i jednostek rządowych. Jednak z uwagi na jego powolność, nigdy nie przyjął się w użytku domowym.

1970: Nowo utworzona firma Intel prezentuje procesor pamięci dynamicznej (DRAM) – Intel 1103.

1971: Alan Shugart wraz z grupą inżynierów IBM tworzy dyskietkę „floppy”, pozwalającą na przenoszenie danych między komputerami.

1973: Członek zespołu prac badawczych w firmie Xerox Alan Shugart, wdraża do użytku Ethernet, technologię pozwalającą na połączenie między kilkoma komputerami i innymi urządzeniami.

1974-1977: Kilka komputerów osobistych zostaje wypuszczonych na rynek. Wśród nich znalazły się: Scelbi & Mark-8 Altair, IBM 5100, TRS-80 firmy Radio Shack – zwany „Trash-80” – oraz Commodore PET.

1975: W styczniowym wydaniu magazynu Popular Electronics, platforma Altair 8080 została określona, jako „pierwszy na świecie minikomputer będący prawdziwą konkurencją dla modeli komercyjnych”. Dwóch komputerowych zapaleńców, Paul Allen i Bill Gates, proponują napisanie nowego oprogramowania dla Altair, korzystając z nowego języka programistycznego BASIC.
Po osiągnięciu tego celu, 4 kwietnia tego roku, zakładają wspólnie własną firmę – Microsoft.

1976: Steve Jobs i Steve Wozniak rozpoczynają działalność firmy Apple Computers w dniu Prima aprilis i jednocześnie prezentują Apple I – pierwszy komputer z jednoobwodową płytą główną.

 

TRS-80, wypuszczony na rynek w 1977 r., był jedną z pierwszych maszyn, których dokumentacja skierowana była do grona zwykłych użytkowników, niebędących komputerowymi zapaleńcami.

1977: Pierwszy nakład 3000 sztuk komputera TRS-80 firmy Radio Shack został wyprzedany. Po raz pierwszy zwykli amatorzy mogli z jego pomocą tworzyć programy lub cokolwiek, co im się wyśniło.

1977: Jobs i Wozniak na targach West Coast Computer Faire ukazują światu Apple II, wyposażony w kolorową grafikę oraz napęd na kasety audio, jako pamięć.

1978: Księgowi świętują wypuszczenie na rynek VisiCalc – pierwszego komputerowego arkusza kalkulacyjnego.

1979: Przetwarzanie tekstu staje się rzeczywistością dzięki WordStar, programowi firmy MicroPro International. „Główną zmianą, było dodanie marginesów i zawijania wierszy” – pisze twórca programu Rob Harnaby w mailu do Mike’a Petrie w 2000 roku – „Dodatkowe zmiany zawierały usunięcie trybu komend oraz dodanie funkcji drukowania. Byłem wtedy odpowiedzialny za techniczną stronę tych zmian – wymyśliłem więc jak to zrobić, zrobiłem to i udokumentowałem.”

Pierwszy komputer osobisty IBM wprowadzony 12 sierpnia 1981 r., używający systemu MS-DOS.

1981: Pierwszy komputer osobisty firmy IBM, nazywany kodowoAcorn” został wprowadzony na rynek. Wyposażony był w system operacyjny MS-DOS firmy Microsoft, procesor Intel, dwie stacje dyskietek floppy oraz opcjonalny kolorowy monitor. Był to pierwszy komputer sprzedawany przez zewnętrznych dystrybutorów. Spopularyzował również termin PC.

1983: „Lisa” – nowy produkt Apple, był pierwszym komputerem osobistym wyposażonym w graficzny interfejs użytkownika (GUI), zawierającym rozwijalne menu i ikony. Okazał się klapą, ale wkrótce ewoluował i powrócił, jako Macintosh.
Galivan SC był pierwszym komputerem z otwieranym ekranem i pierwszym reklamowanym, jako „laptop”.

1985: Microsoft zapowiada Windows’a, jako odpowiedź na GUI Apple’a. Commodore odsłania Amigę 1000, z zaawansowanymi możliwościami dźwięku i obrazu.

1985: Pierwsza strona z domeną .com zostaje zarejestrowana 15 marca, lata przed formalnym początkiem ery Internetu. Mała firma z Massachusets, produkująca sprzęt komputerowy – „The Symbolics Computer Company” – zarejestrowała adres Symbolics.com. Nieco ponad dwa lata później, utworzonych stron z domeną .com było jedynie 100.

1986: Compaq wypuszcza na rynek Deskpro 386. Jego 32-bitowa architektura dorównuje prędkością dużym, wieloprocesorowym komputerom przemysłowym.

1990: Tim Berners-Lee, badacz laboratorium fizyki wysokich energii CERN w Genewie, opracowuje język HyperText Markup Language (HTML), zapoczątkowując sieć World Wide Web.

1993: Mikroprocesor Pentium usprawnia użytkowanie grafiki i muzyki na komputerach osobistych.

1994: PC-ty stają się powszechną platformą do grania w coraz popularniejsze gry komputerowe, takie jak „Command & Conquer”, Alone in the Dark 2, Theme Park, Magic Carpet, Descent i Little Big Adventure„.

1996: Sergey Brin i Larry Page tworzą wyszukiwarkę Google na Uniwersytecie Stanford.

1997: Microsoft przekazuje 150 milionów dolarów dla Apple, kończąc tym samym spór między dwoma firmami, dotyczący rzekomego skopiowania przez Microsoft „wyglądu i wrażenia” systemu operacyjnego Apple.

1999: Termin Wi-Fi zostaje częścią słownika zagadnień komputerowych, a pierwsi użytkownicy zaczynają łączyć się z Internetem bez użycia kabli.

2001: Apple prezentuje Mac OS X, system operacyjny zawierający między innymi chronioną architekturę pamięci i technologię przewidującej wielozadaniowości. Żeby nie być gorszymi, Microsoft wydaje Windowsa XP z bardziej wyrafinowanym interfejsem graficznym.

2003: Pierwszy 64-bitowy procesor AMD Athlon 64, jest dostępny dla rynku konsumenckiego.

2004: Mozilla Firefox 1.0 rzuca wyzwanie wiodącej przeglądarce Microsoft Explorer. Startuje Facebook, strona społeczności internetowej.

2005: Youtube, usługa udostępniania filmów w sieci, rozpoczęła działalność. Google wykupuje Androida, system operacyjny na urządzenia mobilne, oparty na Linuxie.

2006: Apple przedstawia MacBooka Pro, pierwszy komputer przenośny z dwurdzeniowym procesorem Intel. Konsola Nintendo Wii trafia na rynek.

2007: Nowy iPhone wprowadza wiele funkcji komputerów stacjonarnych do telefonu.

2009: Microsoft wypuszcza Windows 7, oferujący między innymi przypinanie aplikacji do paska zadań i poprawione funkcje rozpoznawania pisma odręcznego.
2010: Apple prezentuje iPada, zmieniając postrzeganie konsumentów w kwestii odtwarzania mediów i tworząc gałąź produkcji tabletów.

2011: Google rozpoczyna sprzedaż Chromebook’a, laptopa korzystającego z systemu operacyjnego Google Chrome.

2012: 4 października Facebook osiąga liczbę 1 miliarda użytkowników.

2015: Apple Watch trafia na półki. Microsoft wypuszcza Windows 10.

2016: Zostaje stworzony pierwszy reprogramowalny komputer kwantowy.
„Do tej pory nie było żadnej podobnej platformy mającej możliwość programowania nowych algorytmów w jej systemach. Zazwyczaj dostosowane są do atakowania konkretnych algorytmów” mówi kierownik badań Shantau Debnath, fizyk kwantowy i inżynier optyki na Uniwersytecie w Maryland.

2017: DARPA opracowuje nowy program „Informatyki Molekularnej”, skupiający się na używaniu molekuł, jako komputerów.

„Chemia oferuje nam bogaty zakres właściwości, który moglibyśmy okiełznać w celu przyspieszenia zapisywania i przetwarzania informacji” – mówi Anne Fischer, kierownik programu. „Istnieją miliony molekuł, a każda z nich posiada unikalną, trójwymiarową strukturę atomową, jak również zmienne, takie jak kształt, rozmiar, a nawet kolor. To bogactwo właściwości daje nam pole do projektowania i odkrywania nowych, wieloetapowych sposobów kodowania i przetwarzania danych poza zerojedynkowością architektur cyfrowych opartych na logice.”