6 lat temu

Jak wycenić mieszkanie online? Oto nowe narzędzie

Dobra wycena mieszkania to nie taka prosta sprawa, a jednocześnie podstawa jego udanej sprzedaży. Na szczęście dziś narzędzia do tego typu zadania są już dostępne online.

Obserwując z jednej strony debatę publiczną, a z drugiej codzienne Polaków rozmowy, można dojść do prostego przekonania, że w społeczeństwie (pewnie nie tylko naszym) funkcjonuje pewna pula tematów, która w mniejszym lub większym stopniu porusza i angażuje niemal wszystkich. Wydaje się też, że w puli tej istotne miejsce zajmuje tematyka mieszkań. Trudno się zresztą dziwić, w końcu każdy gdzieś mieszkać musi, a statystyki wskazują nieustanny wzrost sprzedaży lokali mieszkaniowych. Rosną też ceny ofertowe mieszkań, które w niektórych miastach przez ostatnie pół roku zwiększyły się nawet o 10%. Temat jest zatem gorący, ale i skomplikowany, czyli wymagający, dla kontrastu, chłodnej głowy. Dlatego przed sprzedażą i kupnem mieszkania trzeba wszystko dokładnie wycenić, w czym jak zwykle pomoże nam Internet.

Darmowa wycena w sieci

Zwrócenie uwagi na to, jak bardzo technologia zmienia nasze życie, nie jest specjalnym odkryciem. W końcu wszyscy o tym wiedzą, a i tekstów na ten temat powstało wystarczająco dużo, żeby nie dało się dodać w tej kwestii niczego nowego. Przynajmniej z pozoru. Nie zmienia to jednak faktu, że tak w rzeczywistości jest, przez co mamy dziś, może nie tyle na wyciągnięcie ręki, ile na kliknięcie myszki, możliwości, o których jeszcze niedawno trudno było pomyśleć. Trzymając się tematyki mieszkaniowej, za takie technologiczne udogodnienie można z pewnością uznać dostępne online narzędzie do wyceny mieszkań. Właśnie w tym celu został stworzony serwis Sonar, na którym, obok znalezienia dokładnych cen nieruchomości, możemy liczyć na darmową wycenę naszego mieszkania.

Decydując się na sprzedaż lokalu, musimy podjąć szereg decyzji, na przykład o ewentualnym wyborze pośrednika lub jaką kwotę oczekujemy za nasze mieszkanie. Dla osób, które nie śledzą na co dzień rynku mieszkaniowego, nie jest to zadanie proste, ponieważ rzetelna wycena musiałaby opierać się na analizie olbrzymiej liczby ofert podobnych nieruchomości z tego samego obszaru. Na szczęście ósmego dnia człowiek wymyślił algorytm… Ten, który wykorzystywany jest przez Sonarhome.pl, dokonuje wyceny mieszkania w oparciu o setki tysięcy ofert, które porównuje z parametrami mieszkania wprowadzonego przez użytkownika. W efekcie można uzyskać błyskawiczną średnią cenę za metr, za którą można dokonać kupna bądź sprzedaży określonego typu nieruchomości. Dowodem skuteczności działania tego typu kalkulatora jest liczba około 77,5 tys. przeprowadzonych w ten sposób wycen. Poza tym na portalu można liczyć też na darmowe konsultacje w kwestii sprzedaży mieszkania bądź domu.

Łatwiejsza sprzedaż i kupno

Jeśli mieszkanie sprzedamy, to zwykle chcemy też kupić nowe. W tym celu Sonar oferuje przegląd ofert nieruchomości z różnych dzielnic Warszawy (obecnie serwis dostępny jest w wersji beta, przez co katalog ofert i cen dostępny jest tylko dla Warszawy, zaś opcja wyceny dla Warszawy i Gdańska). Przydatne mogą okazać się tu zresztą także publikowane na stronie raporty cenowe, które na bazie zebranych informacji przejrzyście ilustrują zmiany w cenach mieszkań w poszczególnych miesiącach, a nawet wskazują na prognozowaną cenę za metr kwadratowy w najbliższej przyszłości. Serwis to ciekawe narzędzie, które pomoże każdemu, kto przymierza się do sprzedaży lub kupna nieruchomości. Po prostu z dobrą technologią i właściwym portalem bywa w życiu łatwiej, także przy zmianie mieszkania.