Co to jest wiatromierz?

Żeglowanie czas zacząć i dlatego, niejeden sklep żeglarski, właśnie latem, rozszerza swoją ofertę i oferuje przedmioty w jak najlepszej jakości. Przykładowo, wiatromierz, jest nie tylko urządzeniem znajdującym się na pokładzie jednostek pływających. Jest to jednak urządzenie bardzo ważne i czasami daje nam jasne i precyzyjne informacje. „Dzisiaj mocno wieje” – nie płyńmy, nie latajmy, uważajmy i bądźmy ostrożni.

CO TO JEST WIATROMIERZ?

To urządzenie, które mierzy siłę wiatru, daje konkretną informację o natężeniu wiatru w danym momencie i o kierunku, w którym wieje wiatr. Wiele wiatromierzy zastosowanie ma takie samo, różnią się między sobą jedynie konstrukcją.

JAKIE SĄ WIATROMIERZE?

Stare modele wiatromierzy polegają na układzie podziałki względem skali umieszczonej na jakimś czytniku. Dla przykładu, najprostszy wiatromierz pokazuje siłę wiatru poprzez odchylenie płytki względem podziałki a kierunek wiatru, poprzez ustawienie statecznika. Dzisiejsze wiatromierze są już bardziej nowoczesne i najczęściej spotyka się już wiatromierze elektroniczne. W dzisiejszych czasach prędkość wiatru możemy zmierzyć bardzo dokładnie i bardzo precyzyjnie. Wiadomości o sile i natężeniu wiatru są czasami bardzo istotne i ważne.

CZYM POWINIEN CHARAKTERYZOWAĆ SIĘ DOBRY WIATROMIERZ?

Dobry wiatromierz powinien być dokładny, precyzyjny a przy tym bardzo wygodny. Lekki wiatromierz da możliwość zabrania go w każde miejsce, nigdy nie będzie zbędnym ciężarem czy utrudnieniem w drodze. Dobrze też jest by anemometr był bogaty w różne funkcje, oprócz funkcji podstawowej, czyli mierzenia siły wiatru, powinien także posiadać:
– możliwość wybrania jednostki pomiaru wiatru,
– czytelną formę wszystkich informacji, na swoim wyświetlaczu,
– wskaźnik stanu baterii,
– możliwość odczytania temperatury powietrza,
– wybór jednostki temperatury,
– informację o stanie odczuwanym temperatury.

Dobry wiatromierz, to również taki wiatromierz, którego naładowane baterie wystarczą na długi czas. Dzisiejsze wiatromierze, niektóre modele, można nakładać na telefon i wspólnie z daną aplikacją, pokazują one bardzo dokładnie wszelkie informacje na temat wiatru i temperatury powietrza.

PO CO POTRZEBNY NAM WIATROMIERZ?

Wiatromierz sprawdza się podczas pływania jednostkami pływającymi, doskonale przydaje się podczas uprawiania sportu znanego jako kitesurfing. Wiatromierz pomaga nam w puszczaniu latawców, w sportach motolotniarskich. Dzisiaj specjalistyczne wiatromierze mogą informować o nadchodzących wiatrach z bardzo dużą prędkością i o niszczycielskich wiatrach. Wiatromierz jest urządzeniem bardzo przydatnym i to nie tylko w okresie letnim i wakacyjnym.

NOWOCZESNE WIATROMIERZE

Nowoczesny wiatromierz to urządzenie elektryczne, małe, bardzo dokładne i takie, które możemy sobie przypiąć do paska czy telefonu komórkowego. Urządzenie małe a jakże przydatne i jak bardzo dokładne. Mimo faktu, że wiatromierze stają się urządzeniami małymi na rynku też znajdziemy wiatromierze statywowe, czyli takie, które możemy umieścić na statywie tak jak aparat fotograficzny.