6 lat temu

Ta wyspa to najbardziej kosmiczne miejsce na Ziemi

Pośród błękitnych wód Oceanu Indyjskiego leży Sokotra, mała wyspa należąca do terytorium Jemenu. Położona w odległości 354 km od stałego lądu tworzy odosobnione środowisko i domem dla wielu unikalnych przykładów flory i fauny – 30% tamtejszej roślinności nie występuje nigdzie indziej. Dzięki temu wyspa zyskała przydomek „najbardziej kosmicznego miejsca na Ziemi”.

Sokotra jest miejscem światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO i szczyci się trzema rodzajami terenów geograficznych: przybrzeżnymi równinami, wapiennym płaskowyżem z krasowymi jaskiniami oraz Górami Haghier. Przy niespełna 134 km długości i 45 km szerokości, to całkiem spore zróżnicowanie, jak na tak relatywnie mały teren. Opady deszczu są tam rzadkie, co odzwierciedlają wyjątkowe gatunki roślinności, takie jak Dracena, zwana też Smoczym Drzewem, posiadająca czerwoną żywicę (tzw. smoczą krew) i koronę w kształcie parasola, oraz Wielkie Sukulenty i Magnolie drzewiaste.

Poza bogatą florą Sokorta pełna jest również miejscowej fauny. Kilka gatunków ptaków występuje tylko na tej wyspie, jak również ponad 90% gadów – włączając beznogie jaszczurki. Nietoperze są jedynymi miejscowymi ssakami zamieszkującymi Sokotrę, jednak także kilka dzikich kotów spoza wyspy znalazło sposób na dotarcie do tego wspaniałego miejsca.

Sokotrę można odwiedzić, lecz jest to podróż dla osób, którym niestraszne są niewygody. Infrastruktura na wyspie jest mocno ograniczona a transport publiczny minimalny – miejscowi preferują ekologiczną alternatywę rowerową i przejażdżki motocyklowe po tym intrygującym obszarze.