O czym pamiętać planując podróż do Chin?

Nie brakuje osób w naszym kraju, które mają zamiar zwiedzić ten azjatycki kraj. Chcą bowiem poznać nową kulturę, zwyczaje, zobaczyć zabytki czy spróbować tamtejszego jedzenia… Planujecie w najbliższym czasie podróż do Chin? Aby podróż była udana trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Co zatem należy wziąć pod uwagę? Oto kilka kwestii, które koniecznie trzeba uwzględnić.

Jak załatwić wizę?

Niestety, osoby, które planują odwiedzić Chiny muszą najpierw wyrobić wizę, sam paszport nie wystarczy. Jeśli chodzi o wizę, można ją załatwić w dwóch lokalizacjach. Jest to Wydział Konsularny Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie lub Konsulat Generalny w Gdańsku. Oczywiście, można skorzystać z pośredników, ale wtedy trzeba wydać dodatkowe 100 zł – taniej jest wówczas, kiedy formalności załatwiane są osobiście.

Trzeba zaznaczyć, że osoby chcące podróżować do Chin mogą starać się o różne rodzaje wizy: wyróżniamy dokumenty turystyczne, studenckie, biznesowe, a także tranzytowe. Łączny koszt załatwienia tej sprawy to około 260 zł. Sama wiza jest zaś wystawiana w ciągu około 7 dni. Osoby, którym bardzo zależy na czasie mogą przyspieszyć ten proceder, jednak oczywiście muszą liczyć się wtedy z dodatkowymi wydatkami.

Wymiana waluty

Trzeba podkreślić, że oficjalną walutą w Chinach jest renminbi (skrót to RMB), czyli „waluta ludowa”. Dużo osób używa też słowa yuan – jest on podstawową jednostką składającą się na renminbi. W sklepach używa się powszechnie określenia yuan. Turyści, którzy pytają się sprzedawcy, ile kosztuje dana rzecz usłyszą np. 10 yuanów, a nie 10 RMB.

Chcąc swobodnie płacić za zakupy, trzeba przed wyjazdem dokonać odpowiedniej wymiany walut. Najpierw warto zamienić polskie złotówki na euro lub dolary i dopiero na miejscu dolary albo euro zamienić właśnie na yuany (w hotelach, bankach itd.). Dlaczego warto to zrobić po przylocie? Dzięki temu nie straci się tak dużo na wymianie walutowej. Jest to o tyle istotne, że w Chinach często jedyną akceptowalną formą zapłaty za produkty czy usługi jest właśnie gotówka.

Czy trzeba się zaszczepić?

Wiele osób przed wylotem do Chin szczepi się przeciwko różnym chorobom. To bardzo dobre podejście do tematu. Zwłaszcza, że ten azjatycki kraj – chociaż piękny i bogaty w liczne atrakcje – stwarza też pewne zagrożenia. Warto zaznaczyć, że na terenie Chin występują bowiem pewne choroby, które dla Europejczyków mogą być szczególnie groźne.

Dostęp do Internetu

To co dla odwiedzających Chiny może być dużym zaskoczeniem po przyjeździe to fakt, że pewne aplikacje i strony internetowe nie będą im działać – jak np. Facebook, Gmail czy Instagram. Jest to spowodowane tym, że w tym kraju internet jest cenzurowany przez władze. Jeżeli chce się utrzymywać kontakt z bliskimi i znajomymi i przesyłać im relacje za pomocą mediów społecznościowych, to przed wyjazdem trzeba się wyposażyć w VPN. Więcej na ten temat można znaleźć w tym poradniku https://www.dobryvpn.pl/artykuly/jak-odblokowac-internet-w-chinach-przeglad-vpn-do-chin, gdzie zostało wyjaśnione na czym polega cenzura internetu w Chinach i jak można sobie z nią poradzić.

Dobry plan wycieczki to podstawa!

Chcecie, aby wycieczka do Chin była udana? W takim razie musicie wszystko odpowiednio zaplanować. Wiecie już, że powinniście wcześniej załatwić sobie wizy oraz rozpocząć proces wymiany walut. To jednak nie wszystko. O czym jeszcze należy pamiętać? Trzeba zwrócić uwagę na zabierane ze sobą elementy garderoby. Rzeczy muszą być dostosowane do pogody panującej w konkretnej części Chin – w danym okresie roku kalendarzowego. Warto przed wyjazdem sprawdzić zatem takie informacje, aby przygotować się na konkretną aurę. Trzeba zabrać ze sobą również niezbędne lekarstwa. Dla wielu Europejczyków nagła zmiana diety oznacza rozmaite problemy żołądkowe. Należy zatem mieć ze sobą – na wszelki wypadek – między innymi leki przeciwbiegunkowe oraz przeciwbólowe. Jeśli na co dzień zażywacie jakieś tabletki, to również powinny się one znaleźć w Waszej podręcznej apteczce.

Bardzo istotne jest, żeby odpowiednio wcześnie kupić bilety lotnicze, zarezerwować miejsca noclegowe i wybrać lokalizacje, które koniecznie chcecie zwiedzić. Należy pamiętać, że Chiny są bardzo dużym krajem. Jeśli zatem wybieracie się do tego azjatyckiego państwa tylko na kilka dni, to nie jesteście w stanie wszystkiego zobaczyć na własne oczy… Musicie zatem wybrać miejsca, które Was szczególnie interesują, a następnie wszystko dokładnie zaplanować pod kątem logistyki. Jest to niezbędne, żeby niepotrzebnie nie tracić czasu na przejazdy, a w pełni go wykorzystywać poznając nową kulturę, smakołyki czy piękne zabytki.