6 lat temu

10 zadziwiających faktów o największym drapieżniku na naszej planecie

Jeśli sądziliście, że Żarłacz Biały to potwór, nie słyszeliście jeszcze o Megalodonie. To gigantyczne monstrum istniało w pradawnej epoce Pliocenu. Znane też jako „mega zęby” do dziś fascynuje naukowców swoimi rozmiarami i wagą. 

1. Najpotężniejszy drapieżnik

Megalodon był strategicznym łowcą o większej inteligencji niż dzisiejszy Żarłacz Biały. Jego ulubionymi ofiarami były dziewięciometrowe wieloryby fiszbinowce. Megalodony uszkadzały ich istotne organy i miażdżyły kości, obezwładniając je podczas ataku. Badania wskazują również, że najpierw atakowane były płetwy, w celu unieruchomienia wieloryba.

2. Skamieniałe zęby Megalodona pomylono ze smoczymi językami

W czasach Renesansu odkryto skamieniałe wielkie zęby Megalodona w Górach Skalistych na terenie Kolorado. Ludzie natychmiast pomyśleli, że są one językami pradawnych smoków. Dopiero w 1667 r. duński ekolog i przyrodnik, Nicolaus Steno zidentyfikował je jako zęby rekina.

3. Najstarsza skamielina Megalodona, jaką znaleziono ma 28 milionów lat

Naukowcy uważają, że Megalodony żyły się w erze Miocenu, 16 milionów lat temu, jednak najstarsze odnalezione szczątki tych drapieżników datowane są na okres późnego Oligocenu, czyli 28 milionów lat temu. Gatunek ten wyginął około 2.6 miliona lat temu. Megalodon swoją nazwę zawdzięcza Louisowi Agassizowi, szwajcarskiemu przyrodnikowi, który nadał mu ją w 1835 r.

4. Zęby Megalodona są większe od zębów jakiegokolwiek znanego gatunku rekina na planecie

Ich naukowa nazwa to Carcharodon Megalodon, zinterpretowana jako „Wielki ząb”. Spośród wszystkich skamielin Megalodona, jego zęby są najczęstszymi znaleziskami. Każdy z nich mierzy ponad 18 centymetrów i ma kształt ząbkowanych trójkątów. Skamieliny ciał są rzadkie, dlatego naukowcy opierają swoje badania na samych zębach.

5. Megalodony nie były wybredne. Jadły wszystko, włączając swój gatunek

Megalodony żerowały na wszystkim, co pływało w morzu. Delfiny, wieloryby, żółwie morskie, ryby i inne morskie stworzenia stawały się ich pożywieniem. Odnaleziono wiele skamielin i kości wielorybów, które noszą ślady sugerujące ataki Megalodonów. Pojawienie się Megalodonów spowodowało dużą dywersyfikację morskich waleni, jak również zmianę ich zachowań i zwyczajów polowań. Dla większej obrony rekiny zaczęły polować w stadach. Megalodony przejawiały również zapędy kanibalistyczne, pożerając również mniejsze osobniki swojego gatunku.

6. Nowo narodzone Megalodony osiągały wielkość niemal 4 metrów

Małe Megalodony po urodzeniu mierzyły od 2 do 4 metrów długości. Były mięsożerne i żywiły się żółwiami morskimi, rybami, diugoniami i innymi mniejszymi stworzeniami morskimi. Czasami atakowały również Błękitne Humbaki, na co wskazują skamieliny tych prehistorycznych wielorybów.

7. Nawet penisy Megalodonów były większe od Żarłaczy

Ekspert rekinoznawstwa z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Peter Klimey, twierdzi, że penis Megalodona był wielkości Żarłacza Białego. Naukowcy ustalili, że największy Megalodon mógł osiągnąć rozmiary nawet do 25 metrów długości. Jednak eksperci szacują zwyczajowe rozmiary Megalodona na blisko 16 metrów.

8. Dlaczego Megalodony wyginęły?

Wyginięciu Megalodonów przypisuje się trzy teorie. Jedna z możliwości wiąże się z zamknięciem wielkiego kanału środkowoamerykańskiego w erze Pliocenu, co doprowadziło do epoki lodowcowej i obniżenia temperatury w oceanach. Megalodony żyły w cieplejszych wodach i przez niemożność adaptacji do chłodniejszych warunków, wyginęły.

Innym powodem sugerowanym przez badaczy był brak pożywienia Megalodonów, składającego się z prehistorycznych stworzeń morskich, które wyginęły, co również było spowodowane zamknięciem kanału środkowoamerykańskiego. Wzrosła wtedy liczba wielorybów błękitnych opanowujących wody i migrujących w kierunku regionów polarnych.

Trzecią, najmniej popularną teorią, jest możliwość doprowadzenia Megalodonów do wyginięcia przez stada zabójczych waleni.

9. Skamieliny Megalodonów odkrywane są na całym świecie

Wydaje się, że Megalodony występowały na całym świecie. Wskazują na to znaleziska skamielin tych stworzeń w każdej części globu. Megalodony nie ograniczały się do jednego regionu i były wszędzie, gdzie znajdowało się pożywienie. Zęby Megalodonów znaleziono do tej pory na terenach Jamajki, Australii, Japonii, Malty, Indii, Europy, Afryki i obu Ameryk.

10. Zacisk szczęk Megalodona mógłby zmiażdżyć współczesny samochód

Naukowcy szacują, że ugryzienie dorosłego Megalodona mogłoby zmiażdżyć małe auto. Wydedukowano to na podstawie komputerowej symulacji, w której pod uwagę wzięto m.in. strukturę zębów i rozmiar szczęki. Symulowane czynniki nacisku ugryzienia w porównaniu z fizjologią dowiodły, że z łatwością mógłby zmiażdżyć samochód.