6 lat temu

Festiwal Nauki i Sztuki 2018

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie organizowany od 2001 roku przez uczelnie akademickie i instytuty Polskiej Akademii Nauk jest prestiżowym środowiskowym wydarzeniem popularyzującym naukę i sztukę. Tegoroczna edycja rozpocznie się 17 maja o godz. 12.00 na Rynku Głównym w Krakowie.

Współorganizatorzy postawili sobie za cel przybliżenie osiągnięć naukowych mieszkańcom Krakowa i Małopolski, a także ukazanie praktycznych korzyści wynikających z postępu naukowego i innowacyjności oraz ich wpływu na jakość życia. Aby ten cel zrealizować nauka „wychodzi” z sal wykładowych i laboratoriów na krakowski Rynek Główny, który przez trzy majowe dni zmieni się w Festiwalowe Miasteczko Naukowe. Na powierzchni 1300 m2 rozlokowanych będzie 40 namiotów wystawienniczych. Wszyscy zainteresowani: dzieci, młodzież, osoby dorosłe i starsze – Krakowianie, Małopolanie i turyści będą mieli okazję oglądać doświadczenia naukowe, poznawać nowe technologie, uczestniczyć w konkursach organizowanych przez uczelnie i instytuty naukowe, a także zaproszonych do współpracy partnerów. W centralnym miejscu Miasteczka usytuowana jest scena, na której odbywają się konkursy, prezentacje, pokazy, występy artystyczne. Podczas ostatniej edycji Festiwalu przez Miasteczko przewinęło się 300 tysięcy osób.

Patronem XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki jest wybitny polski psychiatra prof. Antoni Kępiński, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Dorobek naukowy Profesora dowodzi jak wielki jest potencjał ludzkiego intelektu. W tej edycji Festiwalu postanowiono zwrócić szczególną uwagę na nieograniczone możliwości, ale i odpowiedzialność człowieka, który zmienia Świat dzięki nauce, innowacjom czy nowym technologiom. Hasło przewodnie Festiwalu to „Moc rozumu”.

Uroczyste rozpoczęcie festiwalu nastąpi 17 maja o godz. 12.00 na scenie na Rynku Głównym w Krakowie. Tego dnia, w zabytkowym otoczeniu Sukiennic i Wieży Ratuszowej, rozpocznie również funkcjonowanie Miasteczko Festiwalowe, które 17 i 18 maja będzie otwarte dla odwiedzających od 11.00 do 18.00, a w sobotę 19 maja od 11.00 do 17.00. Współorganizatorzy Festiwalu udostępnią również pracownie i laboratoria naukowe w swoich obiektach. Wśród wielu atrakcji warto wymienić choćby: próbę pobicia rekordu świata w grupowym łapaniu cząstek smartfonami, prezentacje mobilnego filtru antysmogowego w całości wykonanego z roślin, italianistyczną grę terenową, budowanie spektroskopu czy lepienie bałwana przy temperaturze +20°C.

Bogato prezentuje się również cześć artystyczna programu, m.in. pierwszego dnia Festiwalu 17 maja o godz. 19.00 na Scenie im. St. Wyspiańskiego w Akademii Sztuk Teatralnych będzie można zobaczyć pokaz pracy egzaminacyjnej studentów III r. Wydziału Aktorskiego pt. „W klubie na Jazzowej”. Na zakończenie, w sobotę 19 maja o godz. 18.00 w Holu Głównym AGH, w koncercie finałowym festiwalu zaprezentuje się Orkiestra Dęta z Akademii Muzycznej w Krakowie.

Nowością tegorocznej edycji jest wprowadzenie do kalendarza wydarzeń festiwalowych Turnieju Szachowego. O Puchar XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki walczą drużyny, reprezentujące uczelnie akademickie Krakowa i instytuty PAN, zaangażowane w organizację Festiwalu. Zwycięzców poznamy 19 maja czyli ostatniego dnia Festiwalu. Wręczenie nagród dla laureatów odbędzie się na scenie w Rynku Głównym. Tego samego dnia i w tym samym miejscu miłośnicy „królewskiej gry” będą mieli możliwość rozegrania symultanicznej partii z arcymistrzem szachowym.

Więcej informacji o Festiwalu można znaleźć na: www.fnis.pl