7 lat temu

Najdroższe owoce świata

Niezwykle rzadkie, trudne w uprawie lub dostępne tylko, w niektórych regionach na świecie. Prawdopodobnie nigdy nie zobaczymy ich na nasze oczy, a już na pewno nie będzie nas stać, aby ich spróbować.

10. Gruszka w kształcie Buddy – 8,5 euro za sztukę

To nie żart – owoc przypomina Buddę siedzącego w pozycji lotosu i jest tak dokładny, że odtwarza nawet rysy jego twarzy.

Owoc został opatentowany przez chińskiego rolnika z prowincji Hebei – Xianzhang Hao. Zjedzenie gruszki ma zapewniać nieśmiertelność, jak głoszą, już powstałe, na jego temat legendy. Cena wydaje się więc nie być wygórowana, jak na takie korzyści….

9. Jabłka Sekai ichi – 20 euro za sztukę

Nazwa Sekai ichi oznacza “najlepsze na świecie”. To dość śmiałe założenie. Jabłka tej odmiany hodowane są w Japonii od ponad 40 lat. Obwód przeciętnego owocu to 38 cm, są więc większe od innych gatunków. Ważą około 900 gramów – można nawet wyrządzić nimi komuś krzywdę…

8. Cytrusy Dekopon – 75 euro za 6 sztuk

Mandarynki znamy już wszyscy, jednak odmiana Dekopon (uprawiana od 1972 roku) jest nowością.

Dekopon jest nazwą handlową używaną w odniesieniu tylko do najlepszych cytrusów. Różnią się one nieco wyglądem od pozostałych – mają rozmiar piłki baseballowej, a na szczycie mają garbki. Są uznawane za najsmaczniejsze i najsłodsze pomarańcze na świecie.

7. Truskawki Senbikiya Queen – 80 euro za paczkę (12 sztuk)

Każdy wie, jak powinna wyglądać idealna truskawka – czerwona na całej powierzchni, z ciemno zielonymi liśćmi i nasionkami na skórce. I dokładnie tak wygląda każda z truskawek tej odmiany.

Jeśli któraś nie spełnia rygorystycznych wymogów estetycznych jest wyrzucana, aby nie psuć wizerunku marki. W opakowaniu dostajemy 12 przepięknych truskawek, są jednak tak śliczne, że możecie wpatrywać się w nie godzinami.

6. Kwadratowe arbuzy – 750 euro za sztukę

Jaki kraj produkuje coś tak absurdalnego jak kwadratowy arbuz? Oczywiście Japonia. Większość produktów jest sprzedawanych za granicę po wysokiej cenie.

Kwadratowy kształt owoce osiągają poprzez umieszczenie w pudełkach, które powstrzymują wzrost w naturalnym kształcie. Jedna sztuka waży około 6 kg. Można je kupić prawie w każdym sklepie w Japonii. Większość ludzi jednak wcale ich nie je, lecz stosuje jako dekorację.

5. Ananasy z Zaginionego Ogrodu Heliganu w Kornwalii – 1500 euro za sztukę

Miejsce to jest jednym z najsłynniejszych ogrodów botanicznych w Wielkiej Brytanii. Hodowla ananasów nie jest popularna w Europie (uprawia się je jedynie na Azorach należących do Portugalii). Kornwalijskie owoce są zatem jedynymi europejskimi ananasami. Ich uprawa jest czasochłonna – wymaga kilkukrotnego przesadzania. Są jednak ludzie skłonni słono zapłacić za te wyjątkowe owoce – jak do tej pory najdroższy owoc został sprzedany za 15 000 dolarów .

4. Mango Taiyo no Tamago – 2 800 euro za dwa

W wolnym tłumaczeniu nazwa oznacza “jajo słońca”. Owoce zostały tak nazwane ze względu na jajowaty kształt. “Jajo” jest odmianą sprzedawaną w Japonii. Firma odmawia sprzedaży owoców, które ważą mniej niż 350 g i nie zawierają odpowiedniej ilości cukru. Każdego roku aukcje pierwszych zebranych owoców biją rekordy cenowe – jak na razie najwyższa cena za dwie sztuki to 2 800 euro.

3. Winogrona Ruby Roman – 3 700 euro za kiść

Kolejne japońskie odmiany. To co w nich wyjątkowego to duży rozmiar owoców w kiści – średnio są wielkości piłeczki do ping ponga. Można je znaleźć tylko w jednym regionie w Japonii i zaczęły być produkowane dopiero w 2008 roku.

Lokalnym producentom kolekcjonerzy oferują nawet 910 dolarów za małą próbkę – czyli około 26 dolarów za jedno grono!

2. Arbuz Densuke – 5700 euro za sztukę

Ta odmiana jest rzadkością – pojedynczy owoc waży około 11 kilogramów i ma ciemną skórkę. Jego absurdalnie wysoka cena jest spowodowana właśnie unikalnością – można znaleźć je tylko w rejonie wyspy Hokkaido w Japonii, gdzie uprawia się każdego roku zaledwie 10 000 sztuk.

Bogacze kochają unikatowe produkty, dlatego w czasie aukcji pierwszych zbiorów osiągają niebotyczne kwoty – w 2008 roku pobito rekord, dzięki czemu arbuzy wpisały się na naszą listę.

1. Melon Yubari 21 500 euro za dwa

Źródło: Amazon

Melony to owoce, które się albo kocha albo nienawidzi. Dla smakoszy odmiana Yubari jest najwyższym przysmakiem. Odmianę tę można znaleźć tylko w okolicach wyspy Hokkaido. Yubari jest wynikiem krzyżówki dwóch niezwykle słodkich odmian melonów. W Japonii kupuje się je po to, by dać komuś w prezencie, ponieważ są tak drogie.